خانه > اخبار ویژه > توسعه صنعت پتروشیمی با ارزیابی رشد تقاضا و فناوری

توسعه صنعت پتروشیمی با ارزیابی رشد تقاضا و فناوری

توسعه صنایع پایین‌دستی، بهترین راهکار کشورها برای دستیابی به توسعه پایدار در بخش انرژی است. بر همین اساس ایران از سال‌ها قبل برای ایجاد واحدهای تولید متانول تلاش کرده و امروز به بزرگترین قطب تولید خاورمیانه تبدل شده است.

از این‌رو شرکت ملی پتروشیمی به‌دنبال بررسی روش‌ها و فناوری روز جهانی برای وارد شدن به زنجیره ارزش افزوده است. اما مهم‌ترین موضوع برای سرمایه‌گذاری در این صنعت سودآور، حضور سرمایه‌گذارانی است که از لحاظ فناوری، توسعه لازم را برای کشور به ارمغان آورند.
گفته می‌شود که در امسال؛ پس از توافق «برجام» همه چشم‌ها به سوی سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی ایران دوخته شده است؛ اما آیا زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در این زمینه آماده شده است؟ آیا پروژه‌هایی که به نتیجه می‌رسد در سال‌های آینده، بازار مطلوب را خواهد داشت؟ آیا ما براساس نقشه راهی که سال‌ها پیش تعریف کرده‌ایم به توسعه صنایع و در نتیجه توسعه پایدار دست می‌یابیم؟
ایران در این سال‌ها نه به‌دلیل فضای تحریم که راه را برای حضور ایران در عرصه بین‌المللی تنگ کرده بود، بلکه بیشتر به دلیل ناکارآمدی مدیریتی در عرصه‌های مختلف صنعت و به‌ویژه صنایعی همچون نفت ـ که نیازمند سرمایه‌گذاری برای رسیدن به تولید پایدار و توسعه هستند ـ از فرآیند توسعه باز مانده است.

تولید پروپیلن از متانول
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه برخی پروژه‌های متانول که پیشرفت نداشتند، متوقف شده‌اند، اظهار کرد: بخش دوم تولید که تبدیل متانول به پروپیلن است، باید تکمیل شود. من نگران این وضعیت نیستم، اما وقتی واحدهای متانول در آن سوی دنیا تعطیل می‌شوند، ما باید توان خود را به رخ بکشیم.
محمدحسن پیوندی با اشاره به یکی از بندهای اصل ۴۴ قانون اساسی که به دولت، اجازه سرمایه‌گذاری در فناوری‌های نو را می‌دهد، گفت: متانول باید به زنجیره ارزش افزوده تبدیل شود. از این‌رو سرمایه‌گذاری در واحد ۲۸۰هزار تنی تبدیل متانول به پروپیلن را در دستور کار داریم.

همچنین ببینید

تحقق انتظار ۶۲ ساله برای واردات بدون نیاز به پول نفت

رییس جمهوری با بیان اینکه نا امید کردن مردم خدمت به آنها نیست، تاکید کرد: ...