خانه > اخبار > اقتصادی > راهکارهای توسعه صنایع غذایی در دوران پساتحریم

راهکارهای توسعه صنایع غذایی در دوران پساتحریم

با پیشرفت مذاکرات و در ادامه رفع تحریم‌ها وضعیت اقتصادی کشور به‌طور قطع شاهد تغییراتی خواهد بود که به‌تبع آن صنعت به‌ویژه صنایع غذایی نیز از آن بهره خواهد برد. اما بهره‌مندی از رفع تحریم‌ها و افزایش ظرفیت‌ها مسلتزم توجه به چندین نکته است تا رونق صنعت غذایی را در پی داشته باشد.

هم‌اکنون در هیچ جای دنیا بخش صنایع غذایی از مردم مالیات بر ارزش‌افزوده‌ای دریافت نمی‌کند.

بنابراین یکی از پیشنهادها که موجب رونق صنعت غذا می‌شود، حذف وصول مالیات بر ارزش‌افزوده از محصولات غذایی است چراکه با اجرای این پیشنهاد، قدرت خرید مردم افزایش یافته و سفره مردم وسیع‌تر و به‌تبع آن، سلامت آنها نیز تقویت خواهد شد.

درحال‌حاضر هدف دولت کنترل تورم و خروج از رکود است و با حذف مالیات بر ارزش‌افزوده از صنایع غذایی بدون صرف هزینه‌های زیاد برای دولت به‌راحتی صنعت غذا و اقتصاد مردم بهبود پیدا خواهد کرد. با این اقدام نرخ رشد تورم تک رقمی شده و با خروج از رکود و رونق صنایع غذایی با کاهش قیمت روبه‌رو خواهیم شد. از سوی دیگر گسترده کردن سفره مردم، سلامت و کاهش هزینه‌های درمانی را در پی خواهد داشت.

البته نباید از جنبه درآمدزایی دولت از مالیات بر ارزش‌افزوده نیز غافل شد. به همین منظور دولت برای جبران درآمد از دست‌رفته از محل مالیات بر ارزش افزوده صنایع غذایی می‌تواند همین میزان درآمد را از طریق افزایش مالیات بر سایر بخش‌ها مانند دخانیات کسب کند. درحال‌حاضر سیگار در ایران از تمام کشورهای دنیا ارزان‌تر است و پیشنهاد می‌شود این رقم چندین ۱۰میلیارد تومانی که از درآمد مالیات بر ارزش‌افزوده صنایع غذایی حذف می‌شود بلافاصله با تصویب قانون از محل فروش دخانیات جبران شود که به‌طور حتم این امر بر سلامت جامعه نیز موثر خواهد بود.

نکته دیگر این است که وزارت جهاد کشاورزی به جای آنکه به دنبال این باشد تا چگونه صنایع غذایی را زیرنظر خود بگیرد بهتر است به تامین مواد اولیه صنایع غذایی و بهبود روش‌های آبیاری بپردازد تا ظرف یک سال بتوانیم انقلاب سبز را ایجاد کرده و ظرفیت بسیاری را به زیر کشت آوریم.

همچنین ببینید

تولیدکنندگان به بازارهای جهانی صنایع غذایی توجه ویژه کنند

وزیر صنعت گفت: برای توسعه فعالیت ها در زمینه صنایع غذایی، باید به بازارهای خارجی ...