خانه > اخبار ویژه > سهم ۷۰ درصدی مواد اولیه در قیمت تمام‌شده خودرو

سهم ۷۰ درصدی مواد اولیه در قیمت تمام‌شده خودرو

این روزها و همزمان با افزایش نرخ ارز بانکی از یک سو و گرانی لجام‌گسیخته ارز در بازار از سوی دیگر، آنچه بیش از هر امر دیگری تولید و تولیدکننده را نگران کرده، نزدیک شدن فاصله قیمتی ارز دولتی و آزاد است.

موضوعی که گفته می‌شود با هدف تک‌نرخی کردن ارز در حال وقوع است. در اقتصادی که مبنای محاسبات همه امور، نرخ ارز باشد، طبیعی است که با هر نوسان، شاهد تغییر قیمت‌ها باشیم. از آنجا که حدود۷۰ درصد قیمت تمام شده یک خورو به واسطه قیمت مواد اولیه تعیین می‌شود، هرگونه افزایش نرخ ارز تاثیر بسزایی در قیمت تمام‌شده محصولات دارد. حتی به گفته فعالان صنعت قطعه، نوسانات موجود در نرخ ارز حتی بر نقدینگی ریالی نیز تاثیرگذار است و به اعتقاد آنها اگر دولت خواستار این است که محصول نهایی با قیمت کمتری به‌دست مصرف‌کننده برسد، باید تمهیداتی بیندیشد که از جمله این اقدامات، جلوگیری از هرگونه نوسان قیمت ارز است.

افزایش ۲ برابری قیمت مواد اولیه
عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان با اشاره به تاثیر بالای نرخ ارز در تغییر قیمت خودروها و به دنبال آن صنعت قطعه به صمت گفت: قیمت تمام مواد اولیه قطعات خودرو وابسته به نقدینگی و وجوه نقد در دست خودروسازان است. این در حالی است که بخشی از مشکلات ارزی باعث شده قیمت مواد اولیه خودرو تا ۲برابر افزایش یابد که این موضوع در قیمت تمام‌شده خودرو نیز تاثیرگذار بوده است. ابوالقاسم آروند با بیان اینکه هم‌اکنون معضل اصلی این حوزه همانند سایر حوزه‌ها کمبود نقدینگی است، افزود: اختصاص ارز مبادله‌ای نمی‌تواند تاثیری در رفع این معضل داشته باشد. رییس انجمن قطعه‌سازان خودرو در خراسان رضوی یادآور شد: افزایش نرخ ارز روی کمبود نقدینگی ریالی نیز تاثیرگذار خواهد بود، ضمن آنکه این امر در خرید مواد اولیه و دیگر ابزار مرتبط با تولید نیز موثر است و در صورت تامین نشدن نقدینگی، ضربه بزرگی به روند تولید وارد خواهد شد.

کاهش قدرت رقابت با افزایش قیمت
محسن رزم‌خواه، مشاور انجمن قطعه‌سازان نیز با اشاره به تاثیرات افزایش نرخ دلار بر صنایع وابسته به صنعت خودرو نیز به صمت گفت: بی‌شک افزایش قیمت ارز تاثیر زیادی بر مواد اولیه و قیمت محصولات و به دنبال آن قطعات خودرو دارد زیرا بین ۴۰ تا ۷۵ درصد قیمت تمام شده قطعات خودرو را مواد اولیه تشکیل می‌دهد. وی با بیان اینکه اگر دولت خواستار این است که قطعات خودرو و در نهایت محصول نهایی با قیمت کمتری به‌دست مصرف‌کنندگان برسد،

همچنین ببینید

خروج خودرو پلاک موقت از کیش آزاد شد

از امروز خروج خودروی پلاک موقت با موتور ۲۵۰۰ سی سی و پایین تر از ...