خانه > اخبار ویژه > سیمای آماری دریافت‌کنندگان «کاراکارت»

سیمای آماری دریافت‌کنندگان «کاراکارت»

جامعه آماری مشمولان طرح کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان (کاراکارت) به منظور خرید کالا پس از سه ماه اعلام شد. براساس آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای طرح (کاراکارت) ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان منابع مالی در نظر گرفته شده که این رقم تنها یک تا یک‌‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از متقاضیان مشمول طرح خرید اقساطی کالا را پوشش می‌دهد. با این شرایط می‌توان گفت تنها فاز اول این طرح که سه گروه از مشمولان این طرح را دربر می‌گیرد، اجرایی خواهد شد و سایر گروه‌ها باید در انتظار تخصیص منابع جدید بانکی باشند.

براساس دسته‌بندی صورت گرفته، کارت اعتباری خرید کالا به سه گروه اختصاص می‌یابد؛ گروه اول زوج‌های جوانی هستند که در سامانه دریافت تسهیلات ازدواج ثبت‌نام و کد رهگیری دریافت کرده‌اند، گروه دوم کارمندان رسمی و پیمانی دولت و گروه سوم نیز بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت‌پوشش صندوق بازنشستگی کشوری هستند. با توجه به اولویت‌بندی صورت گرفته برای هرکدام از زوجین سقف کارت اعتباری ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، همچنین در این طرح سقف کارت اعتباری برای سایر گروه‌ها تا چهاربرابر حقوق دریافتی ماهانه خواهد بود، بنابراین افرادی که حداکثر ۵/ ۱ میلیون تومان در ماه دریافتی داشته باشند، کارت اعتباری ۶ میلیون تومانی دریافت خواهند کرد. در این خصوص مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با بیان اینکه طرح خرید اعتباری کالا شامل حال حدود یک میلیون تا یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می‌شود، گفت: پس از اینکه درخواست‌ها به بانک‌های عامل برسد، در کمتر از ۳ روز این وام پرداخت خواهد شد. ناصر حکیمی در مورد آخرین وضعیت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به خبرگزاری تسنیم عنوان کرد: از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دستورالعمل چگونگی ثبت‌نام برای دستگاه‌ها ارسال شده است و دستگاه‌ها باید درخواست‌ها را جمع‌آوری کرده و به بانک عامل ارسال کنند تا این وام پرداخت شود.

وی با بیان اینکه بانک‌ها آماده صدور کارت‌های اعتباری خرید کالا هستند، افزود: این وام به گروه کارکنان دولت و مستمری‌بگیران و زوج‌های جوان پرداخت می‌شود و بلافاصله پس از اینکه درخواست‌ها به بانک‌های عامل برسد، در کمتر از ۳روز این وام پرداخت خواهد شد. مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چرا میزان وام خرید کالای ایرانی از ۱۰ میلیون به ۶ میلیون تومان کاهش یافت، بیان کرد: تصمیم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این بود که طوری این طرح اجرا و وام پرداخت شود که حداقل حدود یک‌میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارت صادر شود. اظهارنظر مطرح شده در حالی است که در ابتدا مقرر شده بود تا ۱۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۱۲ درصد و مدت بازپرداخت ۲۴ ماه در اختیار متقاضیان قرار گیرد، اما پیش از اجرای طرح مدت بازپرداخت تغییر کرد و مقرر شد تا متقاضیان در ۱۸ ماه تسهیلات دریافتی را تسویه کنند. اما پیش از اجرای طرح بار دیگر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات تغییر کرد و به ۱۲ ماه رسید. اما حال با فرارسیدن زمان ثبت‌نام طرح، بانک مرکزی رقم تسهیلات پیش‌بینی شده را نیز از ۱۰ میلیون به ۶ میلیون تومان کاهش داد تا به این طریق بتوان گفت طرح کاراکارت تا آخرین لحظه نیز تغییر را تجربه کرده است. مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در ادامه درخصوص چگونگی دریافت تسهیلات مشمولان نیز افزود: زوج‌های جوان با کد رهگیری وام قرض‌الحسنه می‌توانند برای کارت خرید کالا ثبت‌نام کنند و مدارک دیگری لازم نیست؛ کارکنان دولت و مستمری‌بگیران نیز برای تقاضا می‌توانند به مدیریت منابع انسانی و کارگزینی خود مراجعه و ثبت‌نام کنند و متقاضیان پس از نهایی شدن تقاضا باید به بانک عامل مراجعه کنند.

همچنین ببینید

سرشماری اینترنتی 10 میلیونی شد

رئیس مرکز آمار ایران گفت: شمار خانوارهای ایرانی که تا ساعت ۶ صبح امروز (دوشنبه) ...