خانه > اخبار ویژه > خودرویی که بی‌دفاع مردود شد

خودرویی که بی‌دفاع مردود شد

یک تماس تلفنی به روزنامه صمت، یادمان آورد که ۳ سال پیش در یک روز پاییزی، چند جوان با استعداد و مخترع ایرانی از خودرویی رونمایی کردند که قرار بود همچون مار «پیتون» با نیش خلاقیت، رقیبان کم‌توان خود را از میدان به‌در کند و نشان افتخار تولید خودرویی ملی را بر گردن خالقان خود بیاویزد.


دوربین به‌دست روانه پارکینگ کارخانه‌ای شدیم که این روزها به جای نمایشگاه، در چارچوب بی‌در خود، تصویری از خاک‌خوردن استعداد جوانان ایرانی را به نمایشگاه می‌گذارد. خودرو «پیتون» در گوشه‌ای از این پارکینگ خزیده بود و همچون ماری که نیش آن را کشیده باشند، با چشم‌های بسته‌اش (چراغ‌های خودرو) و با تمام خاموشی، مهجوری توان سازندگان خود را فریاد می‌زد.
فرشاد عالی‌فر که با حمایت پدر و ۲ سرمایه‌گذار دیگر، گروه ساخت پیتون را تشکیل داده و در مدت ۸ ماه آن را با تمام خلاقیت و هنر به تولید رسانده بود، به استقبال‌مان آمد و از دلسرد نشدن و انگیزه‌ای که برای ساخت خودرویی دیگر دارد، سخن گفت. این طراح جوان خوشفکر از همان ابتدا جانب انصاف را رعایت کرد و با پذیرفتن برخی ایرادهای مهندسی در این خودرو، بی‌تمایلی خودروسازان برای سرمایه‌گذاری و تولید «پیتون» را دلیل مسکوت ماندن این پژوه دانست. از عالی‌فر درباره چگونگی آغاز این طرح پرسیدم و او اینگونه پاسخ داد: به دلیل تمایل شخصی‌ام پروژه‌ای خودرویی را تعریف کردم و برای ساخت آن به دنبال گروهی همکار می‌گشتم. با ایمان مقصودی (طراح اصلی پیتون) صحبت کردم که در آن هنگام متوجه شدم او هم طرح ساخت پیتون را در دست دارد، بنابراین تصمیم گرفتیم همراه با دیگر دوستان برای ساخت اینخودرو همکار شویم. نام پیتون برازنده این خودرو است زیرا در همان نگاه نخست با ظاهری خشمگین مدل خودروهای امریکایی را به یاد می‌آورد. بر همین اساس است که سازندگان آن با شرکت تسلا نیز مذاکره داشته‌اند و با تمام استقبال آنها، به دلیل تحریم‌ها همکاری با این شرکت قدرتمند خارجی راه به جایی نبرده است. فرشاد عالی‌فر با تمام دانش، علاقه و پشتکار خود از شانس حمایت مالی و معنوی خانواده به ویژه پدر و عمویش برخوردار بوده، به همین دلیل دست از کار نکشیده و با کسب تجربه در کنار تمام مسئولیت‌های شغلی، با تمرکز جدی مرحله طراحی خودرویی دیگر را به پایان رسانده است. اگرچه پیتون اکنون خاک می‌خورد و شاید سازندگان آن نیز گاهی فراموش می‌کنند که با چه علاقه‌ای این پروژه را آغاز کردند اما در ابتدای کار تمام انرژی خود را به کار بستند تا بهترین نمره را از تلاش خود دریافت کنند. روزهایی که به گفته عالی‌فر، پروژه طراحی و تولید خودرو پیتون از همان ابتدا اینگونه تعریف شد که برای تولید آن یا با شرکت‌های خارجی به نتیجه برسیم یا نشان(برند) پیتون را معرفی کنیم و فضا را برای خودروسازان داخلی و خارجی برای به ثمر رساندن آن باز بگذاریم. او در این‌باره نیز سخن گفت که خودرو محصول پیچیده‌ای است و ما در فاز نخست تصمیم داشتیم توانمندی‌های خود را به نمایش بگذاریم. در رونمایی از شرکت‌های خودروساز داخلی دعوت به عمل آمد اما نگاه خوبی به این محصول نداشتند. کارشناسان، این خودرو را محصولی سبک و پیش‌پا افتاده توصیف کردند و با دید تولید به خودرو نمی‌نگریستند، این در حالی است که این خودرو تنها در حد یک طرح آماده نشده بود بلکه در بخش طراحی و مهندسی‌های نرم‌افزاری امکاناتی روی آن قرار گرفت. هر پروژه یک دفاعی دارد که متاسفانه در روز رونمایی هیچ دفاعی از ما خواسته نشد. این نگاه‌ها نشان داد که پروژه پیتون ارزشی ندارد.

پیتون نمایانگر استعداد ایرانی
احمد عالی‌فر که با حمایت‌هایش انگیزه را در دل فرزندش زنده نگه داشته، در همان ابتدای صحبتش علاقه پسرش را در اولویت دانست و گفت که هدف از سرمایه‌گذاری در این طرح درآمدزایی نبوده بلکه به معرض نمایش گذاشتن توانمندی جوانان داخل کشور بود تا به مسئولان، خودروسازان و کشورهای دنیا نشان دهیم که ایران وابسته نیست اما نیاز به حمایت و توجه کافی به استعدادهایی دارد تا بارور شوند. این تولیدکننده فعال به نقش حمایت‌های دولت اشاره و اظهار کرد: در حال‌حاضر در ۲ دهه گذشته شرکتی نظیر هیوندا، کیا، سامسونگ و… با حمایت دولت به نقطه‌ای رسیده‌اند که اکنون رقیبی جدی برای تولیدکنندگان اروپایی و امریکایی به حساب می‌آیند. در این کشورها، پژوهشگران و مخترعان از این امکان برخوردارند تا به خلق محصولی بپردازند و بعد موردحمایت قرار گیرند.

همچنین ببینید

خروج خودرو پلاک موقت از کیش آزاد شد

از امروز خروج خودروی پلاک موقت با موتور ۲۵۰۰ سی سی و پایین تر از ...