خانه > اخبار ویژه > حذف ۱۱ مجوز در حوزه شهرک‌های صنعتی

حذف ۱۱ مجوز در حوزه شهرک‌های صنعتی

۱۱ مجوز در حوزه صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در جهت بهبود فضای کسب‌وکار و تسهیل در فعالیت واحدهای صنعتی حذف یا اصلاح شدند. مطابق گزارش دفتر پایش و بهبود فضای کسب‌وکار در حوزه صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی،

دریافت ۲ مجوز پروانه «اتمام کار پروژه توسعه خوشه» و «اجازه تغییر کاربری/ تغییر فعالیت» از روند فعالیت‌ها حذف و روند دریافت ۹ مجوز دیگر نیز اصلاح شده است. به گونه‌ای که دیگر ضرورتی بر اخذ این مجوزها به طور جداگانه نیست و در روند انجام کار، موارد مربوط به این مجوزها نیز بررسی می‌شود. این امر تا جایی کار را تسهیل کرده که به گفته کارشناسان، می‌توان این ۹ مجوز را نیز حذف‌شده در نظر گرفت. حتی فرشاد مقیمی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز در گفت‌وگو با صمت تعداد مجوزهای حذف شده را ۱۱ مجوز عنوان می‌کند. تحلیل‌های ارائه شده حکایت از آن دارد که کاهش بوروکراسی اداری و حذف مجوزهای غیرضروری و اصلاح روند دریافت مجوزها به منظور تسریع در صدور آنها می‌تواند در بهبود فضای کسب‌وکار و رونق واحدهای صنعتی به‌ویژه راه‌اندازی واحدهای تعطیل شده موثر باشد. ماده (۶) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ نیز دستگاه‌ها را موظف کرده تا به بازنگری مجوزهای دستگاه‌های اجرایی اقدام کنند. بر همین اساس صمت تاثیر حذف و اصلاح مجوزها بر واحدهای صنعتی و نیز مجوزهای دست و پاگیر موجود در این حوزه را بررسی کرده است.
حذف مجوزهای غیرضروری برای بهبود فضای کسب‌وکار
فرشاد مقیمی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گفت‌وگو با صمت با اعلام حذف ۱۱ مجوز در حوزه صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: در راستای ماده ۶ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ که در جهت بهبود فضای کسب‌وکار بر بازنگری مجوزهای دستگاه‌های اجرایی تاکید کرده سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز مجوزهای خود را مورد بازنگری قرار داد که حدود ۱۷مجوز شناسایی و درنهایت با بررسی‌های بیشتر، حذف و اصلاح ۱۱ مجوز نهایی و تصویب شد.
مقیمی با اشاره به فرآیند حذف مجوزها گفت: برخی از این مجوزها در داخل سازمان بررسی و تصمیم‌گیری شد و درباره برخی دیگر در مراجع بالاتر به جمع‌بندی برای حذف آنها رسیدیم. وی در ادامه افزود: ضرورت وجود این مجوزها در مقاطعی از زمان احساس شده اما با بررسی بیشتر مشخص شد که درجهت کاهش بوروکراسی اداری و تسهیل در فضای کسب‌وکار وجود آنها اکنون ضرورت ندارد و بدون آنها نیز هدف مورد نظر محقق می‌شود.معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به حذف پروانه اتمام کار پروژه توسعه خوشه‌ها تصریح کرد: با فرآیندی که در توسعه خوشه‌ها طی می‌شود برای اتمام پروژه لزومی بر صدور پروانه برای متقاضی نیست و فرآیندهای کنونی برای نظارت کفایت می‌کند. مقیمی درباره حذف مجوز تغییر کاربری یا تغییر فعالیت نیز اظهارکرد: در طراحی که برای فعالیت جدید یا تغییر کاربری واحد صنعتی ارائه می‌شود تمام مسائل دیده شده و لزوم صدور یک مجوز جداگانه ضرورتی ندارد به همین منظور برای تسهیل در فعالیت واحدها این مجوز نیز حذف شده است. وی با بیان اینکه علاوه بر مجوزهایی که حذف شده‌اند تعدادی از مجوزها نیز اصلاح شده، گفت: در این بررسی‌ها تعدادی از مجوزها هم اصلاح شد تا شاهد کاهش زمان و هزینه در صدور مجوزها باشیم.
ایجاد بانک اطلاعاتی واحدهای صنعتی برای اجاره واحدها
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره اینکه آیا در بازنگری‌ها مجوز جدیدی نیز تدوین شده؟ تصریح کرد: مجوز جدیدی تدوین نشده و تنها حذف و اصلاح مجوزها در دستور کار قرار گرفته است. مقیمی در ادامه به دستورالعمل اجازه اجاره واحدهای صنعتی نیز اشاره کرد و افزود: در گذشته چنین امکانی وجود نداشته اما به تازگی با تدوین دستورالعمل اجاره واحد صنعتی از این پس واحدهایی که سرمایه‌گذاری‌هایی انجام داده‌اند اما به هر دلیلی نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند، می‌توانند به افرادی که سرمایه مناسب داشته و نیاز به خطوط تولید دارند واحدهای صنعتی خود را اجاره دهند که امید است با این دستورالعمل شاهد راه‌اندازی واحدهای متوقف شده باشیم. وی در ادامه تصریح کرد: در حال طراحی سایتی هستیم تا با جمع‌آوری بانک اطلاعاتی از این طریق واحدهای صنعتی بتوانند برای تامین زیرساخت‌ها و مسائلی همچون اجاره واحدهای صنعتی یکدیگر را پیدا کنند تا نیازهای خود را برطرف سازند.


