خانه > اخبار ویژه > خدمت «اتو» به مشتریان خودرو

خدمت «اتو» به مشتریان خودرو

بازار خرید خودرو همیشه داغ بوده است. حتی در چند ماه گذشته اگرچه این بازار روزهای پررونقی را تجربه نکرده اما در کمتر محفلی است که یک رشته سخن به بازار خودرو وصل نباشد.

این چارچرخ از زمانی که کالسکه دودی بود و مردم جز دود نصیبی از آن نمی‌بردند تا حالا که هم دودش را می‌خوردند و همه با آن سواری می‌کنند، یار دیرین است و رفیق امروزی. بنابراین نمی‌توان چشم‌ها را روی آن بست اما باید جور دیگر رخ‌نمایی کند.این روزها که به دلایل مختلف بازار خرید خودرو کمتر موردتوجه مشتریان قرار می‌گیرد و انتظار نادرست تولید یا ورود خودروهای ارزان‌قیمت در همکاری مشترک با خودروسازان خارجی به این موضوع دامن زده است، خودروسازان باید روش‌هایی را اتخاذ کنند که به تحریک تقاضا منجر شود؛ تقاضایی که نبض بازار را در اختیار دارد و با کم و زیاد شدن ضربانش، یا چرخ صنعت خودرو می‌چرخد یا از حرکت باز می‌ایستد.در این شرایط گروه خودروسازی سایپا در اقدامی خلاقانه، طرح «اتوخدمت سایپا» را به اجرا درآورده است. این طرح به اندازه‌ای جذابیت و قابلیت دارد که می‌تواند به جنگ رکود بازار رفته و آن را شکست دهد. از همین رو از یک طرف با توجه به استقبال مشتریان از این طرح و از طرفی دیگر برای آگاهی خریدارانی که از جزییات طرح «اتوخدمت سایپا» اطلاع ندارند، صمت به گفت‌وگو با رضا تقوی، مدیر بازاریابی و پیشبرد فروش گروه خودروسازی سایپا نشسته است که آن را می‌خوانید.

در شرایط رکود فعلی که بر بازار خرید و فروش خودرو سایه گسترده است، به طورکلی خودروسازان باید از چه اهرم‌هایی برای تحریک تقاضا استفاده کنند؟
برای تحریک تقاضای خرید خودرو، چند اهرم وجود دارد. انجام مصوبه شورای پول و اعتبار از سوی بانک‌ها مبنی بر ارائه تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی برای خرید خودرو، یکی از این اهرم‌هاست. اگر بانک‌ها به این مصوبه توجه و آن را اجرایی کنند، قدرت خرید مردم افزایش پیدا خواهد کرد. نظام‌مند، اقتصادی و ارزان کردن نرخ تسهیلات لیزینگ و به عبارت دیگر فعال‌سازی شرکت‌های لیزینگ راهکار دیگری در این زمینه خواهد بود. همچنین فعال‌سازی طرح خروج خودروهای فرسوده نیز منجر به تحریک تقاضا برای خرید خودرو می‌شود. برخی کارشناسان معتقدند افزایش حقوق و درآمد کارمندان و کارگران نیز به طور مستقیم قدرت خرید آنها را افزایش می‌دهد و در این زمینه موثر است.

خودروسازان درحال‌حاضر به دلیل فضای روانی موجود، با بی‌اعتمادی مشتریان و مردم روبه‌رو شده‌اند. آیا با این موضوع موافقید؟
خودروسازان مشکلاتی داشته‌اند و هنوز هم با برخی از آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بخشی از مشکلات با کار بیشتر مرتفع خواهد شد اما مردم باید بدانند که قسمتی از مشکلات برای نمونه تحریم‌های اقتصادی، نرخ ارز، نوسازی صنایع، تجهیزات و… در حوزه اختیار خودروسازان نیست. با توجه به نرخ تورم و آمار رشد کالاها، رشد قیمت خودرو نسبت به دیگر کالاها کمتر بوده است. با تمام این مسائل ما می‌پذیریم که در بخش کیفیت مشکلاتی وجود داشته است که در این زمینه باید بیشتر تمرکز کنیم تا رضایت مشتریان جلب شود.

چرا مشتریان از برخی خودروهای داخلی ناراضی هستند؟
نارضایتی خریداران از دو بخش کیفیت خودرو و زمان تحویل آن نشأت می‌گیرد.

همچنین ببینید

خروج خودرو پلاک موقت از کیش آزاد شد

از امروز خروج خودروی پلاک موقت با موتور ۲۵۰۰ سی سی و پایین تر از ...