خانه > اخبار ویژه > سودجویی « هوشمند »

سودجویی « هوشمند »

۹ سال از تعریف بسته تجاری تلفن‌های هوشمند با پیش شماره ۹۰۹ از سوی مخابرات می‌گذرد، سرویسی که در واقع جایگزین کارت‌های اعتباری اینترنتی شده تا به این طریق بخشی از کسادی بازار مخابرات پوشش داده شود.

خطوطی که به‌طور عموم از سوی برخی تهیه‌کنندگان برنامه‌های تلویزیونی و مشاوره‌های پزشکی و روانشناسی اجاره داده می‌شود و هر دقیقه تماس با این پیش‌شماره‌ها حداقل ۱۰۰ برابر تعرفه مکالمه عادی برای تماس‌گیرندگان هزینه دربردارد. در این میان ناآگاهی مشترکان از اینکه بخش اعظم درآمد حاصل از مکالمات این بسته تجاری به جیب کسانی که خطوط ۹۰۹ را اجاره می‌کنند می‌رود، موجب شده تا این درآمدزایی بی‌دردسر از یک سرویس ارزش‌افزوده مخابرات به یک بسته پرحاشیه تبدیل شود.  گرچه این قاعده شامل همه اجاره‌کنندگان خطوط ۹۰۹ نمی‌شود، اما برخی از این مستاجران برخلاف گروه نخست تنها نگاه سودجویانه به این موضوع دارند و در این آشفته بازار سعی می‌کنند تا با ترفندهای مختلف مشترکان خطوط ثابت را به پای تلفن کشیده و به طریقی وقت‌کشی کنند، بی‌آن‌که خدمات خاصی ارائه دهند یا خواسته مشترکان را در حد معقول و منطقی و متناسب با هزینه‌کردشان برآورده کنند. در این میان سرویس هوشمند مخابرات بارها با انتقادهای مختلف مواجه شده، اما تنها واکنش مخابرات به این بسته تجاری پر اما و اگر، اعلام هزینه هر دقیقه مکالمه در ابتدای تماس است بدون آنکه همه ابعاد کلاهبرداری با این خطوط مورد کنترل قرار گیرد.
هزینه ۱۰۰ برابر مکالمه عادی
بد نیست بدانید نرخ مکالمه با خطوط هوشمند مبنای قیمت‌گذاری شفاف و روشنی ندارد به‌طور نمونه از دقیقه‌ای ۵ تا ۵۰۰ تومان، قیمتی است که در اطلاع‌رسانی‌های غیررسمی عنوان می‌شود، اما جست‌وجوهای ما بازه قیمتی بین دقیقه‌ای ۳۰۰ تا هزار تومان را نشان می‌دهد؛ داوود زارعیان سخنگوی شرکت مخابرات درباره نحوه قیمت‌گذاری مکالمه با خطوط اجاره‌ای به صمت توضیح می‌دهد.

همچنین ببینید

رئیس جمهوری وارد اهواز شد

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان صبح پنجشنبه به منظور بررسی بحران ریزگردها از طریق ...