خانه > اخبار ویژه > رکود عمیق‌تر در انتظار بازار خرید و فروش مسکن

رکود عمیق‌تر در انتظار بازار خرید و فروش مسکن

در این میان، موضوعی که اغلب مشاوران املاک بر آن اتفاق‌نظر دارند نبود توان مالی مناسب متقاضیان خرید واحد مسکونی است زیرا قیمت‌ها در دوسه سال گذشته تقریبا به کف سال۹۱ نزدیک شده اما با وجود این، مشتریان نمی‌توانند اقدام به خرید مسکن کنند. اقدامات حمایتی دولت نیز مبنی بر افزایش میزان تسهیلات خرید مسکن و حمایت از انبوه‌سازان با پرداخت وام ساخت نیز نتوانسته است شرایط را بهبود دهد و رونق نسبی را به بازار برگرداند.

به گزارش تعادل ، در همین ارتباط، یکی از مشاوران املاک که در منطقه ولیعصر تهران فعالیت می‌کند با انتقاد از وضعیت موجود بازار خریدوفروش در سال جاری به تعادل می‌گوید: در سه فصلی که از سال۹۴ سپری شده در هر ماه شاید یک قرارداد خریدوفروش امضا شده است و این موضوع، ادامه فعالیت این دفتر مشاور املاک را با مشکل مواجه کرده است. معصومیان می‌افزاید: در سال جاری تعداد قراردادهای خریدوفروش نسبت به سال۹۳ حدود ۵۰درصد کاهش یافته است و باوجود آنکه قیمت‌ها به کف نزدیک شده است و دیگر امکان کاهش قیمت وجود ندارد اما تقاضای موثری برای خرید مسکن وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: سود بانکی بالاست و با شرایط رکودی مسکن به نظر نمی‌رسد که سرمایه‌گذاران به سمت سرمایه‌گذاری دراین حوزه هدایت شوند‌، حتی اعطای وام‌هایی برای تولید و ساخت مسکن نیز نتوانسته به بهبود شرایط کمک کند.

به گفته این فعال حوزه مسکن شرایط رکودی در ماه‌های آینده شدت می‌یابد و نشانه‌یی برای ظهور رونق مشاهده نمی‌شود مگر اینکه شوکی اقتصادی به بازار مسکن وارد شود، البته این شوک باید قدرت کافی برای ایجاد رونق داشته باشد به عنوان نمونه اعطای تسهیلات ۶۰ و ۸۰میلیونی اهرم مناسبی برای خروج از رکود نیستند. معصومیان اظهارمی کند: بازار رهن و اجاره هم از بازار خریدوفروش مسکن تبعیت می‌کند و در این بخش نیز شاهد کاهش امضای قراردادها هستیم به گونه‌یی که در ۹ماهه گذشته سال جاری تعداد قراردادها نسبت به سال۹۳ حدود ۴۰ تا ۵۰درصد کاهش یافته است.

شرایط رکودی بازار مسکن به گونه‌یی است که اغلب فعالان و مشاوران املاک شهر تهران درمورد آن اتفاق‌نظر دارند، ‌یکی دیگر از فعالان این حوزه که در خیابان پیروزی تهران دفتر مشاور املاک دارد به «تعادل» می‌گوید که در یک سال گذشته رکود بازار خریدوفروش شدت یافته است و تعداد معاملات به نصف سال گذشته رسیده است و به نظر نمی‌رسد که شرایط در سه ماه آتی بهبود یابد.

محمدی می‌افزاید: تجربه نشان می‌دهد که شرایط رکودی بازار در زمستان تغییر چندانی نداشته باشد و نمی‌توان شاهد تغییرات اساسی در حجم معاملات باشیم اما شواهدی مبنی بر رونق بازار در فصل بهار سال۹۵ وجود دارد.

وی ادامه می‌دهد: اعطای وام ۶۰میلیونی در تهران تا حدودی می‌تواند به متقاضیان خرید واحدهای مسکونی کوچک و متوسط کمک کند و رونق نسبی در بازار ایجاد کند ضمن اینکه پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن نیز می‌تواند در ابتدای سال جاری تا حدودی راهگشا باشد.

بازار خریدوفروش مسکن
علاوه بر اینکه مشاوران املاک و فعالان بازار مسکن معتقدند که در ۹ماهه سال جاری بازار خریدوفروش در رکود عمیق‌تری فرورفته و علاوه بر کاهش حجم معاملات، قیمت‌ها ثابت مانده است، روزنامه اقتصادی تعادل جدولی از حجم معاملات ۹ماهه گذشته نسبت به مشابه سال۹۳ و ماه گذشته، قیمت هر متر مربع واحد مسکونی و تعداد قراردادها تنظیم شده را ارائه می‌کند که نگاهی اجمالی به این جدول نشان می‌دهد که تنها در مرداد ماه و آبان سال جاری، حجم معاملات نسبت به مشابه سال گذشته رشد داشته و در سایر ماه‌ها حجم معاملات کاهش داشته است. ستون حجم معاملات خریدوفروش نسبت به ماه گذشته نیز تنها در سه ماه تیر، شهریور و مهر افت کرده است و در سایر ماه‌ها تعداد قراردادهای امضا شده نسبت به ماه قبل از خود افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین ببینید

مسکن از رکود خارج می‌شود

شورای پول و اعتبار در جلسه روز ۱۲ اردیبهشت ماه خود و در راستای کمک ...