خانه > اخبار ویژه > رکورد 7 هفته‌ای رشد دلار

رکورد 7 هفته‌ای رشد دلار

در سومین هفته آذرماه، دلار بالاترین میزان رشد هفتگی خود را از اوایل مهرماه تجربه کرد،‌ ولی سکه در ادامه روند نزولی خود، دومین کاهش هفتگی‌اش را به ثبت رساند. هفته گذشته، قیمت دلار عمدتا در مسیر صعودی قرار داشت و شاخص ارزی نهایتا روز پنج‌شنبه با ۱۸ تومان رشد به قیمت ۳۵۶۵ تومان رسید.

ثبت این رقم به معنای رشد ۷/ ۱ درصدی این ارز در ۶ روز کاری گذشته بود که بیشترین میزان رشد هفتگی این ارز از اولین هفته مهرماه بود. به گفته فعالان، خریدهای معامله‌گران در آخر وقت چهارشنبه و تحرکات سکه بازان در روز پنج‌شنبه، دو عاملی بودند که به رشد روز پنج‌شنبه دلارکمک کردند. سکه تمام بهار آزادی نیز روز پنج‌شنبه با حمایت دلار تا حد زیادی در برابر کاهش قیمت مقاومت کرد و در نهایت با تنها هزار تومان افت به قیمت ۹۱۳ هزار تومان رسید. البته این مقاومت نیز نتوانست از افت ۸/ ۰ درصدی این فلز گرانبها در هفته گذشته جلوگیری کند. سکه دو هفته پیش نیز ۳/ ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده بود.

سومین هفته رشد دلار

از ۶ روز کاری هفته گذشته، شاخص بازار ارز در ۴ روز طعم افزایش را چشید تا مجموعا در طول هفته رشد ۷/ ۱ درصدی را ثبت کند. دلار از همان ابتدای هفته کار خود را با رشد آغاز کرد، افزایشی که منجر به خروج این ارز از بازه‌ای محدود شد. شاخص بازار ارز روز شنبه با ۷ تومان افزایش به قیمت ۳۵۱۰ تومان رسید و از حبس بازه‌ای یک هفته‌ای خارج شد. روند افزایشی دلار در روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز ادامه یافت و نهایتا این ارز در سومین روز هفته با قیمت ۳۵۵۵ تومان به کار خود پایان داد. به گفته فعالان، «کاهش عرضه حواله ارزی درهم»، «نزدیک شدن به ماه ژانویه میلادی»،‌ «اثرپذیری از بازارهای منطقه‌ای» و «افزایش تقاضای آتی‌بازان به واسطه کاهش عرضه درهم» سلسله‌ای از عوامل افزایشی بودند که به نوسان ارزی روز دوشنبه کمک کردند. با این حال روز سه‌شنبه روند بازار تغییر کرد تا دلار در مسیر کاهشی قرار بگیرد. نتیجه ۲ روز کاهشی، افت ۸ تومانی دلار و رسیدن قیمت به ۳۵۴۷ تومان در روز چهارشنبه بود.

در حالی که برخی فعالان انتظار داشتند این افت در روز پنج‌شنبه ادامه پیدا کند، معامله‌گران در این روز دست به کار شدند و با خریدهای ارزی خود قیمت را در مسیر افزایشی قرار دادند. به گفته فعالان، خریدهای معامله‌گران در آخر وقت چهارشنبه و تحرکات سکه بازان در روز پنج‌شنبه دو عاملی بودند که به رشد این ارز کمک کردند. کسانی که دارایی سکه داشتند، از هراس اثرپذیری بازار داخلی از ادامه افت اونس جهانی، وارد بازار دلار شدند. همراهی معامله‌گران این دو بازار در نهایت به نفع شاخص بازار ارز تمام شد و دلار به قیمت ۳۵۶۵ تومان رسید. ثبت این رقم سومین افزایش هفتگی متوالی دلار در آبان ماه را ثبت کرد.

همچنین ببینید

بازگشت ریسک سیاسی به بازار ارز

قیمت دلار آخرین روز کاری هفته گذشته را با کمترین میزان تغییر به پایان برد. ...