خانه > اخبار ویژه > در اندیشه رشد صادرات

در اندیشه رشد صادرات

پایانه صادراتی ماکو همین هفته راه‌اندازی می‌شود. این اتفاق می‌تواند کمی از انتقاد واردات محور بودن مناطق آزاد کم کند و به این ترتیب نگاه صادراتی به این مناطق بیش از پیش قوت بگیرد و مسیری باشد برای تسهیل مهم‌ترین مولفه خروج از رکود، یعنی صادرات غیرنفتی. 

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو درباره این پایانه صادراتی اظهار کرد: مهم‌ترین اهداف این پایانه، کاهش مشکلات و تسهیل امور صادراتی و در نهایت حذف محدودیت زمانی در صادرات کالا و خدمات است. حسین فروزان در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه این پایانه در مساحت ۱۲۰ هزار مترمربع ساخته و با انبار سرپوشیده طراحی شده تصریح کرد: از آنجایی که مناطق آزاد در راستای چشم‌اندازها و اهداف کلان کشور در مسیر توسعه و عمران نقش مهمی ایفا می‌کنند، منطقه آزاد ماکو به منظور کاستن از مشکلات صادراتی اقدام به ایجاد پایانه صادراتی کرده که بیش از ۲۰ میلیارد تومان برای احداث این پایانه هزینه شده و کمک موثری برای صادرات در مرز بازرگان خواهد بود. وی ادامه داد: فاز بعدی این پایانه تهیه ناوگان اروپایی استاندارد است تا مشکلات ناوگان داخلی را از این طریق حل و ناوگانی راه‌اندازی کنیم که برای صادرات به اروپا هم هیچ‌گونه معطلی و اتلاف وقت نداشته باشیم؛ چون ناوگان ما با برخی از استانداردهای اروپایی همخوانی ندارد و نیازمند استانداردسازی است.  فروزان تصریح کرد: این پایانه در آینده صادرات کشور بسیار اثربخش خواهد بود چراکه صادرکنندگان برای صادرات کالای خود مشکلات زیادی دارند و این امر می‌تواند بارقه امیدی برای آنها باشد. تمام تلاش ما بر این است که این فرآیند به گونه‌ای باشد که صادرکننده در کوتاه‌ترین وقت و با کمترین هزینه صادرات خود را انجام دهد و این کار برای نخستین بار در منطقه آزاد ماکو انجام شده است.

یک پیشنهاد برای روز ملی صادرات
مدیرعامل منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: در روز ملی صادرات باید این موضوع تشریح شود که منافع صادرات بیش از آنکه نصیب صادرکننده شود برای کل کشور ارزنده است. از نظر اقتصاد کلان افزایش صادرات سبب ایجاد فرصت‌های شغلی جدید شده و رشد اقتصادی را رونق داده و درآمدهای مالیاتی به همراه دارد. از سویی تراز پرداخت‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.  فروزان از اجرای یک اقدام جدید خبر داد و گفت: منطقه آزاد ماکو قصد دارد برای نخستین بار در کشور عملیات تخلیه، بارگیری و ترانشیپ کالاهای صادراتی را به صورت شبانه‌روزی انجام دهد. وی با بیان اینکه متاسفانه قیمت تمام شده کالا در کشور ما بالاست، به روز نبودن سیستم کارخانه‌ها را از جمله عوامل تاثیرگذار بر آن برشمرد و ادامه داد: تمام تلاش ما در این پایانه، صادرات در بهترین زمان و در مدت زمان محدود است تا صادرکننده با اطمینان خاطر بداند که مجموعه‌ای آماده کمک به صادرات است تا با حداقل معطلی و اتلاف زمان کار صادرات انجام شود. مدیرعامل منطقه آزاد ماکو گفت: تمام واردات و صادرات اروپا که به صورت زمینی است از مرز بازرگان انجام می‌شود، بنابراین ضرورت دارد این مرز را توسعه دهیم. در این مرز سالانه حدود ۶میلیارد دلار واردات و نزدیک به ۴ میلیارد دلار صادرات داریم؛ درحال‌حاضر نزدیک به۵۰ میلیون دلار تولیدات داخلی ما از این مرز صادر می‌شود.

همچنین ببینید

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

طبق تازه‌ترین تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی ...