خانه > اخبار ویژه > شتابی که «برجام» به مترو می‌دهد

شتابی که «برجام» به مترو می‌دهد

در اهمیت حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری در کشور همین بس که در حال حاضر بیش از ۲۱۰کیلومتر مترو در ایران وجود دارد که روزانه بیش از ۳میلیون و ۱۰۰هزار نفر از هموطنا‌ن‌مان را در سراسر کشور جابه‌جا می‌کند.

در تهران به‌عنوان کلانشهر پیشتاز توسعه مترو در کشور، ۷۰درصد بودجه حمل‌ونقل عمومی به مترو اختصاص یافته و با توجه به سهم بالای مترو در کاهش آلودگی هوا و ترافیک و براساس آنچه همواره دست‌اندرکاران امر تاکید کرده‌اند، توسعه حمل‌ونقل درون‌شهری بر مبنای مترو برنامه‌ریزی شده است. کارشناسان و اهالی حمل‌ونقل شهری معتقدند با اجرای برجام و لغو تحریم‌ها، در حمل‌ونقل درون‌شهری به ویژه در حوزه مترو، شاهد گشایش در تامین فناوری و تجهیزات و سرعت‌ یافتن امور خواهیم بود. سیدجعفر تشکری هاشمی، معاون حمل‌ونقل‌ و ترافیک شهرداری تهران معتقد است با اجرای برجام، فرصت‌های جدیدی برای حمل‌ونقل عمومی در کشور فراهم خواهد شد. او با اشاره به اینکه بیشترین تاثیر اجرای برجام در بخش مبادلات پولی مشهود خواهد بود، می‌افزاید: ایجاد فاینانس به‌دلیل تقاضای روز افزون شرکت‌های خارجی، برای حضور در پروژه‌های پایدار، از دستاوردهای برجام در حمل‌ونقل عمومی است؛ البته این بدان معنا نیست که برجام، مانع استفاده از تولیدات داخلی است. معاون شهردار تهران می‌گوید: با توجه به علاقه شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری بی‌او‌تی در اتوبوسرانی، فرصت خوبی برای حمل‌ونقل شهری فراهم شده تا نسبت به توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری، به‌ویژه در تهران اقدام شود. به اعتقاد وی، امکان تامین مستقیم برخی نیازهای صنعت حمل‌ونقل از سوی سازندگان خارجی که پیش‌تر آمادگی خود را برای همکاری با ایران اعلام کرده‌اند، فرصت مهم دیگری است که با اجرای برجام پیش روی حمل‌ونقل عمومی ایران خواهد بود. تشکری هاشمی تاکید می‌کند: با وجود همه فرصت‌های استفاده از توان خارجی که برجام پیش روی حمل‌ونقل شهری قرار می‌دهد، تاکید شهرداری تهران بر استفاده از توان تولیدکنندگان داخلی است و بیشتر نیاز این حوزه از محصولات ساخت داخل تامین خواهد شد. او یادآوری می‌کند: با وجود افزایش فرصت‌ها در حمل‌ونقل عمومی با اجرای برجام، استفاده از تجهیزات ساخت داخل از اولویت‌های مدیریت شهری خواهد بود.

تامین تجهیزات؛ بی‌‌واسطه
تامین ناوگان و فناوری مربوط به مترو از مهم‌ترین مشکلات مدیران حمل‌ونقل درون‌شهری کشور در سال‌های تحریم بوده و حالا با آغاز لغو تحریم‌ها، امیدواری‌ درباره کاهش این مشکلات افزایش یافته است. قاسم طاهری، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو مشهد در پاسخ به پرسش صمت درباره فرصت‌های پیش‌روی حمل‌ونقل شهری با اجرای برجام می‌‌گوید: با توجه به اینکه مترو صنعتی نو در ایران بوده و جزو فناوری‌های پیشرفته به شمار می‌رود، در این بخش به واردات وابسته هستیم. وی با اشاره به اینکه در حوزه حمل‌ونقل درون‌شهری همه کلانشهرها، مترو حرف نخست را می‌زند، یادآوری می‌کند که گسترش حمل‌ونقل ریلی جزو سیاست‌های شهرداری‌ها و دولت در کلانشهرهاست. این مقام مسئول در حمل‌ونقل شهری، با اشاره به اینکه ایران جزو کشورهای تولیدکننده ناوگان و قطعات مترو نیست، یادآوری می‌کند: در سال‌های گذشته، به دلیل تحریم در زمینه توسعه مترو، متحمل مشکلات فراوانی شدیم و نیازهای خود را از کشورهای مختلف و از طریق واسطه‌های فراوان تامین کردیم. وی امیدوار است: با لغو تحریم‌‌ پولی که برای تامین ناوگان و قطعات یدکی تاکنون به واسطه‌ها داده می‌شد، صرف توسعه زیرساخت‌ها و امور دیگر شود.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...