خانه > اخبار ویژه > خبر خوب سودآوری برای فولادسازان از سال 2017

خبر خوب سودآوری برای فولادسازان از سال 2017

یک موسسه جهانی فولاد‌ پیش بینی کرد که دورنمای سود در این صنعت در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ همچنان منفی باقی می ماند اما از سال ۲۰۱۷ اخبار نویدبخشی از سودآوری فولادسازان دریافت خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ پایگاه اطلاعاتی-تحلیلی «ورلد استیل داینامیک» (WorldSteel Dynamics) با ارایه تحلیلی از وضعیت صنعت فولاد در سال های آتی، نوشت: دو عامل در بهبود شرایط سوددهی این صنعت تاثیر دارد که نخستین آن،‌ حذف یا کوچک شدن شرکت های فولادی به سبب نابسامانی های مالی است. بدین ترتیب بخشی از شرکت ها از جرگه تولید خارج می شوند ( و به دنبال آن عرضه کاهش می یابد). عامل دوم نیز رقابت پذیری شرکت های فولادی است که سبب می شود در سال های آتی وضعیت بهتری پیدا کنند.
این پایگاه اطلاعاتی تحلیلی فولاد اعلام کرده است که در بهترین حالت،‌ تقاضا تا انتهای سال ۲۰۱۵ ثابت بماند و این روند تقاضا به سال ۲۰۱۶ نیز تسری می یابد اما از سال ۲۰۱۷ کارخانه های خارج از چین با افزایش تقاضا،‌ شاهد افزایش سوددهی خواهند شد. این پایگاه صنعت فولاد بر این نکته تاکید کرده که سال ۲۰۱۷ بازار فولاد ظرفیت سازی کمتری نسبت به سال جاری میلادی دارد.
ورلد استیل داینامیک(WSD) چشم انداز تولید فولاد سه ساله جهانی را به این صورت اعلام کرده که تا پایان سال جاری تولید با ۲۴ میلیون تن کاهش نسبت به سال ۲۰۱۴ به یک میلیارد و ۶۳۸ میلیون تن می رسد. این میزان کاهش در سال آینده نیز اندکی ادامه می یابد و به یک میلیارد و ۶۳۵ میلیون تن می رسد. به نوشته این پایگاه تحلیلی،‌ در سال ۲۰۱۷ تولید با افزایش ۴۴ میلیون به یک میلیارد و ۶۷۹ میلیون تن خواهد رسید. با این فرض که سرمایه گذاری در بخش دارایی ثابت که در خارج از چین صرف می شود تقاضای فولاد را افزایش خواهد داد.
از سوی دیگر ظرفیت موثر از سال ۲۰۱۴ تا سال  ۲۰۱۷ در خارج از چین ممکن است با کاهش ۵۱ میلیون تن به یک میلیارد و ۵ میلیون تن برسد ( این ارقام ممکن است بسیار محافظه کارانه باشد ). اما در چین با هدف مهار آلودگی های زیست محیطی و نظارت شدید بر بسیاری از کارخانه های ذوب فولاد،  احتمال دارد ۱۰۱ میلیون تن از ظرفیت موثر تولید فولاد در این کشور حذف و به ۸۹۰ میلیون تن کاهش یابد.

همچنین ببینید

گسترش بازارهای صادراتی فولاد در سال ۹۶

با پشت‌سر گذاشتن سال ۹۵ شاهد تحرک خاصی در بخش مسکن و پروژه‌های عمرانی دولت نبودیم. ...