خانه > اخبار > اقتصادی > سهم ۷۰ درصدی درآمدهای مالیاتی از تولید

سهم ۷۰ درصدی درآمدهای مالیاتی از تولید

در بودجه ۹۵ برای نخستین بار سهم درآمدهای مالیاتی بیش از سهم درآمدهای نفتی در نظر گرفته شده است. دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیت سیاست کاهش وابستگی بودجه به نفت را مبنای برنامه‌ریزی خود قرار داده است.

علاوه بر این کاهش قیمت نفت در سال جاری این سیاست را تشدید کرده است؛ به همین منظور با اتخاذ سیاست بودجه‌ریزی بر مبنای درآمدهای مالیاتی، سهم این بخش در بودجه ۹۵ حدود ۵۵درصد از کل درآمدهای دولت را پوشش خواهد داد. از سوی دیگر بنابرگفته کارشناسان بیش از ۷۰درصد درآمدهای مالیاتی از بخش تولید تامین می‌شود. با رکود موجود در صنایع کشور مسائل مالیاتی در صدر مشکلات صنایع قرار گرفته به همین دلیل است که زمزمه‌های افزایش سهم درآمد مالیاتی به یکی از نگرانی‌های بخش صنعت تبدیل شده است. کارشناسان معتقدند اگر سازمان امور مالیاتی افزایش سهم درآمدهای مالیاتی را از محل پوشش فرارهای مالیاتی، استقرار صندوق‌های فروش در اصناف برای اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و اخذ مالیات مستقیم براساس درآمد صنوف تامین کند واحدهای صنعتی از افزایش سهم درآمدهای مالیاتی متضرر نخواهند شد در غیراین صورت اگر دولت به‌دنبال آسان‌ترین راه برای تامین درآمدهای مالیاتی خود برود سال ۹۵، سال سختی برای صنایع خواهد بود.
سیستم مالیاتی آنلاین نیست
سیاوش غیبی، کارشناس امور مالیاتی درگفت‌وگو با صمت درباره وضعیت سیستم مالیاتی به‌عنوان ابزاری برای حمایت از صنایع گفت: از آنجایی که سیستم مالیاتی کشور سیستم آنلاینی نیست به همین دلیل نمی‌توان از آن به‌عنوان یک ابزار حمایتی مقطعی استفاده کرد، به عبارت دیگر هر تصمیمی در زمینه اخذ مالیات حداقل ۶ماه بعد اثر خود را بر بخش صنعت خواهد گذاشت.

همچنین ببینید

۱۵۰درصد بیشتر از درآمدهای نفتی، مالیات گرفتیم

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه ۱۵۰ درصد بیشتر از درآمدهای نفتی درآمد مالیاتی ...