خانه > اخبار ویژه > ساختار های علم و فناوری کشور بررسی شد

ساختار های علم و فناوری کشور بررسی شد

در نشست مشترک نمایندگان کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد) و مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت، نظام نوآوری و ساختارهای مرتبط با علم و فناوری در صنعت کشور بررسی شد.

در این نشست که یازدهم آبان در محل ساختمان شهید نادری وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد حسن آقاکثیری رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری کاربردی وزارتخانه، سیاست‌های کشورمان در دوران پساتحریم را تعامل با دیگر کشورها برشمرد و افزود: به دنبال سرمایه‌گذاری مشترک با نگاه صادرات محوری هستیم و در این راستا مشوق‌های قانونی نیز در نظر گرفته‌ایم.
وی تصریح کرد: رسوخ فناوری‌های پیشرفته در صنایع از اهمیت بسزایی برخوردار است و در دوران پساتحریم فقط به دنبال واردات کالا و فناوری نیستیم بلکه تلاش می‌کنیم تا صنایع بزرگ و پیشرفته کشورمان بخشی از زنجیره ارزش صنعت جهانی باشد.
آقاکثیری ضمن اشاره به پیش‌بینی اهداف بلندمدت توسعه فناوری صنایع در نقشه جامع کشور و اسناد بالادستی گفت: هم‌اکنون در حال توسعه مدلی هستیم که صنایع داخلی بتوانند خود را به زنجیره ارزش بین‌المللی متصل کنند و حتی پژوهش‌هایی نیز در این‌باره انجام‌شده که در بخش‌های نانو و بیوفناوری در تولید علم از زیرساخت‌های صنعتی موجود در کشور نیز جلوتر هستیم.
وی ضمن تاکید بر ضرورت بازبینی سیاست‌های اساسی پژوهشی در کشور خاطرنشان کرد: معتقدیم اگر به دنبال کاربردی شدن برنامه‌های پژوهشی در صنعت هستیم باید بودجه و مشوق‌های حمایتی این کار در اختیار تقاضا قرار گیرد نه عرضه، چراکه در تمام دنیا به حوزه صنعت بهای بیشتری داده می‌شود زیرا نقش مهم‌تری را در اقتصاد برعهده دارد.

همچنین ببینید

سرعت‌گیرهای صنایع آینده‌دار

چرا ایران در حوزه صنعتی شدن آهسته و کند پیش رفته است؟ تجربه کشورهای موفق ...