مجوزهای دست و پاگیر دیگر دستگاه‌های اجرایی در حوزه شهرک‌ها
ناصر صیدی، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان زنجان نیز در گفت‌وگو با صمت درباره مجوزهای دست و پاگیر برای واحدهای صنعتی گفت: حذف و اصلاح برخی مجوزها از سوی سازمان شهرک‌های صنعتی اتفاق بسیار خوبی است که به یقین بر بهبود فضای کسب‌وکار و تسریع در روند فعالیت واحدهای صنعتی تاثیرگذار است اما آنچه درحال‌حاضر باعث ایجاد مشکلات و توقف در واحدهای صنعتی شده مجوزهایی است که از سوی دستگاه اجرایی دیگری به جز سازمان شهرک‌های صنعتی برای فعالیت واحدها صادر می‌شود که گاهی نیز شاهد رفتارهای سلیقه‌ای در صدور این مجوزها هستیم. صیدی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مشکلات در این حوزه مجوزهای سازمان محیط‌زیست برای تغییر کاربری واحدهاست، اظهار کرد: به‌طور مثال در استان زنجان ۷۵۵ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری وجود دارد که از این تعداد ۲۰۳ واحد صنعتی به دلایل مختلف تعطیل شده‌اند و صاحبان صنایع تعطیل شده به هر دلیلی اکنون تمایل به ادامه فعالیت در حوزه قبلی خود ندارند اما به‌دلیل آنکه در خوشه خاصی قرار داشته‌اند سازمان محیط‌زیست اجازه تغییر کاربری آن را صادر نمی‌کند. مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان زنجان با اشاره به نحوه خوشه‌بندی گفت: این خوشه‌بندی‌ها با یک خیابان ۱۰ متری از هم تفکیک می‌شوند و سوال اینجاست که اگر فعالیت این واحد صنعتی مشکل دارد چگونه با جابه‌جایی در خوشه دیگری که۱۰متر با این خوشه فاصله دارد مشکل محیط‌زیستی آن حل خواهد شد؟ این موضوع از مواردی است که باید به آن رسیدگی شود تا این مجوزها حذف یا اصلاح شوند. وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در صدور مجوز معاونت غذا و داروی علوم پزشکی نیز اظهار کرد: به‌طور مثال واحد تولیدی که مواد غذایی همچون لبنیات تولید می‌کند تا شعاع ۷۵۰ متری آن هیچ واحد صنعتی جز صنایع غذایی نباید حضور داشته باشد. این موضوع نیز از مواردی است که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید از طریق رایزنی با دستگاه‌های دیگر اینگونه مجوزها را حذف و اصلاح کنند.
لغو مصوبه‌های احداث شهرک‌های صنعتی فاقد توجیه اقتصادی
صیدی یکی دیگر از مشکلات مجوزهای واحدهای صنعتی را در حیطه سازمان نظام مهندسی عنوان کرد و گفت: واحدهای صنعتی که در داخل شهرک ساخته می‌شوند برای احداث حداقل باید حدود ۲۰ تا ۳۰میلیون هزینه کنند تا مجوز سازمان نظام مهندسی را کسب کنند در حالی که برای احداث واحدهای صنعتی خارج از شهرک هیچ‌گونه مجوزی از سازمان نظام مهندسی اخذ نمی‌شود. متاسفانه سازمان نظام مهندسی نیز هیچ‌گونه خدمات نظارتی بر روند احداث واحد صنعتی ندارند و تنها با دریافت این مبلغ یک مجوز صادر می‌کنند. وی در ادامه افزود: بنابراین در ۳ حوزه محیط‌زیست، معاونت غذا و دارو و سازمان نظام مهندسی مجوزهای موجود نیازمند بازنگری و اصلاح قوانین هستند. مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان زنجان با اشاره به اینکه امکان لغو مصوبه‌های تاسیس شهرک‌های صنعتی که فاقد توجیه اقتصادی هستند یکی از اتفاقات خوب در دولت یازدهم بوده، گفت: در کل کشور حدود ۲۰۰ شهرک یا ناحیه صنعتی مصوب احداث دارند اما احداث آنها توجیه اقتصادی ندارد؛ به‌طور مثال در استان زنجان ۲ مصوب در همین زمینه پس از بررسی‌های لازم لغو شد که این موضوع در بهبود فضای کسب‌وکار و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بنا بر این گزارش، علاوه بر مجوزهای غیرضروری در حوزه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، مجوزهایی نیز در حوزه‌های محیط‌زیست، معاونت غذا و دارو و نظام مهندسی وجود دارد که مشکلاتی برای صنایع ایجاد کرده است بنابراین لزوم رعایت ماده (۶) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ در سایر دستگاه‌ها نیز در این حوزه احساس می‌شود.

همچنین ببینید

ارائه تسهیلات ویژه از سوی دولت به منظور گاز رسانی به واحدهای صنعتی فاقد گاز طبیعی

ارائه تسهیلات ویژه از سوی دولت به منظور گاز رسانی به واحدهای صنعتی فاقد گاز ...