خانه > اخبار > اقتصادی > رونمایی از شیوه جدید اعلام نرخ‌های ارز/بانک مرکزی برای بازار ارز چه برنامه‌هایی دارد؟

رونمایی از شیوه جدید اعلام نرخ‌های ارز/بانک مرکزی برای بازار ارز چه برنامه‌هایی دارد؟

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن استان تهران و به نقل از اقتصادنیوز، در حالی که روز گذشته عباس مسعودی، رئیس انجمن صنفی کارفرمایان سکه و صرافان از منع اطلاع‌رسانی قیمت ارزها بر روی سایت صرافی‌های خصوصی خبر داده بود امروز رئیس کل بانک مرکزی از تغییراتی در اعلام نرخ ارز و امنیتی نبودن نگاه بانک مرکزی به این بازار سخن گفت.

منتشر نشدن نرخ‌های ارز بر روی تابلو صرافی‌ها و سایت‌های اعلام کننده نرخ ارز در روزهای اخیر باعث شده  که شایعات مختلفی پیرامون این موضوع در بازار شکل بگیرد. با این حال امروز رئیس کل بانک مرکزی درباره تغییراتی در نرخ‌های اعلامی ارز عنوان کرد: از صرافی‌ها خواسته شده است نرخ خرید و فروش خود را به صورت شفاف اعلام و آن را در سامانه sanarate ثبت کنند تا از این طریق، فعالان اقتصادی بتوانند با توجه به میانگین نرخ خریدو فروش ارز، تصمیم‌گیری کنند.

در همین حال ولی‌الله سیف در مورد نگاه بانک مرکزی به بازار ارز توضیح داد: نگاه بانک مرکزی در زمینه کنترل بازار ارز به هچ وجه امنیتی نیست و به اقتصاد امنیتی اصولاً اعتقادی نداریم، بلکه بانک مرکزی با ابلاغ دستورالعمل‌ها و ضوابط روشن، ضمن اعطای آزادی عمل به صرافی‌های مجاز، در روزهای آغازین ابلاغ دستورالعمل مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها به این صنف، از نیروی انتظامی خواست از برخوردهای قهری خوددار‌ی کند.

آن طور که روابط عمومی بانک مرکزی گزارش داده، ولی‌اله سیف در نشست تخصصی مدیران و روسای ادارات مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی استان‌های کشور با محوریت «تبیین نقش مبارزه با جرایم اقتصادی در اقتصاد مقاومتی» با بیان اینکه پس از اعلام فرمان اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری همه دست اندرکاران حوزه اقتصاد از جمله بانک مرکزی این فرمان را نصب العین خویش قرارداده اند، افزود: نگاه بانک مرکزی به اقتصاد مقاومتی این است که اقتصاد از چنان استحکامی برخوردار باشد که با کنترل های داخلی و ایجاد ثبات در کشور، مانع ظهور و بروز هرگونه اخلال در نظام اقتصادی شود، ضمن آنکه وظایف بانک مرکزی با مباحث اقتصاد مقاومتی سنخیت کامل دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با برشمردن اصول پنج گانه اقتصاد مقاومتی شامل «درون‌زایی اقتصاد»،«برون گرا و تعاملی بودن اقتصاد»، «مردمی بودن» ،«عدالت محور بودن» و «دانش بنیانی نظام اقتصادی» تصریح کرد: بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی با هدف ایحاد تعادل، ثبات و آرامش در اقتصاد صادر و ابلاغ می‌شود و این بانک اجازه نخواهد داد عوامل زودگذر و هیجانی موجب نوسان و تلاطم در اقتصاد و بازار ارز شود.

سیف با تاکید بر اینکه آرامش در بازار، ثبات در اقتصاد، کنترل و مهار تورم، تامین رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال از موضوعات اساسی مورد توجه بانک مرکزی است، گفت: این اقدامات موجب گسترش صادرات و اشتغال پایدار خواهد شد و به تبع آن نیز رونق و رشد اقتصادی فراهم می‌شود.

