خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > اقتصادی > حس برتر، تکنولوژی برتر تقابل یا همزیستی؟

حس برتر، تکنولوژی برتر تقابل یا همزیستی؟

تفاوت های دنیایِ امروز با گذشته در این است که امروز پیشرفت فناوری به قدری سریع است که دگرگونی های اجتماعی به پای آن نمی رسد. آهنگ سریع پیشرفت فناوری این تعادل را بر هم زده است. از این رو ما به طور ناخودآگاه و گاه به ناچار می کوشیم تا تعادلِ از دست رفته را بازیابیم. در نتیجه همین رویداد، مردم احساس عقب ماندگی می کنند، آنها گیج و حتی در مواردی دچارِ حیرانی و انزوا می شوند .


اما درست در همین احوال، فناوری بخش لاینفکی از سیر تکاملی فرهنگ و محصولات خلاق، و صد البته تصورات ما، رؤیاهایِ ما و در واقع آرمان های ماست. اما علم و فناوری معنای زندگی را به ما نمی آموزند. بنابراین ما در خانواده، جامعه، دین و معنویت، هنر و ادبیات و در یک کلام آن چه من آن را حس برتر می نامم، فطرت انسانی خود را می جوییم.

من فکر می کنم اگر می خواهیم زندگی سالم، خانواده ای سالم، کسب و کارهای سالم و دنیای سالمی داشته باشیم، باید به ایجاد تعادل شایسته ی انسانی، بیش از این حساس باشیم.

فناوری برتر می کوشد زمان را کوتاه کند و تا جایی که می تواند به پدیده ها شتاب بدهد. اما حس برتر می کوشد زمان را طولانی تر کند. فناوری برتر از ما می خواهد در کمترین زمانِ ممکن، هر چه بیشتر تولید کنیم. اما حس برتر به ما فرصت می دهد تا از ناشناخته ها پرده برداریم.

تجلی فناوری برتر/ حس برتر در مراقبت های بهداشتی، فرهنگ، کسب و کار و رسانه های عصر ما به خوبی نمایان است. مثلاً در مراقبت های بهداشتی امروز به خوبی می توانید مظاهر فناوری برتر را ببینید. فناوری برتر در پزشکی نوین با پیوند اعضا، آزمایش «دی ان آ» و مهندسی ژنتیک عرصه های جدیدی را گشوده اند. اما از سویِ دیگر مشاهده می شود که تمایل روزافزونی به پزشکی بر پایه حس برتر ایجاد شده است. رواج تکنیک هایی مانند ماساژ درمانی، طب سوزنی و توسل به دعا برای شفا، همین را به ما می گوید.

هر چه فناوریِ بیشتری را به بیمارستان هایمان تزریق می کنیم، رغبت مردم به استفاده از خدمات بیمارستانی کمتر می شود. این به معنی قهر کردن با فناوری پزشکی نوین نیست، بلکه نشان می دهد که مردم چیز دیگری می خواهند. مردم در جستجوی ماهیت معنوی تولد، مرگ و کمک به هم نوعان خود هستند. حضور فرساینده فناوری در بیمارستان ها و جایگزینی دستانِ پزشکان با بازوهای مکانیکی ربات ها، بر شمار متقاضیان ماساژ درمانی افزوده است. شگفت آور است که آمریکایی ها سالانه ۴ میلیارد دلار صرف ماساژ درمانی می کنند.

نقش حس برتر در کسب و کارها مشهودتر است. گور یک شرکت میلیارد دلاری است. این شرکت نوعی حس برتر(فضایِ خانوادگی) را هم چنان در کارخانه هایش حفظ کرده است. تعداد کارکنانی که در هر یک از ساختمان های این شرکت کار می کنند، به ۲۰۰ نفر محدود شده اند. به علاوه هیچ کدام از ساختمان های این شرکت بیش از ۶ طبقه ندارد. در شرکت گور، تعادلی که پیش تر درباره آن صحبت کردیم برقرار است: یک تعادل انسانی. وقتی در یک ساختمان، تنها ۲۰۰ نفر کار می کنند، طبیعتاً همه آن ها می توانند یکدیگر را بشناسند و بدانند دیگری چه کار می کند؟ حالا این رقم را با سوله های ۵ یا ۱۰ هزار نفری مقایسه کنید. در عصر صنعتی تعادل انسانی را از یاد بردیم. اما امروز در صدد احیای آن برآمده ایم. خاطر نشان می کنم که هیچ کدام از ساختمان های شرکت مایکروسافت از بلندترین درخت هایش مرتفع تر نیستند. من اجتماع را جایی می دانم که « همه مردمش نامِ شما را می دانند».

همچنین ببینید

ایدرو 2 هزار واگن مترو با 55 درصد سهم داخل تولید می کند

معاون توسعه سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) گفت: با مصوبه شورای عالی ...