خانه > اخبار ویژه > ریسک سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به حداقل می‌رسد

ریسک سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به حداقل می‌رسد

با اجرایی‌شدن برجام و رفع تحریم‌های بین‌المللی تلاش گسترده‌ای از سوی سرمایه‌گذاران خارجی برای بازگشت به بازارهای کشور به‌ویژه بازار سرمایه آغاز خواهد شد.

در ماه‌های اخیر گروه‌های مختلف از بورس تهران بازدید کردند و رایزنی‌های مختلفی از سوی خارجی‌ها برای ورود به بازار سرمایه کشور و آشنایی آنها با سازوکار سرمایه‌گذاری در بورس انجام شد.
از آنجایی که حضور این گروه از سرمایه‌گذاران در سال‌های اخیر بسیار کمرنگ بوده، در نتیجه سازمانبورس در حال تدوین یکسری قوانین و مقررات است تا علاوه بر آنکه شرایط حضور سرمایه‌گذاران خارجی در این بازار را تسهیل کند، ریسک آنها را نیز به حداقل ممکن برساند.

ظرفیت مناسب بورس پس از برجام
عضو شورای‌عالی بورس با اشاره به نزدیک شدن زمان اجرای برجام عنوان کرد، مهم‌ترین اثر اجرایی‌شدن برجام این است که ظرفیت مناسبی برای بازار سرمایه ایجاد می‌کند.
به گزارش صمت، محمد فطانت، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این مطلب درباره تصمیم‌های سازمان بورس در دوران پساتحریم، گفت: سلسه برنامه‌هایی در بخش جذب سرمایه‌گذاری خارجی با ارائه مجوز به نهادهای مالی خارجی برای سرمایه‌گذاری ارائه شده است.
وی با اشاره به سرمایه‌گذارانی که راغب به سرمایه‌گذاری در ایران هستند، گفت: برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران اعم از ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی فرم‌ها و نرم‌افزارهایی طراحی و تدوین شده که فرآیند سرمایه‌گذاری خارجی به صورت آنلاین در بازار اولیه و ثانویه ایجاد شود.
سخنگوی سازمان بورس در ادامه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: با ادامه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مراحل پیش‌رو می‌توان از ظرفیت‌های برجام استفاده مناسبی کرد.
وی با بیان اینکه سهم بازار سرمایه در کلیت اقتصاد در سال‌های گذشته روند شتابانی گرفته، گفت: اوج روند فعلی بازار سرمایه به آغاز واگذاری شرکت‌های دولتی در قالب اصل ۴۴ برمی‌گردد اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله وجود دارد که در این مسیر باید موانع به کمک اصلاح برخی از قوانین برداشته شود.
فطانت بیان کرد: در وضعیت فعلی جمع دارایی شرکت‌های بورسی بیش از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است و اگرچه گفته می‌شود سیستم بانکی بار تامین مالی شرکت‌ها را به عهده دارد اما درباره تامین مالی شرکت‌های بورسی فقط ۴۰ هزار میلیارد تومان معادل ۵ درصد از کل این مبلغ به شرکت‌های بورسی اختصاص پیدا کرده و مابقی این مبلغ در اختیار شرکت‌های غیربورسی قرار گرفته است.
رییس هیأت مدیره سازمان بورس به انتظاری که از بازار سرمایه به منظور تأمین مالی می‌رود، اشاره کرد و گفت: افزایش سهم بازار سرمایه در تأمین مالی و راه‌اندازی بازار صکوک یک مطالبه به‌حق است که در سنوات گذشته پایه‌ریزی‌های خوبی برای آن شده و امیدواریم در دو، سه سال آینده هم‌سنگ بازار سهام، بازار صکوک داشته باشیم که تأمین مالی بلندمدت دولت، بخش خصوصی و شرکت‌های بورسی در همه ابعاد از طریق بازار سرمایه انجام شود.

همچنین ببینید

تصویب ۲.۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت ‌و معدن

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در دوره کوتاهی که از دولت دوازدهم گذشته ...