خانه > اخبار ویژه > صادرات به کشورهای عربی، فرصت پیش‌روی قطعه‌ سازان ایرانی

صادرات به کشورهای عربی، فرصت پیش‌روی قطعه‌ سازان ایرانی

تجربه تولید قطعه‌سازان در سال‌های گذشته نشان داده که آنها در تولید قطعات خودرو توانمند هستند و در صورتی که بسترهای لازم برای صادرات قطعات در کشور فراهم شود، قادر خواهند بود تا قطعات تولیدی را به کشورهای دیگر صادر کنند.

در این بین و با توجه به سابقه دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا در صادراتخودرو به کشورهای عربی و درآمدزایی این خودروسازی‌ها از صادرات به این کشورها، این پرسش مطرح می‌شود که نقش کیفیت تولیدات قطعه‌سازان در صادرات قطعات به کشورهای عربی به چه میزان است؟
بنا بر گفته نایب رییس انجمن قطعه‌سازان، درحال‌حاضر شرکت‌های قطعه‌سازی در کشورهای عربی وجود ندارد و همجوار بودن ایران با کشورهای عربی، فرصت مناسبی را برای در اختیار گرفتن بازار این کشورها فراهم می‌کند، از همین‌رو در چند سال گذشته و همزمان با تصمیم شرکت ایران‌خودرو برای تولید محصولات در کشور سوریه، شرکت‌های قطعه‌سازی تصمیم داشتند نسبت به تولید قطعات در این کشور اقدام کنند، در حالی‌که تمامی این برنامه‌ها با شکل‌گیری تحریم‌های اقتصادی در ایران مواجه شد و ناتمام ماند. رضا رضایی در گفت‌وگو با صمت به قابلیت‌های مناسب ایران برای تولید کالاهای صنعتی و صادرات آنها به کشورهای همجوار اشاره کرد و گفت: ایران بازار ۴۰۰ یا ۵۰۰ میلیون نفری کشورهای همجوار را در اختیار دارد و این امر فرصت خوبی را به منظور صادرات کالاهای مختلف برای ایران فراهم می‌کند که صادرات خودرو و قطعات نیز از جمله این کالاها هستند. به گفته وی، در صادرات محصولات شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا به کشورهای عراق و سوریه نقش شرکت خودروسازی سایپا در صادرات خودرو به این کشورها بیشتر بوده است. از این رو بیشتر محصولات این دو گروه خودروسازی در این کشورها به وضوح دیده می‌شود اما متاسفانه در ۲ یا ۳ سال اخیر میزان صادرات خودرو به این کشورها به حداقل رسیده است. آنطور که رضایی می‌گوید: در چند سال گذشته شرکت ایران‌خودرو قصد داشت تا در کشور سوریه اقدام به تولید خودرو کند.

همچنین ببینید

خروج خودرو پلاک موقت از کیش آزاد شد

از امروز خروج خودروی پلاک موقت با موتور ۲۵۰۰ سی سی و پایین تر از ...