خانه > اخبار > اقتصادی > سرمایه‌گذاران مراقب سهم‌های حبابی باشند/رشد بورس تا پایان سال ادامه دارد

سرمایه‌گذاران مراقب سهم‌های حبابی باشند/رشد بورس تا پایان سال ادامه دارد

محمد گرجی‌آرا  در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: رشد شاخص بورس در هفته گذشته  به علت ورود جریان نقدینگی در بازار سهام رخ داده است. در حال حاضر نقدینگی از شرکت‌های کوچک وارد شرکت‌های بزرگ شده و اعتماد به بازار بازگشته است. البته در روز معاملاتی اخیر شاهد افت بازار هستیم که این امر نشان اصلاح قیمتی سهم‌ها دارد.

او افزود: اخبارهای خوبی از سفرهای دولت و تغییر و تحولاتی که به لحاظ وضعیت صنایع در منطقه در حال انجام است به گوش می‌رسد این اخبار جذابیتی در صنایع به خصوص صنعت خودروسازی وارد کرده است و از طرف دیگر قراردادهای خوبی در صنعت تجهیزات، الکترونیک و فنی و مهندسی انجام شد، دولت در بخش فولاد هم قراردادهای خوبی منعقد کرد این خوش‌بینی‌ها باعث شد صنایع حرکت مثبتی کنند از طرفی دولت را به برنامه جدی برای ورود سرمایه گذاری خارجی و ورود تکنولوژی در صنایع داخلی تشویق کرد.

این فعال بازار سرمایه عنوان کرد: دومین علت رشد پرشتاب شاخص بورس در هفته‌های اخیرخوش‌بینی‌های سیاسی است. البته روند پرشتاب شاخص قطعا با چنین شیبی ادامه دار نخواهد بود اما در بلند مدت شاخص بورس فضای مثبتی دارد.

گرجی‌آرا در پاسخ به این سوال که آیا با رشد پرشتاب در شاخص بورس احتمال حباب قیمتی وجود دارد؟ گفت: زمانی حباب قیمتی شکل می‌گیرد که قیمت‌ها از ارزش ذاتی خود فاصله بگیرد اما با توجه به اینکه اخبار خوبی در صنایع خودرو، پتروشیمی و فولاد به گوش می رسد و از طرفی بورس خرید و فروش آینده را انجام می‌دهد این اخبار ارزش‌های ذاتی را در کل بازار سهام حمایت می‌کند.

این تحلیلگر بازار سهام در ادامه گفت: در حال حاضر در برخی از سهام‌ها حباب قیمتی صورت گرفته است به همین دلیل خریداران سهام و افرادی که به صورت فردی خرید و فروش می کنند باید مراقب سهام‌هایی که دچار حباب‌اند باشند اما در کلیت بازار سهام رشد قیمت‌ها توجیه‌پذیر است.

او در خصوص پیش‌بینی خود از روند بازار سهام در کوتاه مدت و بلند مدت تصریح کرد: در روزهای آینده شاخص بورس به رشد خود ادامه خواهد داد و روند بلند مدت بازار سهام صعودی خواهد بود اما رشد پر شتاب شاخص بورس قطعا کاهش پیدا خواهد کرد و به مرور زمان کم‌تر خواهد شد.

همچنین ببینید

شاخص بورس با کمک فلزی ها 327 پله بالا رفت

شاخص بورس همچنان در سایه افزایش جذابیت نمادهای فلزی، در حال رشد است و امروز ...