خانه > اخبار ویژه > جمعه هفته جاری تحریم‌های ایران لغو می‌شوند

جمعه هفته جاری تحریم‌های ایران لغو می‌شوند

دهمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران صبح روز سه‌شنبه، ۲۲ دی ماه، با اظهارات اعضای اتاق بازرگانی درباره فرصت‌ها و موانع پیش رو در دوران پساتحریم برگزار شد. در این جلسه مهدی جهانگیری، نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران، اظهار امیدواری کرد تحریم‌های ایران در روز جمعه، ۲۵ دی ماه، لغو شوند.

آن طور که خبرگزاری‌ها و از جمله فارس گزارش داده‌اند، جهانگیری در این جلسه گفت: انتظار می‌رود روز جمعه هفته جاری شاهد لغو تحریم‌ها علیه کشورمان باشیم تا ۱۳ سال تحریم‌های ظالمانه که علیه کشور و مردم ما به وجود آمده بود با تدبیر حاکمیت و در رأس آن مقام معظم رهبری رفع شود.

او همچنین اظهار کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها رشد شش درصدی برای اقتصادی ایران پیش‌بینی می‌شود، چرا که فعلا ایران کانون سرمایه‌گذاری است.

جهانگیری همچنین به این موضوع اشاره کرد که ارز دو نرخی مانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی است و گفت: امیدواریم شاهد فرصت‌سوزی‌هایی که در دوران گذشته اتفاق افتاده نباشیم و از این موقعیت بهترین بهره را ببریم.

در خواست رسیدگی به ۵۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوق دولت
به گزارش اقتصادنیوز، مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران، نیز در جلسه صبح امروز هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به وضعیت بازار روسیه و تلاش ایران برای کسب این بازار پس از ایجاد تنش بین روسیه و ترکیه اظهار کرد: از هفته گذشته ۵۰۰ کامیون مواد غذایی از مرز آذربایجان برای روسیه فرستاده شد و موافقت‌نامه‌هایی در زمینه قرنطینه دامی و نباتی آماده شده و اولین محموله‌های لبنی آخر ژانویه به روسیه ارسال خواهد شد.

او همچنین درباره وضعیت بدهی‌های دولت به بخش خصوصی گفت: در ماه گذشته اتاق  درباره بدهی‌های دولت بیانیه‌ای صادر کرد. وزیر اقتصاد بعد از آن رقم بدهی‌های دولت را ۵۴۰ هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی، پیمانکاران و بانک‌ها اعلام کرد. البته رقم بدهی نفتی نیز ۵۰ میلیارد یورو اعلام شده است.

خوانساری سپس درباره مسائلی که اخیرا در رابطه ایران با کشور عربستان به وجود آمده، عنوان کرد: همه ما می‌دانیم که در طول مذاکره ۱+۵ دو کشور عربستان و رژیم اشغالگر اسرائیل به طور جدی بر سر راه این موضوع بودند، اما مساله با دیپلماسی قوی کشورمان حل شد.

او در ادامه ضمن تأکید بر این موضوع که «اعدام ناعادلانه مسلمان آزادی‌خواه در عربستان خشم همه شیعیان برانگیخت، ولی وقتی همه این اعدام را محکوم کردند، عربستان در موضع انفعال قرار گرفت»، از اتفاقی که در ایران در برابر کنسول‌گری و سفارت عربستان در دو شهر مشهد و تهران اتفاق افتاد، ابراز تأسف کرد و گفت: با این کار عربستان موضع تهاجمی گرفت و این اتفاق برای دیپلماسی کشور خوب نبود، بنابراین دولت و مسوولان این عمل را محکوم کردند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران حمله به سفارتخانه‌ها را خلاف امنیت ملی و توسعه اقتصادی کشور دانست و تأکید کرد: هجوم هیأت‌های سیاسی و اقتصادی بیانگر این موضوع است که ایران‌هراسی تغییر پیدا کرده و همه کشورها با برداشته شدن تحریم‌ها رشد اقتصادی چهار تا شش درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده‌اند. بنابراین ما امروز باید بیش از پیش مراقب این حرکت‌ها باشیم.

او افزود: سال‌های گذشته کشورهای حاشیه خلیج فارس در ایران سرمایه‌گذاری‌های کردند اما شاید اکنون کشورهایشان در کمپین عربستان کار کنند. پس ما باید مراقب باشیم سرمایه‌گذاری دچار خدشه نشود.

خوانساری همچنین درباره سیستم بانکی کشور به این نکته اشاره کرد: در سال‌های گذشته شاهد سرکوب‌های مالی و مشکلات و بی‌انضباطی‌های دستوری بودیم که چالش‌های فعلی را به وجود آورده است، اکنون ۶۰ درصد دارایی‌های بانک‌ها منجمد شده قابلیت نقدشوندگی ندارند و سهم مطالبات مشکوک‌الوصول ۶۴ درصد مطالبات غیرجاری است و سرمایه غیرجاری در بانک‌های خصوصی و موسسات به ۱۷۶ درصد رسیده است. قطعا این برداشت که با برداشته‌شدن تحریم‌ها مشکلات بانکی حل خواهد شد، درست نیست بلکه اصلاحات ساختاری می‌تواند این مشکلات را برطرف کند.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی در بازار سرمایه انجام می‌شود

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی در بازار سرمایه ...