خانه > اخبار ویژه > دستور جدید «جهانگیری» برای اصلاح نظام بانکی

دستور جدید «جهانگیری» برای اصلاح نظام بانکی

رییس کانون بانک‌های خصوصی از دستور جدید معاون اول رییس‌جمهوری به «نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، سیف، رییس کل بانک مرکزی، طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و نیلی مشاور ارشد اقتصادی رییس‌جمهوری » برای گنجاندن پیشنهاد کانون بانک‌های خصوصی در لایحه اصلاح نظام بانکی خبر داد.

کوروش پرویزیان در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران به برنامه دولت برای اصلاح نظام بانکی اشاره و تصریح کرد: در سال‌های گذشته در قوانین برنامه و بودجه در برخی موارد اصلاحیه‌هایی برای نظام بانکی در نظر گرفته شد؛ با مقررات تکه‌پاره و وصله‌پینه شاید در مقطعی معضلات حل شود ولی در مقاطع دیگر بازهم مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

پیشنــهاد کانـون برای اصـلاح نظام بانکی
وی با بیان اینکه اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون می‌توانند به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در حوزه قانونگذاری برای نظام بانکی کمک کنند، افزود: بعد از دستور رییس‌جمهوری به معاون اول خود درباره اصلاح نظام بانکی، کانون بانک‌های خصوصی در نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهوری پیشنهادهایی برای اصلاح نظام بانکی ارائه داد.
او ضمن اشاره به اینکه پیشنهادهای این کانون برای اصلاح نظام بانکی با نظر بسیار مساعد معاون اول رییس‌جمهوری روبه‌رو شد، گفت: آقای جهانگیری پیشنهادهای کانون بانک‌های خصوصی را برای اصلاح نظام بانکی به آقایان طیب‌نیا، نوبخت، سیف و مسعود نیلی ارجاع داده و تأکید کرده‌اند که این پیشنهادها نیز در اصلاحیه نظام بانکی مورد توجه قرار گیرد.

صرافی پارسیان، اهرم بانک مرکزی
پرویزیان در ادامه سخنانش درباره عرضه ارز از سوی صرافی بانک پارسیان در بازار ارز افزود: یکی از نقاط قوت بانک پارسیان حضور در حوزه‌های ارزی و بین‌المللی است به نحوی که در شرایط سخت تحریم، این بانک در فضای اقتصاد بین‌الملل به عنوان بانکی با بنیه و مناسب کار کرد.وی با تاکید براینکه، زنجیره خدمات بانک پارسیان کامل است، اظهار کرد: کیفیت عملکرد صرافی بانک پارسیان از نظر بانک مرکزی مناسب و بر همین اساس بانک مرکزی خواستار بهره‌گیری از این صرافی به عنوان اهرم است. پرویزیان ادامه داد: موفقیت ۲سال گذشته در بازار ارز محصول کار صرافی بانک‌ها است و البته این در حالی است که بانک پارسیان در فرآیند خرید و فروش دخالتی در بازار ندارد و کار متفاوتی انجام نمی‌دهد، ولی صرافی‌ها کار صرافی را انجام می‌دهند.وی با تاکید بر اینکه، نظارت با بانک مرکزی است، ادامه داد: خرید و فروش ارز در سامانه بانک مرکزی ثبت شده و قابل دسترس است و اگر شوک یا تغییری در نرخ ارز ایجاد شود می‌تواند آن را پیگیری کند.

رشد معوقات بانکی
مدیرعامل بانک پارسیان در ادامه از وصول مطالبات ۶ هزار میلیارد ریال از شرکت صدرا در قالب اوراق خزانه دولتی خبر داد و گفت: این بدهی در قالب اوراق خزانه دولتی تهاتر شود.
رییس کانون بانک‌های خصوصی ادامه داد: ماهیت مطالبات معوق بسیار پیچیده است و به رفتار و شرایط اقتصادی در جامعه بازمی‌گردد و همچنین عواملی همچون تغییراتی که در مقررات بانکی و اقتصادی رخ می‌دهد می‌تواند منجر به مطالبات معوق بانک‌ها شود.پرویزیان همچنین با اشاره به رشد معوقات بانکی، افزود: نوع قراردادها هم شرایط را برای بانک‌ها و مشتریان گاهی سخت‌تر کرده و درصدی از معوقات هم به این دلیل است که تولیدکنندگان با مشکل فروش مواجه شده‌اند که با مصوبه بانک مرکزی درباره ارائه تسهیلات به خریداران کالای تولید داخل، امید می‌رود مشکلات این بخش حل شده و مطالبات معوق بانک‌ها از بخش تولید کاسته شود.

پرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات
وی با بیان اینکه رقم تسهیلات اعطایی بانک به ۳۲ هزار میلیارد تومان و تسهیلات جاری به ۱۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است، گفت: مطالبات سررسید گذشته بانک به ۱۱۰ هزار میلیارد ریال و مطالبات مشکوک‌الوصول نیز به ۱۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.مدیرعامل بانک پارسیان با بیان اینکه با افزایش سرمایه اخیر بانک نسبت کفایت سرمایه به ۹درصد رسیده است، گفت: افزایش سرمایه اخیر در افزایش این نسبت تاثیر بسزایی داشته است.
پرویزیان درباره نرخ حق‌الوکاله ۲/۵درصدی بانک‌ها نیز گفت: در اغلب بانک‌ها به دلایل مختلف اغلب کارمزدها وصول نمی‌شود و مورد تعدیل قرار می‌گیرد که البته یکی از این موارد بحث بانکداری الکترونیک است که در حالی که سرمایه‌گذاری فراوانی در این حوزه شده اما درآمد بانک‌ها از این محل بسیار ناچیز است.
وی تصریح کرد: برای نرخ حق‌الوکاله نیز بانک‌ها به دلیل افزایش نرخ سپرده‌ها و محدودیت در نرخ تسهیلات در سال گذشته بانک‌ها در طیف ۱/۲ درصد نرخ حق‌الوکاله دریافت کردند که به‌طور تقریبی این رقم نصف شده و سود بانک‌ها را کاهش داده است.

همچنین ببینید

نعمت زاده: برجام قفل صنعت را باز کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت بابیان اینکه با اجرایی شدن برجام معوقات بانکی ما از ...