خانه > اخبار ویژه > ریزش تدریجی رقبای منطقه‌ای فولاد ایران

ریزش تدریجی رقبای منطقه‌ای فولاد ایران

کشورهای حوزه خلیج‌فارس در سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاری‌ های زیادی برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی خود انجام داده‌اند.

مزیت آنها، دسترسی به آب‌های آزاد و گاز ارزان‌قیمت است و با اتکا به آن، رویاهای بزرگی را در سر می‌پرورانند. یکی از رویاهای آنها، تبدیل شدن به قطب‌های فولاد ی است که البته تاکنون نتوانسته‌اند خود را به عنوان رقیبی جدی برای ایران مطرح کنند. عربستان یکی از کشورهایی است که چندین سال تلاش می‌کرد تا صنایع فولادی خود را توسعه دهد اما از رقابت با ایران بازمانده است.
رنج عربستان از رکود معدنی جهان
پایگاه اینترنتی بریتانیایی «MEED» به تازگی گزارشی انتشار داده و در آن به بررسی برنامه‌های معدنی عقب‌افتاده عربستان پرداخته است؛ برنامه‌هایی که قرار بود درآمدهای معدنی عربستان را افزایش داده و آن را به عنوان مکملی برای درآمدهای نفتی این کشور مطرح کند. مهم‌ترین دلیل بی‌توجهی به این برنامه‌ها، رکود بازارهای جهانی و کاهش مستمر قیمت محصولات معدنی است.
به گزارش صمت، عربستان که از کاهش درآمدهای نفتی خود هم رنج می‌برد، به نظر نمی‌رسد که قصد داشته، جریان‌های نقدی محدودش را هم صرف توسعه معادنی کند که آینده آن برای این کشور در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. در کنفرانس «معدن و منابع معدنی سعودی» که به تازگی در ریاض برگزار شد، نمایندگان و کارشناسان این کشور به ابراز نگرانی نسبت به وضعیت بازار جهانی محصولات معدنی پرداختند؛ بازاری که در حال حاضر نیز از مازاد عرضه و کند شدن رشد جهانی اقتصاد ضربه خورده است.
پاول رابینسون، مدیر شرکت مشاوره محصولات معدنی «سی آر یو» که در بریتانیا مستقر است، در این کنفرانس گفت: برآورد می‌شود میانگین سبد قیمتی ۳۵ محصول معدنی و فلزی در سال ۲۰۱۵م نزدیک به ۱۲ درصد کاهش داشته باشد. از سال ۲۰۱۱م تاکنون هیچ بهبود سالانه‌ای در قیمت‌ها انجام نشده است. این موضوع به معنای آن است که منابع مالی کمتری برای بازپرداخت بدهی‌ها، سرمایه‌گذاری و هزینه‌های عملیاتی وجود دارد. وی ادامه داد: خوشبینی جای خود را به نگرانی داده است.
رابینسون دیدگاه شرکت خود را درباره آینده محصولات معدنی تشریح کرد و اظهار کرد: ما تا حدی نسبت به احیای قیمت‌ها در میان‌مدت خوشبین هستیم ولی پیش‌بینی می‌کنیم که میانگین قیمت‌های سال ۲۰۱۶م در سطح کنونی باقی بماند.

همچنین ببینید

وزیر صمت : ۳۰ میلیون تن‌ فولاد در کشور تولید می شود

 وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز در کشور ۳۰ میلیون تن‌ فولاد و ۲۸۰ ...