خانه > اخبار ویژه > دلهره‌های پولی سیاستگذار، چرا؟

دلهره‌های پولی سیاستگذار، چرا؟

«دلیل عمده ثباتی که در شرایط فعلی بر اقتصاد ایران حاکم شده، ناشی از اطمینان جامعه به سیاستگذار است. این اطمینان چنانچه حذف شود، نقدینگی موجود، می‌تواند به فاصله چند ساعت اقتصاد را به هم بریزد.»

 

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، این‌ عبارات بخشی از نگرانی‌های مشاورارشد اقتصادی رئیس‌جمهور است که چند روز پس از بیان این جملات در جمع هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز به گونه‌ای دیگر ابراز شد. مسعود نیلی این بار این طور گفت: «شکاف بزرگی در اقتصاد روی داده و اگر تا سال ۹۵ ابعاد این شکاف عمیق‌تر و تحریم لغو شود، آن گاه با مسائل پولی هیجانی تهدیدآمیزی مواجه خواهیم بود.»
این سخنان نیلی در حالیست که پیش از او، ۲۰ آبان ماه امسال ابوالفضل اکرمی، مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی از افزایش نقدینگی به ۸۷۲ هزار میلیارد تومان تا پایان شهریور ماه امسال خبر داده بود. اما این رشد نقدینگی و آن ابراز نگرانی‌های پولی از سوی مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور چه ارتباطی با هم دارد؟ آن نقدینگی که به فاصله چند ساعت می‌تواند اقتصاد ایران را به هم بریزد، چه ویژگی‌هایی دارد، در کدام بخش‌ها موجود است و آیا می‌توان حجم آن را تخمین زد؟

استرس 2

هشداری که به وقوع پیوست
به گزارش اقتصادنیوز، خرداد ماه سال ۱۳۹۱، آن زمان که نرخ تورم میانگین ۱۲ ماهه ۲۲.۴ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه ۲۴.۹ درصد توسط بانک مرکزی اعلام شده بود، مسعود نیلی در قامت یک کارشناس اقتصادی نسبت به ظهور تورمی ابراز نگرانی کرده بود که از نگاه او، ریشه در رشد نقدینگی و ضعف بخش تولید داشت. به اعتقاد وی، هرچند با رشد نقدینگی باید تولید کشور نیز رشد می‌یافت تا بتواند به حجمی از تقاضاها پاسخ دهد اما این اتفاق رخ نداده بود و به همین دلیل این نیاز از طریق واردات تامین می‌شد. اما آن زمان نیلی هشدار داده بود که در صورت کاهش واردات آن حجم تقاضاهای پاسخ داده نشده تبعات خاصی را در پی خواهد داشت.

همچنین ببینید

قانون‌گذار برای تسهیل صادرات چه کرده است؟

ارزیابی‌ها حاکی از این است که صادرات غیرنفتی در خلأ شکل نمی‌گیرد و برای حصول ...