خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > اقتصادی > دولت قبل پول‌ها را هزینه کرد و بدهی گذاشت

دولت قبل پول‌ها را هزینه کرد و بدهی گذاشت

معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه دولت قبل، پول‌ها را هزینه کرده و بدهی‌ها را برای ما گذاشته است، گفت: برخی ایراد می‌گیرند که چرا از گذشته بد می‌گویید اما این گذشته آنقدر بد بوده است که هر چه راجع به آن بگوییم کم گفته‌ایم.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری دیروز در جمع مدیران ارشد وزارت نیرو افزود: دولت گذشته نفت‌های ۱۰۰ و ۱۳۰ دلاری را هزینه کرد و یک دلار را نیز باقی نگذاشت اما حالا مدعی است. وی ادامه داد: در سال ۹۰ درآمد دولت ۱۱۸ میلیارد دلار بوده در حالی که امسال به سختی ۲۵ میلیارد دلار می‌شود. در آن سال‌ها رشد اقتصادی منفی ۶ بود اما امسال با کمک مردم رشد اقتصادی ما منفی نخواهد شد. جهانگیری با تاکید بر اینکه باید برای بدهی‌های دولت راهی پیدا کنیم، گفت: با این شرایط نفتی فکر می‌کنیم که باید از منابع خارجی استفاده شود. وی در عین حال خاطرنشان کرد: دولت مصمم است که در سال نخست برنامه ششم، مسئله مطالبات پیمانکاران را حل کند. معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه مردم به آینده‌ای که دولت برای آنها برنامه‌ریزی کرده است امیدوارند، گفت: تمام موفقیت‌های این دولت به خاطر کمک‌های مردم بوده است. وقتی مردم به دولت اعتماد داشته باشند دیگر نیازی به هجوم برای خرید طلا و ارز وجود ندارد. جهانگیری با اشاره به اینکه عربستان در سال گذشته کسری ۹۸ میلیاردی خود را از درآمدهای نفتی بالای سال‌های قبل جبران کرده است، افزود: امروز با نفت ۳۰ دلاری عده‌ای طلبکار هستند که چرا کشور از رکود خارج نمی‌شود. وی ادامه داد: وزارت نیرو وقتی در دولت یازدهم آغاز به کار کرد ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی داشت که باید برای حل و فصل آن راهی پیدا می‌کرد. معاون اول رییس‌جمهوری به اهمیت توان کارشناسی کشور در عبور از مشکلات اشاره کرد و گفت: متاسفانه در مقطعی به توان کارشناسی هم آسیب وارد شد که در این زمینه می‌توان به انحلال سازمان مدیریت اشاره کرد. این در حالی بود که سازمان مدیریت با وجود نقدهایی که به آن وارد است، مهم‌ترین سازمان کارشناسی کشور به شمار می‌رود و حتی در مقابل فشارهای سیاسی نیز از مواضع کارشناسی خود در زمینه توسعه کشور دفاع کرده است.
وی به ۲ امتیاز درآمدهای نفتی و توان کارشناسی کشور در عبور از موانع اشاره و اظهار کرد: همواره در مواقعی که کشور دچار بحران شده، به کمک درآمدهای نفتی توانسته است مشکلات خود را حل کند که اگر دولت و ملت ایران منبع نفتی نداشت، نیازمند حجم بالایی از تلاش و سرمایه‌گذاری بود. معاون اول رییس‌جمهوری افزود: به لطف خدا دیده‌ایم هر وقت مدیریت‌ها ضعیف‌تر شده، درآمدهای حوزه نفتی توانسته است آن کاستی‌ها را جبران کند.

همچنین ببینید

مصوبه دولت درباره تهاتر مطالبات برخی شرکت‌ها از دولت با بدهی آن‌ها

– معاون اول رئیس جمهوری مصوبه هیات وزیران درباره تهاتر مطالبات چند شرکت از دولت ...