خانه > اخبار ویژه > رشد 30 درصدی تقاضای مسکن

رشد 30 درصدی تقاضای مسکن

بازار املاک مسکونی تهران در دی ماه امسال با رکوردزنی در معاملات خرید، در مسیر «پیش‌رونق» شتاب گرفت و با افزایش ۳۰ درصدی تقاضای مصرفی آپارتمان مواجه شد. ماه گذشته بیش از ۱۵ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در تهران خرید و فروش شد که این میزان معامله در ۱۹ ماه قبل، بی‌سابقه بوده و نشانه محکمی از پایان رکود محسوب می‌شود. حرکت بازار مسکن کاملا به‌صورت غیرتورمی و در عین ثبات قیمت، رو‌به افزایش گذاشته و موتور رشد معاملات از ناحیه «وام ۷۰ میلیونی بدون سپرده» قدرت گرفته است.

گروه مسکن، فرید قدیری: بازار معاملات مسکن ۶۰ روز بعد از تغییر موقعیت و حرکت در جهت مخالف رکود ۲ساله، دی ماه امسال در مسیر تازه شروع شده پیش‌ رونق شتاب گرفت. گزارش «دنیای اقتصاد» از آمارهای رسمی جدید درباره بازار مسکن تهران حاکی است خرید آپارتمان مسکونی در پایتخت طی ماه گذشته با ثبت رکورد بیشترین حجم معاملات، ۳۰ درصد نسبت به آذر افزایش یافت و به فروش ۱۵ هزار و ۸۴۵ واحد مسکونی در دی منجر شد که این میزان خرید و فروش ملک، هم به لحاظ «حجم» و هم به لحاظ «رشد» در ۱۹ ماه اخیر بی‌سابقه محسوب می‌شود. حجم ماهانه معاملات خرید مسکن در تهران از ابتدای سال ۹۳ تا ابتدای دی ماه ۹۴، همواره کمتر از رکورد ماه پیش بود بطوری‌که طی دو سال اخیر، در برخی ماه‌ها میزان فروش آپارتمان از ۱۰ تا ۱۱ هزار واحد در ماه تجاوز نکرد و بالاترین حجم فروش در خرداد ۹۳ رقم خورد که در آن، ۱۵ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی معامله شد. با این حال «تحرک اساسی» معاملات ملک در اولین ماه از زمستان سال جاری، مطابق پیش‌بینی‌های کارشناسی، «عکس‌العمل معنادار و حساب شده» هر دو سمت بازار به «محرک‌های جدید» است که از یکسو جلوی رکود بیشتر را گرفته و از سوی دیگر شرایط تشکیل رونق را در بازار در میان‌مدت فراهم می‌آورد. روند خرید و فروش آپارتمان در تهران، از میانه پاییز امسال با رشد ۲ تا ۴ درصدی در ماه‌های آبان و آذر، تغییر فاز پیدا کرد و هم‌اکنون شتاب معاملات –میزان رشد در حجم خرید و فروش- شیب ۱/ ۲۹ درصدی به خود گرفته است. بازار ملک در دی ماه امسال به لحاظ حجم خرید و فروش، ۱۰ درصد نسبت به دی ماه سال گذشته، بزرگ‌تر شده است. این رشد معاملاتی در عین حال، کاملاً با ثبات قیمتی همراه است به این معنی که فاز پیش‌رونق مسکن به‌صورت «غیرتورمی» شکل گرفته است. در حال حاضر میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران ۴ میلیون تومان است و کل معاملات ۱۰ ماه گذشته از سال جاری در حوزه ملک مسکونی در این شهر، با همین میانگین قیمتی انجام شده است؛ هر چند در برخی ماه‌ها ریزنوسانات یک تا حداکثر ۴درصدی در قیمت ایجاد شد –کاهش یا افزایش در حد ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان- که با توجه به بهای کل آپارتمان، قابل محاسبه نیست.

متوسط قیمت واحد مسکونی ۵۰ متری در تهران هم‌اکنون ۲۰۰ میلیون تومان است. فاز کنونی پیش‌رونق مسکن به دلیل همجواری با نقل‌وانتقالات شب عید –جابه‌جایی‌های ماه‌های بهمن و اسفند- به‌صورت ممتد ادامه پیدا می‌کند و پیش‌بینی می‌شود تا حداکثر دو فصل آینده به رونق تبدیل شود. مقایسه آمار معاملات مسکن در دوره بلندمدت گذشته نشان می‌دهد اولین ماه زمستان امسال، گرم‌ترین ماه بازار ملک بوده است. بررسی‌ها از دلایل این رخداد زمستانی حاکی است تقویت مبلغ وام بدون سپرده خرید مسکن از ابتدای دی ماه، در نقش موتور اصلی حرکت بازار ملک توانست امکان خرید مصرفی آپارتمان‌های کوچک و میان متراژ را در تهران به شکل گسترده‌ای فراهم کند. ۷۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن در قالب اوراق که پرداخت آن از ماه گذشته از سوی بانک مسکن آغاز شد، با احتساب هزینه خرید اوراق و متوسط قیمت مسکن، حدود ۱۵ مترمربع از بهای خرید آپارتمان در تهران را پوشش می‌دهد که این سهم، معادل ۳۰ درصد قیمت فروش آپارتمان کم‌متراژ است. در ماه گذشته، ۹۱ هزار نفر از طریق فرابورس اقدام به خرید اوراق وام ۷۰ میلیون تومانی کردند که بخشی از آنها، در رشد معاملات مسکن در دی ماه نقش داشته‌اند.

همچنین ببینید

تهران مشکل کمبود آب ندارد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با توجه به تدابیر در نظر ...