خانه > اخبار > اقتصادی > رییس مجلس: دستور فوری برای تصویب لایحه حمایت از تولید

رییس مجلس: دستور فوری برای تصویب لایحه حمایت از تولید

 لایحه رفع موانع تولید از سوی دولت تدبیر و امید پس از تدوین سیاست خروج غیرتورمی از رکود به مجلس شورای اسلامی ارسال شد تا آن بخش از موانع قانونی که در مسیر بهبود تولید کشور قرار دارد، مرتفع شود.

دولت تدبیر و امید بهبود شرایط تولید را مهم‌ترین راهکار برای رشد و توسعه اقتصادی کشور می‌داند بنابراین رفع موانع تولید در دستور کار دولت و مردان اقتصادی قرار گرفت تا بدین طریق پس از تسهیل شرایط تولید، زمینه رشد و توسعه اقتصادی کشور مهیا شود. بر این اساس برای رفع موانع تولید، آن بخش از موانع که نیاز به قانون نداشت به شکل آیین‌نامه به دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها ابلاغ شد اما آن بخش از مشکلات تولید که رفع شدن آنها نیاز به قانون داشت، در قالب لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال شد تا با تصویب لایحه رفع موانع تولید، شرایط تولیدکنندگان و صنعتگران اقتصادی کشور بهبود یابد. هر چند تاکنون لایحه رفع موانع تولید به واسطه ایراداتی که شورای نگهبان وارد کرده، مصوب نشده است اما مهم‌ترین سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا تصویب این لایحه می‌تواند به بهبود شرایط تولید کمک کند؟ آیا کمبود یا نبود قانون مهم‌ترین مسئله بخش تولید است یا خیر؟ آیا به تصویب قوانین جدیدی برای کمک به تولید نیاز داریم؟

تولید نیازمند قوانین جدید نیست

ابوالحسن خلیلی، عضو هیات‌مدیره کنفدراسیون صنعت در گفت‌وگو با صمت پیرامون ضرورت تصویب لایحه رفع موانع تولید در کشور اظهار کرد: لایحه رفع موانع تولید، پیشینه‌ای ۳ ساله دارد که در دولت دهم به منظور حمایت از تولید توسط اتاق بازرگانی تدوین و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شد اما تصویب این طرح به دلیل ایرادات وارده به عمر دولت دهم نرسید. وی افزود: پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید مقرر شد تا لایحه رفع موانع تولید که همان طرح ۸ماده‌ای اتاق بازرگانی است، به مجلس شورای اسلامی ارسال شود اما اگر فرآیند بررسی و تصویب این لایحه همچنان زمان‌بر باشد، به‌طور قطع تصویب این لایحه به عمر مجلس نهم نیز کفاف نخواهد داد. عضو هیات‌مدیره کنفدراسیون صنعت درباره تاثیر تصویب این لایحه بر بهبود وضعیت واحدهای تولیدی و صنعتی کشور ادامه داد: به نظر می‌رسد مشکلات و چالش‌های پیش‌روی تولید با تصویب قوانین جدید برطرف نشود زیرا درحال‌حاضر با قوانین مزاحم و دست‌وپاگیر زیادی برای بخش تولید مواجه هستیم به همین دلیل در ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم نسبت به شناسایی و حذف قوانین مزاحم تاکید شده است. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از مشکلات تولید ناشی از قوانین مزاحم و دست‌وپاگیر است بنابراین نباید انتظار داشت که با تصویب قوانین جدید مشکلات بخش تولید کشور برطرف شود. خلیلی با اشاره به طولانی شدن فرآیند تصویب لایحه رفع موانع تولید خاطرنشان کرد: در این لایحه ماده‌ها و تبصره‌های خوبی در زمینه حمایت از تولید وجود دارد اما با توجه به طولانی شدن فرآیند تصویب این لایحه نمی‌توان به تاثیرگذاری آن چندان امیدوار بود. عضو هیات‌مدیره کنفدراسیون صنعت یادآور شد: در ۳ سالی که زمان صرف تصویب طرح ۸ ماده‌ای حمایت از تولید و لایحه رفع موانع تولید شده است، از ایجاد بهبود در فضای کسب‌وکار کاملا غافل بوده‌ایم و طبیعی است که در مدت زمان انتظار نیز این غفلت از بهبود فضای کسب‌وکار ادامه خواهد داشت به همین علت نباید و نمی‌توان چندان به آثار مثبت لایحه رفع موانع تولید امیدوار بود.

همچنین ببینید

لاریجانی: در دولت یازدهم رشد تورم کاهش یافت

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که پس از روی کار آمدن دولت ...