خانه > اخبار ویژه > رتبه یازدهم خودروسازی با پیوستن به باشگاه تولید جهانی

رتبه یازدهم خودروسازی با پیوستن به باشگاه تولید جهانی

رقابت در بازار جهانی خودرو به شدت ادامه دارد و در این فضا خودروسازان بزرگ با هدف ارتقای رتبه‌های جهانی خود از هر روشی از جمله تحریم انتقال دانش فنی استفاده می‌کنند تا مانع رشد خودروسازان در حال پیشرفت، نظیر خودروسازان ایرانی شوند.

کسب رتبه یازدهم جهان، جایگاهی است که در افق ۱۴۰۴ برای صنعت خودرو ترسیم شده است.همچنین در این سند پیش‌بینی شده تا ایران جایگاه نخست صنعت خودرو منطقه و رتبه پنجم آسیا را تا ۱۰ سال آینده به‌دست آورد.بر این اساس برای دستیابی به این چشم‌انداز، خودروسازان باید در سال ۱۴۰۴ اقدام به تولید ۳ میلیون دستگاه خودرو کنند که از این تعداد، یک میلیون دستگاه خودرو برای صادرات هدفگذاری شده است.
در برنامه راهبردی صنعت خودرو دستیابی به جایگاه یازدهم جهان با «تکیه بر توسعه رقابت‌پذیری مبتنی بر توسعه فناوری» تاکید شده است.امری که به اعتقاد کارشناسان در تحقق این سند تاثیر مستقیم و اصلی خواهد داشت، به گونه‌ای که در صورت رقابتی شدن بازار خودرو، کسب این جایگاه جهانی و حتی رتبه‌ای ۲رقمی دور از ذهن نخواهد بود.

پیوستن ایران به باشگاه جهانی تولید خودرو
یکی از مشاوران وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است برای دستیابی به رتبه یازدهم جهان در سال ۱۴۰۴، چاره‌ای جز این وجود ندارد که ایران به بخشی از باشگاه تولید خودرو در جهان بپیوندد.
محمدرضا مودودی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در حال‌حاضر خودروسازان داخلی به‌صورت مستقل و در چارچوب مرز‌های جغرافیایی کشور، ظرفیت تولید را به اندازه‌ای افزایش داده‌اند که در ردیف شماره‌ یک‌های منطقه قرار گرفته‌ایم اما این موضوع نباید اینگونه تلقی شود که خودروی رقابتی در کشور به تولید می‌رسد یا این صنعت در فضای رقابتی بین‌المللی به ایفای نقش می‌پردازد.

همچنین ببینید

محمد رضا نجفی منش

مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان به ۱۵ هزار میلیارد تومان رسید

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: هم‌اکنون میزان مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان بابت قطعات تولیدی ...