خانه > اخبار ویژه > رشد ۲/۷ درصدی بهره‌وری عوامل تولید تا ۱۴۰۴

رشد ۲/۷ درصدی بهره‌وری عوامل تولید تا ۱۴۰۴

«بهره‌وری» کلید واژه‌ای فراموش‌شده در صنایع ایران است که قفل بسیاری از مشکلات اقتصاد آسیب‌دیده ایران را خواهد گشود.

از نرخ بالای بیکاری، پایین بودن بازده سرمایه‌گذاری و کم‌بودن میزان سرمایه‌گذاری خارجی گرفته تا پایین بودن درآمد صادراتی کشور، کم‌بودن میزان سرمایه‌گذاری خارجی و پایین بودن رتبه ایران در شاخص‌های رقابت‌پذیری، مواردی است که گفته می‌شود با نسخه ارتقای بهره‌وری درمان خواهد شد؛ به همین منظور براساس هدفگذاری‌های انجام‌شده در برنامه ششم توسعه، یک‌سوم رشد اقتصادی باید از محل رشد بهره‌وری حاصل شود. برای تحقق این امر چندی پیش برنامه جامع بهره‌وری کشور از سوی سازمان ملی بهره‌وری به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ شده است که وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به عنوان یکی از دستگاه‌های کلیدی در این برنامه در ۴ مقوله ارتقای بهره‌وری سبز، ارتقای بهره‌وری انرژی، ارتقای بهره‌وری آب و ارتقای بهره‌وری متکی بر رقابت‌پذیری و نوآوری وظایفی را در این زمینه برعهده دارد. براساس هدفگذاری برنامه جامع بهره‌وری، رشد شاخص بهره‌وری کل عوامل تولید در ۱۰ سال آینده باید ۲/۷ درصد باشد که به گفته کارشناسان فرهنگ‌سازی، نوسازی واحدهای صنعتی، افزایش سطح نفوذ فناوری در صنعت از طریق انتقال فناوری و ارتقای مدیریت صنعتی در ارتقای بهره‌وری صنعت نقش موثری دارند. به همین منظور صمت در گفت‌وگو با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی وضعیت بهره‌وری در ایران و چگونگی ارتقای آن را بررسی کرده است.
ارتقای بهره‌وری در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت
محسن اتابکی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو باصمت درباره ابلاغ برنامه جامع بهره‌وری گفت: مسئولیت ریاست شورای بهره‌وری با سازمان ملی بهره‌وری است و وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یک عضو در شورا حضور دارد اما از آنجایی که «بهره‌وری» یکی از محورهای اصلی برنامه ششم توسعه است این موضوع اهمیت بالایی به‌ویژه در بخش صنعت، معدن و تجارت دارد.
اتابکی با بیان اینکه یک‌سوم رشد اقتصادی که در برنامه ششم توسعه دیده شده باید از محل رشد بهره‌وری باشد، اظهار کرد: به همین دلیل ارتقای بهره‌وری در تمامی دستگاه‌ها ازجمله وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه تحقق رشد اقتصادی و صنعتی پیش‌بینی شده در سند راهبردی صنعت، معدن و تجارت با ارتقای بهره‌وری امکانپذیر است، گفت: افزایش نرخ بهره‌وری از شاخص‌هایی است که باید تغییر کند تا اهداف سند وزارت صنعت، معدن، تجارت محقق شود. در این مسیر برای رشد بهره‌وری و دیگر شاخص‌های صنعتی با تکیه بر بخش خصوصی باید اقدامات لازم را انجام داد که درحال‌حاضر نیز اقداماتی در این زمینه انجام شده است. وی با اشاره به عواملی که در حوزه صنعت، معدن و تجارت باعث ارتقای بهره‌وری می‌شود، افزود: برای افزایش بهره‌وری صنعت باید بر بخش بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی، افزایش سطح نفوذ فناوری در صنعت از طریق انتقال فناوری و ارتقا و نوسازی صنایع انرژی‌بر به‌ویژه در بخش آب تمرکز ویژه‌ای کرد.
لزوم فرهنگ‌سازی نسبت به باورهای اجتماعی در ارتقای بهره‌وری
رضا رحمانی، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با صمت درباره راهکارهای ارتقای بهره‌وری گفت: «بهره‌وری» پایه و اساس رشد اقتصادی است اما متاسفانه در کشور ما بهره‌وری از جهات مختلف مورد توجه قرار نگرفته و لزوم توجه بیشتر به این مقوله برای حفظ سرمایه‌ها و استفاده بیشتر از منابع کشور احساس می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه علاوه بر برنامه‌ریزی و تدوین قانون، لزوم فرهنگ‌سازی در این زمینه احساس می‌شود، گفت: علاوه بر اجرای قانون جامع بهره‌وری در دستگاه‌ها باید برنامه‌ای برای انجام کار فرهنگی نیز در این زمینه تدوین شود تا تمام جامعه با مفهوم بهره‌وری آشنایی کامل پیدا کند.

همچنین ببینید

مقام مسوول‌: ایران برای نخستین بار در زمره کشورهای مبتنی بر بهره وری قرار گرفت

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: مطابق گزارش مجمع جهانی اقتصاد و برپایه ...