خانه > اخبار ویژه > جذب سرمایه به معادن، نیازمند اطلاع‌رسانی شفاف

جذب سرمایه به معادن، نیازمند اطلاع‌رسانی شفاف

نخستین جلسه مشورتی بخش معدن مهر سال ۱۳۹۲ با ریاست مهندس نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت درحالی برگزار شد که برگزاری جلسات این شورا در دولت قبل متوقف شده بود اما صبح روز شنبه ۵ دی تعداد این جلسات به هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن رسید.

جلسات شورای مشورتی بخش معدن در زمان وزارت جهانگیری در وزارت صنایع پیشین برگزار می‌شد ولی در دولت قبل ادامه پیدا نکرد. در این شورا، سیاست‌گذاری‌های کلی بخش معدن و همچنین مسائل مربوط به بخش معدن مطرح می‌شود و نمایندگان بخش خصوصی و دولت حضور دارند که اعضای آن با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت مشخص شده‌اند.

الگوسازی شرکت‌های معدنی توانمند
در هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: باید با انجام مطالعات؛ تشکیل کارگروه‌های تخصصی؛ ریسک‌پذیری، تلاش مضاعف و… موانع سرمایه‌گذاری در معادن شناسایی و آنها را برطرف کنیم. به گزارش شاتا، محمدرضا نعمت‌زاده با بیان این مطلب افزود: برای بخش معدن همچون بخش صنعت نیاز است تا استراتژی مستقلی تدوین شده و در آن سیاست‌ها؛ اهداف کمی و کیفی، موانع؛ تسهیل در سرمایه‌گذاری‌ها، انجام صادرات و… به عنوان راهنمای دائمی در بخش معدن آورده شود. به گفته نعمت‌زاده؛ جذب و ترغیب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به سوی بخش معادن کشور نیازمند اطلاع‌رسانی و شفافیت در معرفی آنهاست. وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه گفت: باید شرکت‌های موفق معدنی را که هم در عملکرد و هم در بورس توانمندهستند برای سایر واحدهای معدنی کشور الگو شوند.

ایجاد واحدهای مهندسی مشاور
براساس این گزارش؛ در هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن جعفر سرقینی؛ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اظهار کرد: باید پول معدن در خود معدن سرمایه‌گذاری شود همچنین همراهی بانک‌ها، موسسات مالی و صندوق‌ها در تقویت بخش معدن اثر بسزایی دارد. وی گفت: در کنار معادن کشور واحدهای مهندس مشاور ایجاد و تقویت شود.
به گفته سرقینی؛ کسانی که خواهان ورود به سرمایه‌گذاری در بخش معدن هستند باید دارای صلاحیت‌های لازم فنی، مالی و تجربه باشند.

همچنین ببینید

حمایت دولت؛ شرط ورود سرمایه‌گذار به معادن

انجام مطالعات اکتشافی تا بهره‌برداری و تولید محصولات معدنی ضمن داشتن ریسک بالا، سرمایه‌های بالایی می‌طلبد.