خانه > اخبار ویژه > رکوردشکنی سه‌گانه بورس

رکوردشکنی سه‌گانه بورس

به دنبال افزایش خوش‌بینی‌ها در بازار سهام و حضور قابل توجه سهامداران خُرد در این بازار، روز گذشته، شاخص کل با رشد ۳۲۸ واحدی در رقم ۶۲ هزار و ۵۶ واحد ایستاد که بیشترین رشد از ۲۵ مهر محسوب می‌شود. به این ترتیب، پس از ۱۲ روز معاملاتی، دماسنج بورس تهران به کانال ۶۲ هزار واحدی صعود کرد. در سومین رکورد معاملات دیروز، تعداد معاملات به بیش از ۵۸ هزار دفعه رسید که بیشترین مقدار از ۲۶ مهر ماه است. با وجود نشانه‌های مثبت فعلی، همچنان چالش‌های مهمی پیش‌روی معامله‌گران و فعالان بازار سهام است. «دنیای اقتصاد» در دومین سالروز اوج‌گیری تاریخی بازار سهام در ۱۵ دی ۹۲، عوامل اثرگذار بر آینده بورس را بررسی کرده است. گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها، بودجه سال ۹۵، ابهامات در برخی صنایع بزرگ و تنش‌های سیاسی در منطقه چالش‌های کوتاه‌مدت این بازار به شمار می‌روند. همچنین آینده قیمت‌ها در بازار جهانی کالا، اثرگذاری واقعی رفع تحریم‌ها، روند آتی نرخ ارز و نحوه کاهش نرخ سود از دیگر پرسش‌های فعالان بورس تهران برای بلندمدت محسوب می‌شوند. مسائلی که هرچند نقاط ابهام بسیاری دارند، اما در مجموع آینده مناسبی را از اقتصاد کشور و بازار سهام به‌عنوان آینه آن به تصویر می‌کشند.

گروه بورس- هدیه لطفی: رکورد‌شکنی‌های بورس تهران در جریان معاملات روز گذشته با جهش ۳۲۸ واحدی شاخص، عبور از کانال قدرتمند ۶۱هزار واحدی، رونق در معاملات با رشد حجم و ارزش مبادلات و در نهایت بازدهی ۸۷/ ۰ درصدی این بازار در نیمه نخست دی‌ماه دنبال شد تا به این ترتیب نشانه‌های ظهور تغییرات مثبت در بازار سرمایه هر چه بیشتر از گذشته نمایان شود. روند صعودی ۹ روز اخیر حاکم بر بازار سرمایه نه تنها در جریان معاملات روز گذشته ادامه یافت بلکه با شدت بیشتری نیز دنبال شد که در نهایت شاخص کل بورس با ۵۳/ ۰ درصد افزایش، پس از ۱۲ روز توقف در کانال ۶۱هزار واحدی، این محدوده را با قدرت پشت سر گذاشت و در کانال ۶۲ هزار و ۵۵واحدی آرام گرفت، همچنین رشد ۳۲۷ واحدی روز گذشته بیشترین صعود شاخص در ۳ ماه اخیر بوده به‌طوری‌که نماگر اصلی بازار از ۲۵مهرماه تا‌کنون رشدی در این ابعاد را تجربه نکرده و تنها شاهد نوسان‌های اندک بوده است.

از دیگر رکوردشکنی‌های دیروز افزایش حجم، ارزش و تعداد معاملات بود؛ در این روز بیش از ۷۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار برگه اوراق بهادار در ۵۸ هزار و ۲۴۱مرتبه میان سهامداران دادوستد شد و ارزش کل ناشی از این معاملات به حدود یک هزار و ۵۸۳میلیارد ریال رسید که در مقایسه با روز دوشنبه به ترتیب افزایش ۲/ ۲۷درصدی حجم، ۲/ ۲۹ درصدی ارزش و ۶/ ۱۴ درصدی تعداد معاملات را به ثبت رسانده است. همچنین تغییرات مزبور نسبت به میانگین یک ماه گذشته به مراتب نشان از رشدهای سنگین‌تری دارد به‌طوری‌که ارزش کل معاملات بیش از ۱۰۰درصد رشد و حجم و تعداد معاملات حدود ۷۰درصد رشد داشته‌اند. به این ترتیب با حضور سهامداران حقیقی تعداد معاملات توانست به بیشترین مقدار از ۲۶ مهرماه برسد. به گزارش «دنیای اقتصاد» توجه به عوامل مثبت و همچنین موقعیت‌های مناسب برای خرید سهام در قیمت‌های مثبت کنونی با توجه به آینده روشن بازار منجر به صعود دیروز شد هر‌چند همچنان چالش‌های کوتاه‌مدت و همچنین بلند‌مدتی پیش روی بازار است؛ تنش‌های ژئوپلیتیک، ابهامات صنایع، بودجه سال ۹۵ و گزارش‌های ۹ماهه از جمله موانع کوتاه‌مدت در مسیر بازار و همچنین روند نرخ ارز، رفع تحریم‌ها، نوسانات در بازارهای جهانی و مسیر نرخ سود از جمله چالش‌های بلند‌مدت پیش روی بازار خواهد بود.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

سهام با چشم‌انداز مثبت بخرید

در فصل مجامع به طور معمول دغدغه سهامداران این است که چه سهمی را انتخاب کرده ...