خانه > اخبار ویژه > سرمایه از بانک، تولید و اشتغال با صنایع

سرمایه از بانک، تولید و اشتغال با صنایع

استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود منابع طبیعی کانی و غیرکانی که در آن وجود دارد اما به عنوان یکی از استان‌های کمتر توسعه یافته کشور شناخته می‌شود،

و این در حالی است که اگر منابع مالی کافی به صنایع مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد تزریق شود به طورقطع این استان با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند یکی از استان‌های ترقی یافته کشور محسوب شده و سهم بسزایی در ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در اقتصاد کشور داشته باشد.
یکی از عوامل تاثیرگذار در پیشرفت صنایع و ایجاد اشتغال در این استان، وجود منابع مالی و سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی است که این امر می‌تواند به وسیله بخش خصوصی یا بانک‌ها انجام شود. کهگیلویه و بویراحمد توانمندی‌های بالقوه زیادی دارد که در صورت سرمایه‌گذاری بانک‌ها و بخش خصوصی می‌تواند آنها را به ظرفیت‌های بالفعل تبدیل کند.
نبود نقدینگی و سرمایه در گردش، همواره صنایع این استان را با مشکل روبه‌رو کرده است به گونه‌ای که آن دسته از واحدهای تولیدی و صنعتی که اقدام به دریافت تسهیلات کرده‌اند به دلایل مختلف از جمله رکود بازار، با عقب افتادن اقساط خود روبه‌رو شده‌اند و این امر موجب شده تا واحدهای تولیدی و صنعتی این استان به سرنوشت سایر بنگاه‌های تولیدی کشور دچار شده و در نهایت به تملک بانک‌ها دربیایند که این امر نتیجه‌ای به غیراز کاهش تولید، تعطیلی واحدهای صنعتی و افزایش بیکاری را به دنبال ندارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان با بیان اینکه ۲۳ بانک در استان در ایجاد اشتغال تعهد دارند، اظهار می‌کند: نقش بانک‌ها در ایجاد اشتغال پایدار در استان بحثی کاملا اساسی و جدی بوده و لازم است تا اجرای طرح‌ها از سوی بانک‌های عامل تسریع شود زیرا این راهکار می‌تواند منجر به خروج صنایع از رکود شده و زمینه افزایش اشتغالزایی در استان را مهیا کند.
مجید محنایی با اشاره به اینکه ایجاد فرصت اشتغال با استفاده از منابع مختلف بانکی در همه بخش‌ها جزو برنامه‌های اصلی دولت است و در این زمینه حمایت از سرمایه‌گذاران ضروری است، می‌گوید: رونق طرح‌ها، راه‌اندازی بنگاه‌های اقتصادی نیمه تمام، توسعه آنها و رفع نیاز سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی استان ضروری است.
وی می‌افزاید: دولت برنامه‌های تولیدی را به وسیله منابع بانکی استانی و منابع بانکی در سطح ملی از جمله صندوق توسعه ملی در بخش‌های مختلف رصد می‌کند و با سرمایه ثابت و سرمایه در گردش برای بهبود و رونق اشتغال و تولید شرایط را فراهم می‌کند. رفع مشکلات و موانع متقاضیان سرمایه‌گذاری، کارآفرینان و صاحبان بنگاه‌های ناتمام مهم‌ترین وظیفه اعضای این کارگروه است.

بانک‌ها می‌توانند همراه تولید در صنایع باشند
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویر احمد در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه تمامی فعالیت‌های صنعتی، تولیدی و تجاری استان به وسیله بخش خصوصی انجام می‌شود، اظهار می‌کند: هم‌اکنون هیچ گونه واحد تولیدی و صنعتی که متولی سرمایه‌گذاری آن سازمان‌های دولتی باشند در استان وجود ندارد. این در حالی است که هیچ طرح صنعتی و تولیدی بدون استفاده از تسهیلات بانکی در استان وجود ندارد و این امر بیانگر این است که بانک‌های استان در بخش‌های مختلف تولیدی سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام داده‌اند.
داریوش دیودیده با اشاره به اینکه اگر به بانک‌ها از این طریق که می‌توانند با سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، تامین سرمایه در گردش به میزان کافی و بر اساس توافق یا مشارکت، سرمایه‌های مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی را در اختیار آنها قرار دهند، نگاه کرد، به‌طور حتم آنها در افزایش روند تولید و به دنبال آن بالا رفتن میزان اشتغال و رونق اقتصادی تاثیرگذار خواهند بود.
وی ادامه می‌دهد: در صورتی که این امر به انجام برسد و میزان نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی استان افزایش یابد، واحدهایی که با سطح پایینی از توانمندی خود در حال فعالیت هستند، می‌توانند در بالاترین میزان توانمندی خود اقدام به تولید کنند و این امر می‌تواند در بکارگیری نیروی تازه نفس و ایجاد اشتغال جدید تاثیرگذار باشد.

همچنین ببینید

ربیعی: سامانه ثبت نام کارورزی از شنبه شروع به کار می کند

رئیس کارگروه اشتغال ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از راه اندازی سامانه ثبت نام کارورزی برای ...