خانه > اخبار ویژه > حقآبه صنعت و کشاورزی باید اصلاح شود

حقآبه صنعت و کشاورزی باید اصلاح شود

۱۲ دی امسال خبرگزاری تسنیم در مصاحبه با عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادعای اجرای طرح های مخفیانه آبرسانی به فولاد مبارکه را مطرح کرد که از سوی استاندار اصفهان رد شد.

استاندار اصفهان نیز از اجرای این طرح‌ها دفاع کرده و اعلام کرد که انتقال مخفیانه آب بیشتر به «حدس و گمان» می‌ماند و امکان اجرایی ندارد.


آبرسانی از سد چمان
علی ایرانپور، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره اجرای طرح مطالعاتی انتقال آب به مجتمع فولاد مبارکه اصفهان از سد چم‌آسمان گفت: حرف و حدیث‌هایی وجود دارد که طرح‌های آبرسانی جدیدی به صورت مخفیانه انجام می‌شود. به گزارش تسنیم وی افزود: یکی از این طرح‌ها، آبرسانی‌ها مستقیم از کنار سد چم‌آسمان است که آب را برای شرکت فولاد مبارکه منتقل کنند. متاسفانه در شرایطی که ما به دنبال ساماندهی هستیم، چه این آب از بستر زاینده‌رود برداشت شود و چه به صورت مخفیانه انتقال پیدا کند، ضرر آن برای بخش کشاورزی و مردمی خواهد بود که در این منطقه حقابه داشته‌اند و این مسئله درحال حاضر نادیده گرفته شده است. ایرانپور با بیان اینکه باید وضعیت انتقال آب به فولاد مبارکه و حتی ذوب‌آهن و پالایشگاه اصفهان مشخص شود، تصریح کرد: در وضعیت کنونی به کشاورزان فشار آورده می‌شود که چاه‌های آنها باید پر شود و هزینه پرکردن این چاه‌ها نیز با مبالغ هنگفتی امکانپذیر است. وی با اعلام اینکه نماینده مردم مبارکه ادعا کرده مسئولان فولاد مبارکه برای این شرکت سالانه بین ۲۵تا ۲۹میلیون مترمکعب آب از زاینده‌رود برداشت می‌کنند، گفت: به نظر من این میزان برداشت آب اصلا منطقی نیست.
وی گفت: در صورتی که طرح‌های استفاده از پساب شهرستان‌های لنجان و مبارکه و همچنین طرح انتقال آب از سد چم‌آسمان هم انجام شود، مشخص نیست که فولاد این میزان آب را برای چه نوع مصرفی احتیاج دارد. وی افزود: از سوی دیگر با محاسبه میزان آب پشت سد و برداشت‌های انجام‌شده کشاورزی، رهاسازی و پرت آب و رقم اعلام شده از سوی صنعت، باز هم ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب گم می‌شود. بهتر است یک نفر اعلام کند که این میزان که در حدود ۱۲ درصد آب رهاسازی شده بوده، به کجا می‌رود؛ زیرا این میزان، آب کمی نیست و با این مقدار می‌توان بحران آب را در بسیاری از مناطق استان اصفهان برطرف کرد.

انتقال مخفیانه آب به فولادمبارکه صحت ندارد
این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که استاندار اصفهان با تکذیب انتقال مخفیانه آب زاینده‌رود به فولاد مبارکه گفت: صنایع موظف هستند برنامه خود را برای اصلاح حقابه از زاینده‌رود و قطع ارتباط با آب تازه، تدوین کرده و ارائه دهند. رسول زرگرپور با تکذیب انتقال مخفیانه آب زاینده‌رود به فولادمبارکه بر این نکته تاکید کرد که هیچ موضوع مخفی درباره آب زاینده‌رود وجود ندارد البته در بالادست رودخانه موضوعات مخفی وجود داشت که در ۶ ماه گذشته آن را شفاف کردیم. وی در گفت‌و گو با تسنیم با بیان اینکه مسائل مرتبط با هیچ پیکره آبی در کشور به‌اندازه حوضه آبریز زاینده‌رود روشن و شفاف نیست، افزود: شفافیت حوضه آبریز زاینده‌رود زمینه را برای تصمیم‌گیری صحیح و قانع کردن ذی‌نفع‌های مختلف از این بخش فراهم کرده است. استاندار اصفهان بیان کرد: برخی از نمایندگان خوزستان موضوع تونل مخفی را قبلا مطرح کرده بودند که من در جواب گفتم این موضوعات بیشتر به «طنز» شباهت دارد. وی با اشاره به برگزاری جلساتی مبنی بر الزام صنایع به کاهش حقابه از زاینده‌رود تصریح کرد: در چند روز اخیر جلسه‌ای با ۶۰ نفر از مسئولان صنایع بزرگ اصفهان برگزار شد که در آن به‌صورت الزام‌آور به این صنایع گفته شد که باید صرفه‌جویی کنند و تخصیص‌های این صنایع اصلاح شود، قانون و طرح ۹ ماده‌ای این اجازه را داده که صنایع به‌صورت الزام‌آور باید ارتباط خود را با آب تازه قطع کنند. زرگرپور گفت: براساس یکی از اصول طرح «۹» ماده‌ای نه‌تنها حقابه کشاورزان بلکه حقابه صنعت باید اصلاح شود بنابراین صنایع موظف هستند تا برنامه خود را برای اصلاح این حقابه‌ها و قطع ارتباط با آب تازه را تدوین کرده و ارائه دهند.

همچنین ببینید

دستیابی به رکوردهای تولید در نواحی مختلف فولاد مبارکه

شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده آهن‌اسفنجی جهان و با در دست داشتن سهم ...