خانه > اخبار ویژه > رشد ۸درصدی صادرات طلا از اصفهان

رشد ۸درصدی صادرات طلا از اصفهان

به گفته کارشناسان حوزه گمرک استان اصفهان، در ۹ماه سال جاری ۴۷۱کیلوگرم مصنوعات طلا ازگمرگ فرودگاه اصفهان صادر شده است.

به گفته برخی از صاحبنظران درحال‌حاضر رکودی در صنایع کوچک و بزرگ حاکم شده که بهترین راه خروج از رکود صادرات است. پس باید تلاش شود شرایط برای صادرات طلا فراهم و مشکلات صادرکننده‌ها برطرف شود. اگر صادرات به خوبی انجام شود، نه‌تنها اصفهان بلکه همه استان‌ها از این رکود رهایی می‌یابند.


صادرات ۴۷۱کیلوگرم مصنوعات طلا
معاون امور گمرکی گمرکات استان اصفهان با بیان اینکه در ۹ماه سال جاری ۴۷۱کیلوگرم مصنوعات طلا ازگمرگ فرودگاه اصفهان صادر شده که بیشتر این صادرات از محل ورود موقت شمش طلا بوده است، می‌گوید: سال گذشته ۴۳۶ کیلوگرم مصنوعات طلا صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۸ درصد رشد داشته است.
اصغر خودسیانی در گفت‌وگو صمت می‌افزاید: سال‌های گذشته مصنوعات طلا بدون نیاز به مجوز صادر می‌شد که به مرور زمان بخشنامه شد که صادرات طلا فقط از محل موقت شمش یا مجوز بانک مرکزی می‌تواند انجام شود. ولی تاکنون مجوزی ازسوی بانک مرکزی دریافت نشده و همه این صادرات از محل ورود موقت انجام می‌شود.
معاون امور گمرکی گمرکات استان اصفهان با اشاره به برنامه‌های افزایش صادرات طلا می‌گوید: شمش طلا تا زمانی که مصنوعاتش آماده می‌شود باید به اندازه مالیات بر ارزش‌افزوده که ۹درصد است ضمانت گذاشته شود، بنابراین چون ارزش این ۹درصد بالا است نمی‌توانند این ضمانت را دراختیار گمرک بگذارند. دراین زمینه اگر بتوانند به جای این ضمانت از شرکت‌های تولیدی سفته قبول کنند به طور حتم این مشکل برای ورود شمش طلا برطرف می‌شود. خودسیانی اظهار می‌کند: همان‌طور که می‌دانید شمش طلا و نقره حقوق ورودی ندارد و میزان پرداخت عوارض ورودی به میزان همان ۹درصد مالیات ارزش‌افزوده محاسبه می‌شود. چون ارزش شمش طلا و نقره بالاست در مواقع ضمانت گذاشتن با مشکل مواجه می‌شوند. البته بانک مرکزی مجوزهایی که دراختیار صادرکننده‌ها می‌گذارد شرطش این است که صادرکننده‌ها تعهد دهند معوض شمش را برگردانند.

به گفته معاون امور گمرکی گمرکات استان اصفهان، در این زمینه قرار بود بانک مرکزی فرم‌هایی را تهیه کند ودراختیار گمرک قراردهد که طبق این فرم ازتولیدکننده‌هایی که شمش طلا دارند تعهد بگیرند و تولیدکنندگان بعد از صادرات تعهدات‌شان را تسویه کنند.
یکی ازمشکلات صادرکنندگان طلا در اصفهان این است که هنگام ورودموقت شمش طلا هزینه ضمانت بسیار بالاست و اگر بتوانند با تضمین یا تعهد، ورود موقت را انجام دهند این مشکلات برطرف وصادرات بیشتری انجام می‌شود. وی درباره قاچاق طلا تصریح می‌کند: همان‌طور که می‌دانید هرکالایی از مسیری غیر از گمرک و از طریق غیرقانونی وارد کشور شود قاچاق است. مصنوعات ساخته شده برای ورود نیاز به مجوز بانک مرکزی دارند وزمانی که بانک مرکزی مجوز می‌دهد آن موقع باید ثبت سفارش را انجام دهند. البته تاکنون بانک مرکزی برای واردات مصنوعات مجوز نداده است. بنابراین چون مجوزی صادر نمی‌شود کالاهایی که ساخت خارجی هستند واز راه قانونی وارد نشده باشند قاچاق هستند.
معاون امور گمرکی گمرکات استان اصفهان تصریح می‌کند: بیشترصادرات مصنوعات طلای اصفهان به کشور امارات انجام می‌شود. صادرات مصنوعات طلا بازار خوبی دارد چون تولیدکننده‌های اصفهان برای کیفیت و ساخت طلا تلاش می‌کنند از دستگاه‌های بروز استفاده کنند.
خودسیانی می‌افزاید: همچنین تعدادی شرکت در استان برای کیفیت طلا دستگاه‌هایی تولید می‌کنند ودستگاه‌هایی هم که توانایی تولید ندارند، می‌توانند از طریق صنایع وارد کشور شوند اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت یا سازمان‌های مربوط در استان‌ها برای واردات دستگاه‌هایی که ساخت داخلی ندارند به معافیت مالیاتی دهند می‌توانند از حقوق ورودی هم استفاده کنند که در این زمینه هیج مشکلی نیست.

همچنین ببینید

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

طبق تازه‌ترین تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی ...