خانه > اخبار ویژه > تکمیل زنجیره ارزش فولاد و آهن با ایجاد صندوق مشترک

تکمیل زنجیره ارزش فولاد و آهن با ایجاد صندوق مشترک

تشکیل صندوق مشترک فولاد و آهن یکی از پیشنهاد‌های انجمن سنگ‌آهن کشور است. درحالی که مدت زمان زیادی از پیشنهاد تشکیل این صندوق می‌گذرد اما تاکنون اجرایی نشده و به اعتقاد سنگ‌آهنی‌ها اجرایی شدن این طرح نیازمند حمایت‌های دولتی و صدور مجوز است.

در واقع تشکیل «صندوق مشترک فولاد و آهن» اقدامی با هدف حمایت از معدنکاران بخش خصوصی است که به اجرایی شدن طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی کمک می‌کند. به عبارتی ایجاد این طرح باعث می‌شود تا درآمدهای ناشی از صادرات سنگ‌آهن به حساب این صندوق واریز شده و از محل این درآمدها برای ارائه خدمات به بخش معدن استفاده شود. به گفته مهرداد اکبریان ریس سابق انجمن سنگ آهن در شرایطی که زیرساخت‌های مناسب برای تولید کنسانتره سنگ‌آهن و فولاد برای معدنکاران بخش خصوصی وجود ندارد، پیشنهاد می‌شود تا تولیدکنندگان سنگ‌آهن با مجوز و حمایت دولت، صندوق مشترک سرمایه‌گذاری تاسیس کنند تا هر گونه برنامه در این بخش با هدف جلوگیری از خام فروشی اجرا شود. آنطور که اکبریان اشاره کرده تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری باید با حمایت دولت انجام شود تا برنامه تولید کنسانتره و فولاد هر چه زودتر محقق شود. به گفته وی این انجمن برای تاسیس صندوق با انجمن تولید‌کنندگان فولاد مذاکراتی انجام داده و این موضوع با استقبال آنها روبه‌رو شده است. اکبریان گفته است این انجمن مخالفت جدی خود را برای وضع هر گونه عوارض اعلام کرده و اعمال این سیاست را در شرایط فعلی که این کالا از ارز آوری بالایی برخوردار است به مصلحت نمی‌داند.
همراهی دولت برای تشکیل صندوق مشترک
در همین زمینه نایب رییس انجمن سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: هر گونه عوارض و حقوقی که دولت از بخش معادن دریافت می‌کند باید در حوزه معدن و صنایع معدنی و به منظور اهداف توسعه‌ای این بخش هزینه شود از این رو پیشنهاد تشکیل صندوق مشترک فولاد و سنگ‌آهن مطرح شد تا عوارضی که از بخش معادن دریافت شود وارد این صندوق شده و از درآمدهای این صندوق برای تکمیل زنجیره ارزش سنگ‌آهن و فولاد استفاده شود. بهرام شکوری ادامه داد: تشکیل صندوق مشترک فولاد و سنگ‌آهن پیشنهاد خوبی بود اما اجرایی شدن این طرح مستلزم همراهی دولت و مجلس شورای اسلامی است این درحالی است که تاکنون دولتی‌ها با اجرایی شدن این طرح موافقت نکرده‌اند. شکوری به صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی نیز اشاره کرد و گفت: صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی به دلیل برخورداری از حجم سرمایه اندک قادر به ارائه خدمات مناسب به بنگاه‌های اقتصادی حوزه معدن و صنایع معدنی نیست از این رو ایجاد صندوق مشترک فولاد و سنگ‌آهن پیشنهاد مناسبی برای ارائه خدمات به بنگاه‌های اقتصادی معدنی و صنایع معدنی به شمار می‌رود.  نایب رییس انجمن سنگ‌آهن ایران افزود: با تقویت صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی حمایت بیشتری از معادن بخش خصوصی انجام خواهد شد؛ این صندوق از گارانتی دولتی برخوردار است و با توجه به فرصت مناسبی که در کشور فراهم شده زمینه برای جذب سرمایه این صندوق فراهم خواهد شد تا بدین وسیله از معدنکاران بخش خصوصی حمایت شود.

همچنین ببینید

برداشت ۱۵ میلیون تن سنگ‌آهن در امسال

استان یزد به عنوان یکی از استان‌های معدنی کشور شناخته شده و از ذخایر معدنی فراوانی ...