خانه > اخبار ویژه > رشد قیمت فولاد، سنگ‌آهن جهانی را صعودی کرد

رشد قیمت فولاد، سنگ‌آهن جهانی را صعودی کرد

 

در حالی که سرمایه‌گذاران در میان پایین‌آمدن موجودی ذخایر فولاد در آستانه سال جدید چین انتظار افزایش تقاضا در بزرگترین تولیدکننده فولاد دنیا را می‌کشیدند، قیمت فولاد در معاملات آتی روز چهارشنبه در چین به بالاترین سطح ۴ ماه اخیر خود رسید. این موضوع باعث شد تا قیمت سنگ‌آهن نیز اندکی افزایش پیدا کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز،‌ قیمت میلگرد برای تحویل در ماه مارس در بورس آتی شانگهای با رسیدن به سطح ۱۸۷۱ یوان (۲۸۴.۴۰ دلار) به ازای هر تن، به بالاترین سطح خود از ۲۸ سپتامبر رسید.

کارخانه‌های فولاد به دلیل فروش راکد و کمبود نقدینگی با نرخ عملیاتی پایینی در حال کار هستند ولی بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظار دارند بعد از تعطیلات موجودی کارخانه‌های فولاد مجددا افزایش پیدا کند.

تعطیلات سال جدید قمری چین در اویل فوریه سال جاری میلادی آغاز می‌شود و بازارهای مالی چین برای یک هفته تعطیل خواهند بود.

چن گوان یین تحلیلگر مین‌متال در شن‌ژن اعلام کرد: «این رشد قیمتی به دلیل تولید کم وکاهش موجودی بوده است که به پایین‌ترین سطوح خود رسیده‌اند. از سوی دیگر، تقاضا نیز بعد از تعطیلات افزایش خواهد یافت.»

 

انتظار می‌رود کارخانه‌های فولاد چین پس از تعطیلات تولیدات خود را افزایش داده و سنگ‌آهن بیشتری خریداری کنند. در حالی که عرضه کلی سنگ‌آهن در حال فشار آوردن به قیمت است، بارش‌های فصلی ممکن است حمل‌ونقل و واردتا سنگ‌آهن را در سه ماهه اول سال مختل کرده و باعث افزایش قیمت سنگ‌آهن شود.

 

قیمت سنگ‌آهن برای تحویل در ماه می در بورس کالای دالیان با رشدی نزدیک به ۴ درصد و ثبت قیمت ۳۲۶ یوان به ازای هر تن به بالاترین سطح سه هفته‌ای خود رسید. بر اساس TSI هر تن سنگ آهن برای تحویل به بندر تیانجین چین روز سه‌شنبه افتی ۰.۷ درصدی را تجربه کرده بود.

همچنین ببینید

برداشت ۱۵ میلیون تن سنگ‌آهن در امسال

استان یزد به عنوان یکی از استان‌های معدنی کشور شناخته شده و از ذخایر معدنی فراوانی ...