خانه > اخبار ویژه > نتیجه نشست اعضای اوپک و آمار اشتغال ماه نوامبر آمریکا کانون توجه بازارهای جهانی بودند

نتیجه نشست اعضای اوپک و آمار اشتغال ماه نوامبر آمریکا کانون توجه بازارهای جهانی بودند

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام

شاخص در انتظار رفع تحریم‌ها
شاخص کل بورس با افت هفتگی ۳/ ۰ درصدی مواجه شد. گزارش ارزیابی نهایی رئیس کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۱۳ روز پیش از نشست شورای حکام، خوش‌بینی‌ها را برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها بیش از هر زمان دیگری به وجود آورده است. خوش‌بینی‌های به وجود آمده می‌تواند رشد شاخص را در کوتاه‌مدت به همراه داشته باشد. اما همچنان انتظار برای نشست این شورا در ۲۴ آذر وجود دارد. رفع تحریم‌ها می‌تواند در میان مدت به خروج صنایع از رکود کمک کند. اما شرایط کنونی، از جمله کمبود سرمایه در گردش شرکت‌ها، کاهش سودآوری آنها، رکود بخش مسکن، علاوه بر افت شدید قیمت فلزات جهانی و قیمت نفت، تردیدهایی را نسبت به بازار سهام به وجود آورده است. اما روشن‌تر شدن چشم انداز رفع تحریم‌ها و رشد اخیر نرخ دلار و ثبات نسبی آن در نرخ‌های کنونی، عوامل حمایت از شاخص هستند.

بازار ارز

هفته سرنوشت‌ساز دلار ۳۶۰۰ تومانی
در پایان معاملات هفتگی، هر دلار آمریکا با رشد ۳/ ۰ درصدی مواجه و به نرخ ۳۶۴۰ تومان معامله شد. دلار از ابتدای هفته با اوج گرفتن تقاضای ارز زوار تا سطح ۳۶۶۰ تومان نیز رشد داشت. در ادامه اما، حذف تقاضای مزبور تعدیل نرخ ارز را به دنبال داشت. به این ترتیب، نرخ این ارز از روز سه شنبه در مدار نزولی قرار گرفت. در هفته‌های اخیر،

همچنین ببینید

ظریف: ممنوعیت ورود مسلمانان، آمریکا را امن نمی‌کند/آمریکا به سمت تنش‌افزایی در سوریه نرود

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به تصمیم اخیر دادگاه عالی آمریکا در تایید ایجاد محدودیت ...