خانه > اخبار ویژه > 300 هزار تن خرمایی که مشتری ندارد

300 هزار تن خرمایی که مشتری ندارد

دبیر کل انجمن خرمای ایران اظهار کرد: پیش از آنکه به فکر افزایش تولید خرما در ایران باشیم باید به فکر مدیریت مصرف آن باشیم، چون سالانه ۴۰۰ هزا تن مازاد تولید داریم که فقط ۱۰۰ هزار تن آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

به گزارش اقتصاد نیوز، چندی پیش محمدعلی طهماسبی، معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی گفت: خشکیدگی خوشه خرما یکی از مصیبت‌هایی است که از حدود ۱۲ سال پیش دامن نخلکاران را گرفته است. این موضوع بین ۳۰ تا ۷۵ درصد خسارت به نخلکاران وارد کرده است اما به‌طور قطعی علت علمی این عارضه را هنوز نیافته‌ایم و خشکیدگی درخت خرما درمان قطعی ندارد.

 

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که علی اصغر موسوی، دبیر کل انجمن خرمای ایران، مشکل خرما در ایران را خشکیدگی درخت‌های خرما نمی‌داند بلکه می‌گوید همه ساله بخش زیادی از خرمای تولید شده در ایران مازاد بوده و مصرف نمی‌شود.

 

او اظهار کرد: البته ما مشکلاتی در زمینه تولید خرما در ایران به خاطر کم‌آبی کرمان و گرد و خاک خوزستان داریم ولی اکنون مشکل ما درباره خرما در ایران، تولید خرما نیست. مشکل این است که مصرف سرانه در ایران پایین آمده و تقریبا ۵۰ درصد خرمای تولیدی در کشور بدون مصرف می‌ماند و باید در این زمینه فکر اساسی کرد وگرنه تولید بیش از مصرف خواهد بود.

 

موسوی همچنین گفت: اکنون سالانه ۹۵۰ هزار تن تولید خرما در ایران داریم که ۵۵۰ هزار تن آن مصرف شده و ۴۰۰ هزار تن مازاد داریم که از این میزان نیز فقط ۱۰۰ هزار تن این بخش مازاد به خارج از ایران صادر می‌شود و در واقع صادرات ما به خارج از ایران نیز بسیار محدود است.

 

او افزود: بنابراین باید علاوه بر برنامه‌ریزی برای افزایش مصرف، باید برای صادرات نیز فکری کرد. با توجه به اینکه از صادر کنندگان حمایت های مناسبی نمی‌شود و تورم داخلی نیز باعث افزایش قیمت خرما شده، قدرت رقابت ما در بازارهای جهانی پایین آمده است. چنانچه اکنون خرمای ایران در بازار جهانی با کیلیویی سه دلار به‌فروش می‌رسد، در حالی که خرمای کشورهای دیگر قیمت پایین‌تری نسبت به خرمای ایران دارند.

همچنین ببینید

حتما روزی 3 عدد خرما بخورید

تصلب شرایین بزرگترین علت سکته قلبی و مغزی است که به شدت کشنده می‌باشد. این ...