خانه > اخبار ویژه > سرمایه‌گذاری چینی‌ها در شهرک‌های صنعتی بم و جاسک

سرمایه‌گذاری چینی‌ها در شهرک‌های صنعتی بم و جاسک

با گسترش روابط ایران با کشورهای مختلف، همکاری‌های مشترک در شهرک‌های صنعتی نیز در حال شکل‌گیری بوده و رایزنی‌های مختلفی با کشورهای بزرگی همچون آلمان،‌ ایتالیا، کره‌جنوبی و…

برای همکاری در صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی انجام شده است اما به ظاهر چینی‌ها زودتر از سایر کشورها پیش‌قدم شده و پیشنهاد سرمایه‌گذاری خارجی در تولید قطعات خودرو در منطقه بم را برای فاز نخست همکاری خود با ایران به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ارائه کرده‌اند. چینی‌ها همچنین قصد دارند با سرمایه‌گذاری در شهرک جاسک به صنایع دیگر ورود کنند و همکاری‌های خود را در فاز دوم گسترش دهند. در همین راستا سیدمحمدعلی سید ابریشمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ضمن حضور در غرفه صمت در بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات به بررسی چگونگی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در شهرک‌های صنعتی،‌ وضعیت واگذاری شهرک‌های صنعتی، و بسته‌های حمایتی پرداخت.

درحال‌حاضر شاهد رفت‌وآمد کشورهای مختلف به ایران هستیم، در زمینه همکاری مشترک در صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی چه رایزنی‌هایی انجام شده است؟
از آنجایی که نوع فعالیت‌ها در طراحی و ساماندهی شهرک‌ها داخلی است بنابراین علاقه‌مندیم به صورت مشترک در جهت آماده‌سازی شهرک‌ها برای سرمایه‌گذاری خارجی، همکاری‌هایی را با کشورهای دیگر داشته باشیم؛ به‌طور مثال می‌توان به شهرک سرمایه‌گذاری خارجی در تبریز اشاره کرد. از سوی دیگر با توجه به تفاهمنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با چین تصمیم داشتیم شهرک جاسک واقع در منطقه آزاد را به سرمایه‌گذاری چینی‌ها اختصاص دهیم اما چینی‌ها پیشنهادی ارائه کرده‌اند تا در فاز نخست همکاری در زمینه تولید قطعات خودرو در بم سرمایه‌گذاری انجام دهند و در فاز دوم همکاری با ایران در شهرک جاسک سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین اکنون در حال آماده‌سازی شرایط برای سرمایه‌گذاری چینی‌ها در منطقه بم هستیم.

همچنین ببینید

سبک چینی حمایت از تولید

کشور چین طی چهار دهه با رشد مستمر و بالا، به بزرگ‌ترین اقتصاد، تولیدکننده، تجارت‌کننده ...