خانه > اخبار ویژه > صادرات سنگ سالانه ۱۸۰میلیون دلار ارزآوری دارد

صادرات سنگ سالانه ۱۸۰میلیون دلار ارزآوری دارد

هشتمین نمایشگاه بین‌المللی «سنگ، معدن و صنایع وابسته» با حضور ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی و ۹۶ معدن فعال کشور در نیم‌ور محلات آغاز به‌کار کرد.

شرکت‌های داخلی از شهرهای یزد، کرمان، اصفهان، کاشان، همدان، مشهد، تهران، شیراز، مسجد سلیمان، الیگودرز، دزفول، تبریز و زنجان در این نمایشگاه حضور یافته و از آن استقبال کردند.
به گزارش خبرنگار صمت از استان مرکزی این نمایشگاه از سوی شرکت‌کنندگان خارجی نیز مورد استقبال قرار گرفته و۳۰ کشور ازجمله روسیه، چین، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آلمان، کره‌جنوبی، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، کشورهای حوزه دریای خزر، افغانستان، عراق، بلژیک، ژاپن و انگلستان با حضور تاجران تخصصی خود که بیش از ۲۰۰ نفر هستند تمایل خود را برای ایجاد عرصه‌ای جدید در تعاملات دوباره کشور خود با ایران نشان دادند.

راهکارهای خروج از رکود، چاره ساز است
جعفر سرقینی در آیین افتتاح هشتمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ و صنایع وابسته محلات افزود: میزان استخراج سنگ از معادن کشور ۱۷میلیون تن در سال است که نیمی از آن را سنگ گرانیت شامل می‌شود.
وی بیان کرد: حوزه معدن رشد قابل قبولی دارد به‌طوری‌که معادن کشور در سال گذشته رشد ۱۰درصدی داشته و از متوسط رشد کشوری پیشی گرفته که باید از این قابلیت به درستی بهره برد.
سرقینی با بیان اینکه ذخایر معدنی شناسایی شده سنگ تزئینی کشور ۲میلیارد و ۴۰۰میلیون تن است، گفت: هزار و ۹۰۰ معدن سنگ فعال و دارای پروانه اکتشاف در کشور وجود دارد که ۱۱۰ هزار فرصت اشتغال در بخش سنگ‌نما ایجاد کرده‌اند.
معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: ۶۶۰ واحد سنگبری و فناوری سنگ در کشور فعالیت دارند که از این تعداد ۵هزار و ۵۰۰ واحد فعال و ۵۰۰ واحد نیز دارای استاندارد صادراتی هستند.
استاندار استان مرکزی نیز در این آیین گفت: دوران پساتحریم، بهترین فرصت برای باروری ظرفیت‌های تولیدی کشور به ویژه در حوزه صنعت و معدن است.

بازارداری با برگزاری نمایشگاه‌ها
محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: یکی از مشکلات عمده واحدهای مرتبط با سنگ مسائل بازار فروش است ولی باید به نکته توجه کرد که بازار زمانی ما را پیدا می‌کند که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی مداوم باشد.
وی بر ضرورت سرمایه‌گذاری در بخش سنگ به منظور ایجاد بازار فروش تاکید کرد و افزود: در این زمینه نقش سازمان توسعه تجارت می‌تواند بسیار موثر باشد. این استان و شهرستان محلات با توجه به شرایط خاص خود دچار یکسری دغدغه‌ها است که از آن جمله می‌تواند به نگرانی درباره تخریب و محیط‌زیست و همچنین صدمه به بخش گردشگری شهرستان اشاره کرد. اگر به منظور حفظ محیط‌زیست شهرستان و بخش گردشگری آن امروز تلاش نکنیم به‌طور قطع در آینده با چالش‌های فراوانی روبه‌رو خواهیم بود.

همچنین ببینید

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

طبق تازه‌ترین تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی ...