خانه > اخبار ویژه > روز پرمعامله در بورس تهران

روز پرمعامله در بورس تهران

دنیای اقتصاد: روز گذشته، بازار سهام برای چهارمین روز پیاپی سبزپوش شد و شاخص کل بورس تهران با جهش ۸۲۶ واحدی (معادل ۳/ ۱ درصد) بیشترین رشد از زمان اعلام توافق هسته‌ای را به ثبت رساند. به این ترتیب، مطابق پیش‌بینی‌های «دنیای اقتصاد» شاخص کل با عبور از کانال ۶۲ هزار واحدی یک گام به مقصد کوتاه‌مدت خود نزدیک‌تر شد. در این شرایط، تعداد معاملات بورس به بیشترین مقدار از ۲۴ تیرماه رسید که نشانه‌ای از حضور پررنگ‌تر سهامداران حقیقی و پرشتاب شدن ورود سرمایه‌های خرد به این بازار است.

گروه بورس- اسماعیل دلخموش: روز گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۳۳/ ۱ درصد افزایش یافت تا پس از ۱۹ روز حضور در کانال ۶۱ هزار واحدی وارد کانال ۶۲ هزار واحدی شود. تقویت حضور حقیقی‌ها در کنار افزایش قابل‌توجه حجم، ارزش و تعداد معاملات نشانه‌هایی از شدت گرفتن خوش‌بینی و بازگشت رونق به بورس هستند. کارشناسان معتقدند سیاست‌های رکودزدایی دولت در کنار نزدیک شدن به موعد اجرایی شدن برجام دو عامل موثر در ایجاد فضای فعلی هستند.

ورود حقیقی‌ها با شتاب بیشتر
ارزیابی مشارکت معامله‌گران حقیقی و حقوقی ظرف سه روز کاری گذشته در معاملات ۲۰ نمادی که بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل در روز شنبه داشتند،‌ نشان می‌دهد مشارکت حقیقی‌ها در این روزها به شکل معناداری افزایش یافته است. بر اساس بررسی‌های «دنیای اقتصاد» در سه روز معاملاتی گذشته (شنبه هفته جاری، سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته) حقیقی‌ها بیش از ۷۰ درصد ارزش خرید معاملات را در ۲۰نماد با بیشترین اثرگذاری بر شاخص کل در اختیار داشتند در حالی که سهم حقوقی‌ها ۲۹ درصد بود. مشارکت این معامله‌گران در فروش اما تقریبا برابر بود و حدود ۵۰ درصد از ارزش فروش معاملات را تشکیل داد. بررسی ۲۰ نماد تاثیرگذار در افزایش شاخص کل در روز شنبه نشان می‌دهد حقیقی‌ها در دوره زمانی یاد شده در ۱۶ نماد بیشتر در نقش خریدار ظاهر شدند. به‌طوری که این معامله‌گران ۲۳ میلیارد تومان نقدینگی جدید صرفا از طریق معاملات ۲۰ نماد مذکور و در مدت ۳ روز معاملاتی وارد بازار کرده‌اند.  ارزیابی تعداد معاملات نیز که از دیگر فاکتورهای نشان‌دهنده میزان مشارکت معامله‌گران خرد در بازار است نشان می‌دهد این رقم با افزایش قابل توجهی مواجه شده به شکلی که به بیشترین مقدار از ۲۴ تیرماه رسیده است، تاریخی که نقطه آغاز روند نزولی بورس در ماه‌های گذشته بود. با توجه به موارد یاد شده می‌توان وضعیت این روزهای بورس را حاکی از تقویت سیگنال‌های رونق، شتاب گرفتن جریان ورود سرمایه و خروج از رکود ارزیابی کرد. سعید اسلامی بیدگلی در همین زمینه و پیرامون رونق گرفتن احتمالی بورس به «دنیای اقتصاد» گفت: آنچه در شرایط فعلی در بازار رخ می‌دهد پاسخی است به دو عامل مثبت. عامل اثرگذار نخست موضوع توجه دولت به بورس است. در این روزها شاهد رونمایی از برنامه‌های خروج از رکود دولت هستیم. برنامه‌هایی که حاوی سیگنال‌های مثبتی برای فعالان بازار است. 

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

۴ نشانه توقف ریزش قیمت‌ها در بورس / آینده صندوق‌های با درآمد ثابت

هر چند بررسی متغیرهای اقتصادی به ویژه قیمت‌های جهانی و نرخ‌های سود بالای بانکی جای ...