خانه > اخبار ویژه > سرمایه‌ای که دیده نمی‌شود

سرمایه‌ای که دیده نمی‌شود

در رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته صنعتی، سرمایه انسانی نقش مهمی برعهده دارد. درحقیقت سرمایه انسانی مکمل سرمایه فیزیکی به‌شمار رفته و سبب می‌شود از سرمایه‌های فیزیکی به‌صورت مناسبت‌تری بهره لازم را برد.

دلیل اهمیت سرمایه انسانی از نظر کارشناسان توسعه این است که حتی استفاده بهینه از ۲ شکل سرمایه طبیعی و فیزیکی منوط به استفاده بهینه از نیروی انسانی در اقتصاد است.
به عبارت دیگر، اگر در یک کشور نیروی کار ماهر وجود نداشته باشد، استفاده بهینه از سرمایه فیزیکی و طبیعی نیز ممکن نیست و درنهایت با اتلاف منابع، از این سرمایه‌ها نیز به‌خوبی استفاده نخواهد شد. کشور ما هم با وجود دستیابی به منابع انسانی بالا و نیروهای تحصیلکرده اما نتوانسته از این نیروها در فرآیند توسعه استفاده بهینه لازم را ببرد. اینکه به چه میزان از نیروی انسانی در کشور ما در جهت رشد و توسعه استفاده می‌شود، سوالی بود که محمدصادق حمیدیان‌جهرمی کارشناس اقتصادی در پاسخ به آن به صمتگفت: یکی از مشکلات بزرگ در کشور ما همواره این مسئله است که به نیروی انسانی به دید سرمایه انسانی نگریسته نمی‌شود. درحالی‌که با توجه به ساختار جمعیتی می‌توان نیروی انسانی را هم در بخش خدمات و هم در بخش تولید به‌عنوان سرمایه انسانی تلقی کرد که سبب رشد و شکوفایی در اقتصاد کشور خواهد شد. متاسفانه این نگاه سرمایه‌نگری به نیروی انسانی در کشور غالب نشده است. حمیدیان‌جهرمی با اشاره به بخش‌هایی که بیشترین سهم اشتغالزایی در کشور را دارند، اظهار کرد: حدود ۸۰درصد اشتغال موجود در کشور از سوی بخش خصوصی و ۲۰درصد به وسیله بخش دولتی تامین می‌شود و از سوی دیگر، ۸۰درصد اعتبارات در حوزه دولتی و ۲۰درصد در حوزه بخش خصوصی است. وی توضیح داد: بخش خصوصی باوجود آنکه ۲۰درصد اعتبارات را در اختیار دارد اما عهده‌دار بار اشتغال کشور است.
به عبارت دیگر بخش خصوصی با توجه به استفاده درست از نیروی انسانی توانسته این میزان از حجم اشتغال را به خود اختصاص دهد و از آن بهره ببرد.  این کارشناس اقتصادی با اشاره به نقش بی‌بدیل نیروی انسانی در تکاپوی اقتصادی یادآور شد: فکر و تلاش نیروی انسانی که موتور محرک تمامی فعالیت‌های اقتصادی تلقی می‌شود متاسفانه در کشور ما دیده نمی‌شود. حمیدیان‌جهرمی اقتصاد تک‌محصولی کشور و وابستگی آن به نفت را یکی از مشکلات اساسی در اقتصاد دانست و خاطرنشان کرد: درآمد ناشی از پول نفت سبب شده پول کلانی یکباره وارد کشور شود، بنابراین باعث می‌شود نیروی انسانی نتواند اثرات مطلوب خودش را بر تولید برجای بگذارد.  وی یادآور شد: اگر وابستگی به دلارهای نفتی نفت حذف و سرمایه انسانی جایگزین آن شود، بسیاری از مشکلات اقتصادی در کشور حل خواهد شد.  این کارشناس اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: از این‌رو باید فضای کسب‌وکار را بهبود ببخشیم و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی را حل کرده و اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کنیم. البته واگذاری به این معنی که مدیریت به بخش خصوصی محول شود، چراکه بخش خصوصی به بهترین نحو خواهد توانست از نیروی انسانی بهره ببرد.

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...