خانه > اخبار ویژه > توقف صادرات ایران به عربستان

توقف صادرات ایران به عربستان

طبیعتا روابط سیاسی کشورها یکی از اصلی‌ترین عوامل اثرگذار بر تجارت و روابط اقتصادی آنها با یکدیگر است. به گفته فعالان اقتصادی ایران، روابط سیاسی ایران و عربستان سعودی به‌ویژه در ماه‌های اخیر، وضعیت چندان خوشایندی نداشته است. اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه و منتقد دولت سعودی، هم احتمالا روابط دو کشور را تحت تـأثیر قرار می‌دهد. تأثیر این مسائل بر وضعیت تجارت ایران با این کشور نیز اجتناب‌ناپذیر است.

توقف صادرات و ثبات نسبی واردات
به گزارش اقتصادنیوز،‌بر اساس آمار گمرک ایران، در هشت ماهه نخست امسال محصولی از ایران به کشور عربستان صادر نشده است. این درحالیست که آمارهای گمرک نشان می‌دهد در سال گذشته ایران به کشور عربستان سعودی معادل ۱۵۸.۳ میلیون دلار صادرات کالا داشت.

اما به نظر می‌رسد با وجود همین شرایط، میزان واردات ایران از عربستان در سال جاری نسبت به سال گذشته، کاهش چندانی نداشته و حتی این امکان وجود دارد که تا پایان سال، این روند مقداری افزایش را هم نشان دهد. واردات ایران از عربستان در سال ۹۳ معادل ۴۶.۱ میلیون دلار بوده و در هشت ماهه سال ۹۴ معادل ۴۰.۲ میلیون دلار بوده است.

ایران و عربستان چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟
بر اساس آمار گمرک ایران، سه قلم عمده وارد شده از عربستان به ایران در سال ۹۳ «درب آسان بازشوی آلومینیومی برای قوطی»، «وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ سی سی تا ۲۵۰۰ سی سی» و «ماشین‌آلات و دستگاه‌ها برای کار کردن روی خمیر کاغذ، کاغذ یا مقوا» و در هشت ماهه سال ۹۴ «درب آسان بازشوی آلومینیومی برای قوطی»، «قوطی بدون درز آلومینیومی برای انواع نوشابه و نوشیدنی» و «پلی اتیلن گرید لوله» است. سه قلم عمده صادراتی ایران به عربستان نیز در سال ۹۳ «محصولات آهنی اسفنجی»، «شمش از آهن و فولاد غیرممزوج» و «انواع زعفران برای خرده‌فروشی» است.

ابراهیم جمیلی

ابراهیم جمیلی

عربستان به خودش هم ضرر می‌زند

همچنین ببینید

صادرات ترکیه به قطر 3 برابر شد

صادرات ترکیه به قطر از زمانی که چهار کشور عربی در ۵ ژوئن بایکوت دوحه ...