وی افزود:در شروع فعالیت دولت یازدهم، به دلیل تورم بالای ۴۰ درصد و نوسانات شدید نرخ ارز، بازار سفته‌بازی در کشور رواج پیدا کرده بود لیکن خوشبختانه توانستیم با کنترل تورم و ایجاد ثبات در بازار ارز، ضمن مقابله با این پدیده، به دستاوردهای مهمی نیز نائل شویم.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به نوسانات شدید نرخ ارز در سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: در شرایط سال ۱۳۹۰ فعالان اقتصادی به دلیل عدم پیش‌بینی‌پذیربودن اقتصاد جرات سرمایه‌گذاری در واحدها و بنگاه های تولیدی را نداشتند و عموماً سرمایه‌ها در این شرایط به سمت تصمیمات کوتاه مدت و بازار سفته بازی منتقل شد.

سیف با تاکید بر اینکه بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت در دو زمینه «کنترل تورم » و « کنترل بازار ارز » موفق بوده است، افزود: نگاه بانک مرکزی در زمینه کنترل بازار ارز به هچ وجه امنیتی نیست و به اقتصاد امنیتی اصولاً اعتقادی نداریم، بلکه بانک مرکزی با ابلاغ دستورالعمل‌ها و ضوابط روشن، ضمن اعطای آزادی عمل به صرافی‌های مجاز، در روزهای آغازین ابلاغ دستورالعمل مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها به این صنف، از نیروی انتظامی خواست از برخوردهای قهری خوددار‌ی کند.

وی با تصریح اینکه شفاف سازی و در دسترس بودن میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارز نهایتاً موجب ثبات بازار خواهد شد افزود: بانک مرکزی قائل به آزادی عمل صرافی‌های مجاز است، البته از صرافی‌ها خواسته شده است نرخ خرید و فروش خود را به صورت شفاف اعلام و آن را در سامانه sanarate ثبت کنند تا از این طریق، فعالان اقتصادی بتوانند با توجه به میانگین نرخ خریدو فروش ارز، تصمیم‌گیری کنند.

سیف با تاکید مجدد بر اینکه موضع اصلی بانک مرکزی در بازار ارز مبارزه با عوامل هیجانی است، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی نسبت به نرخ ارز به عنوان علامت هشداردهنده به بازار حساسیت ویژه‌ای دارد و با عوامل اخلال‌گر در این زمینه برخورد خواهد کرد. ضمن آنکه یکی دیگر از عوامل اخلال‌گر نظام اقتصادی، وجود موسسات غیرمجاز است و نیروی انتظامی باید با شکل گیری این موسسات در نطفه برخورد کند.

وی معضل ایجاد و گسترش موسسات غیرمجاز را عدم شفافیت و برخوردِ با اقتدار در سال‌های آغازین تاسیس اینگونه موسسات و یا تعاونی ها دانست و گفت: برخی ساماندهی ها ریشه ای نبوده است و معضلات آن، اکنون نیز گریبانگیر کشور است؛ مسئولان دست اندرکار لازم است متعهدانه با این معضل برخورد کنند چرا که انتقال مسئولیت و حل مشکلات امروزی به آینده و آیندگان، موجب افزایش هزینه ها خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در عین حال دغدغه بانک مرکزی در امر ساماندهی ها، حتی الامکان حفظ منافع سپرده گذاران است، افزود: ضمن تشکر از نیروی محترم انتظامی و نظر مثبت فرماندهی این نیرو در همکاری با بانک مرکزی، زمان حال فرصت مناسبی برای استحکام این همکاری ها است.

همچنین ببینید

وزارت صنعت اسامی شرکت های وارد کننده خودرو را به بانک مرکزی اعلام کرد

وزارت صنعت و معدن و تجارت اسامی شرکت های وارد کننده خودرو و تعرفه های ...