خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > دلار در «استانبول» به تعادل می‌رسد

دلار در «استانبول» به تعادل می‌رسد

دلار به مرز ۳۷۰۰ تومان نزدیک شده است، نرخی که در چند سال گذشته و پس از فروکش کردن التهاب‌های سال ۹۱ بی‌سابقه بوده است. همین امر سبب شده بار دیگر توجه‌ها به سمت این بازار کشیده شود، به طوری که این روزها در هر بازاری که خرید و فروشی در آن رخ می‌دهد، نقلی از دلار نزدیک به ۴ هزار تومانی به میان می‌آید.

قیمت‌ها در بازار آزاد در حالی هر روز نرخ جدیدی را به ثبت می‌رساند که همپای این روند، نرخ ارز مبادلاتی نیز در حال افزایش است، به گونه‌ای که بانک مرکزی دلار مبادلاتی را تا مرز ۳۰۰۷ تومان نیز رسانده که در نوع خود بی‌سابقه است. در چنین شرایطی اما نظر مسئولان بانک مرکزی این است که این روند صعودی، موقتی است و حاصل افزایش تقاضا به‌دلیل مسافرت‌های خارجی به ویژه ایام زیارت کربلا و همچنین کاهش قیمت نفت و طلا بوده است.

عرضه ارز افزایش می‌یابد
صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در همین رابطه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری بر این موضوع تاکید کرد که نوسان‌های نرخ ارز، کوتاه‌مدت است و پیش‌بینی می‌کنیم عواملی که تقاضای ارز را تقویت کرده با افزایش عرضه آن و اقدامات بانک مرکزی، قیمت ارز به نقطه تعادلی خود برگردد. وی با بیان اینکه یکی از علت‌های روند افزایش نرخ ارز، تغییرات نرخ بهره‌وری ارزهای خارجی است، گفت: رابطه یورو و دلار نسبت به گذشته فرق کرده و افزایش تقاضای ارز، کاهش قیمت نفت و کاهش قیمت طلا هم در این روند موثر است زیرا کسانی که طلا دارند طلاهای خود را تبدیل به ارز می‌کنند. او با تاکید بر این موضوع که نقطه تعادلی نرخ ارز پایین تر از قیمت فعلی خواهد بود، در ادامه یادآور شد: تقاضای مسافرتی و زیارتی ارز، کاهش قیمت طلا و کاهش قیمت نفت تاثیر خود را گذاشته و پیش‌بینی می‌کنیم این عوامل در آینده نزدیک در بازار وجود نداشته باشد، بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم نرخ ارز کاهش یابد. کریمی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش یادآور شد: بانک مرکزی به هیچ عنوان درصدد تضعیف نرخ ارز نیست و سیاست ثبات در نرخ ارز را ندارد و معتقد به شناور بودن قیمت آن است. وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم پس از آغاز سال میلادی جدید، عرضه ارز افزایش یابد و عوامل غیربنیادین افزایش نرخ ارز از میان برود. کریمی ادامه داد: در ماه‌های باقیمانده عرضه ارز افزایش می‌یابد و با وجود افزایش تقاضا به نرخ‌های واقعی و متعادل‌تر در قیمت ارز می‌رسیم. به گفته او نرخ‌های کنونی، واقعی نیست و در ماه‌های آخر امسال نوسان‌های شدید نرخ ارز نخواهیم داشت.

همچنین ببینید

بازگشت ریسک سیاسی به بازار ارز

قیمت دلار آخرین روز کاری هفته گذشته را با کمترین میزان تغییر به پایان برد. ...