خانه > اخبار > اقتصادی > ساختار اقتصادی کشور باید تولید محور شود

ساختار اقتصادی کشور باید تولید محور شود

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن تهران و به نقل از مهر، بیژن پناهی زاده رییس خانه صنعت ، معدن و تجارت استان خوزستان در آیین اختتامیه بیست و ششمین اجلاس روسا و دبیران خانه های صنعت،معدن و تجارت سراسر کشور که در تالار اجتماعات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان برگزار شد ، گفت : در زمینه قانون تأمین اجتماعی مدیران این نهاد می گویند که نمی توانیم برابر قانون این جرایم را ببخشیم چون مجلس فعلی از بخشش جرایم تأمین اجتماعی جلوگیری کرد.

بازرس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: در بحث قوانین مالیاتی، بانکی و گمرکی هم قوانین یا رسا نیستند یا اینکه ناکافی هستند و یا به درستی اجرا نمی شوند. در رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی ابتدا باید لوازم حیات تولید مهیا شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خوزستان با بیان اینکه یکی از راه های رسیدن به اقتصاد مقاومتی مبارزه با فساد و رانت است که در جهت تحقق این هدف از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است، تصریح کرد: ساختار نهادی کشور باید در جهت تولید محور شدن شکل بگیرد نه اینکه مردم را به سمت کارها غیرمولد هدایت کنیم.

پناهی زاده ادامه داد: نباید خودمان ساختارهای نهادی را به مسبب رانت تبدیل کنیم و افراد بی ریشه و غیر متخصص را نباید در مناصبی قرار دهیم که بعدا از جهت عملکرد برای ما دردسر ساز شوند.

وی عنوان کرد: یکی از مسائل مهم در اقتصاد ما این است که دولت باید وضعیت و تکلیف خود را با بخش خصوصی روشن کند و اینکه نفت بفروشد و عواید حاصل از فروش آن را در هزینه های جاری مصرف کند راه به جایی نمی برد و این هنر نیست.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: دولت باید از چنگ انداختن به ثروت های ملی پرهیز کند که نمونه آن در بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و بانک ها می توانیم مشاهده کنیم.

پناهی زاده با انتقاد از تعدد شرکت های دولتی و بدن سنگین دولت اضافه کرد: خروجی این همه نهاد دولتی چیست و دولت هم نمی تواند با این وضع و با این بدنه سنگین حرکت کند و باید چابک شود. اصل ۴۴ را به درستی اجرا نکردیم و اگر شرکتی واگذار شد درون همان بخش دولتی هضم شد و مدیریت ها هم تفویض نشد.

وی بیان کرد: اصل ۴۴ تنها برای واگذاری صنایع دولتی به بخش خصوصی نبود بلکه مدیریت دولتی هم باید واگذار می شد درحالی که طی ۳ سال گذشته دولت نتوانست نفت بفروشد یا عواید حاصل از فروش آن را وارد کشور کند اما ضرر هم نکرد.

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...