خانه > اخبار ویژه > صدور کارت اعتباری خرید کالای ایرانی آغاز شد

صدور کارت اعتباری خرید کالای ایرانی آغاز شد

ب) تمامی زوج‌هایی که مشمول تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بوده و در در سامانه قرض‌الحسنه ازدواج ثبت‌نام نموده لیکن تا کنون موفق به دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج نشده‌اند، می‌توانند علاوه بر تسهیلات مزبور، کارت اعتباری خرید کالای ایرانی نیز درخواست کنند. به این منظور در چارچوب فصل (ح) دستورالعمل صدور کارت اعتباری مرابحه، حسب درخواست متقاضیان، برای هر یک از زوجین تا سقف پنجاه میلیون ریال، کارت اعتباری خرید کالای ایرانی صادر می‌شود. ضوابط و مدارک لازم برای دریافت کارت اعتباری همانند تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بوده و این کارت‌ها در بانکی که توسط زوجین معین شده است، صادر و تحویل می‌شوند.
درخواست کارت‌ اعتباری خرید کالای ایرانی از طریق تارنمای سامانه قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزی و با در دست داشتن کد رهگیری مربوط به درخواست تسهیلات ازدواج از تاریخ ۹۴.۱۰.۱۹ امکان‌پذیر است. مجدداً تاکید می‌شود که درخواست و دریافت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به هیچ عنوان موجب تاخیر یا محرومیت از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج نبوده و این تسهیلات مطابق با روال گذشته و با تامین منابع توسط بانک عامل تخصیص خواهد یافت.
پیش از این احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود که در دو استان نام نویسی کارت‌های خرید برای بازنشستگان انجام و ۷۰ هزار کارت نیز چاپ شده است. وی گفته بود: از شنبه نوزدهم دی ماه نیز ۴ میلیون بازنشسته می توانند اینترنتی برای کارت‌های خرید نام نویسی کنند.
همچنین ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی نیز امروز اعلام کرده که زوج‌های جوان با کد رهگیری وام قرض‌الحسنه میتوانند برای کارت خرید کالا ثبت‌نام کنند. این عده می‌توانند با همان کد رهگیری وارد سامانه شوند و گزینه جدید تسهیلات کارت اعتباری را انتخاب کنند و مدارک دیگری لازم نیست.
وی افزود: کارکنان دولت و مستمری‌بگیران هم برای تقاضا می‌توانند به مدیریت منابع انسانی و کارگزینی خود مراجعه و ثبت‌نام کنند و این مدیریت‌ها تقاضای نیروهای تحت‌پوشش خود را به صورت جمعی به بانک عامل ارائه می‌دهند و پس از ثبت‌نام و نهایی‌شدن تقاضا از طریق پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود.
به گفته حکیمی، کارکنان دولت و مستمری‌بگیران پس از نهایی‌شدن تقاضا باید به بانک عامل مراجعه و قراردادها را امضا کنند، این در حالی است که برای این طرح در حال حاضر ۴۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است و محدودیتی برای ثبت‌نام وجود ندارد.
وی افزود: اگر اعتبارات دیگری پیش‌بینی و اضافه شود در مرحله بعدی برای افرادی غیر از این سه گروه نیز، کارت خرید اعتباری کالا صادر خواهد شد. در مرحله نخست ثبت‌نام برای دریافت کارت‌های اعتباری زوجهای جوان، کارمندان رسمی و پیمانی دستگاه‌های دولتی و بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش بیمه صندوق بازنشستگی کشوری در اولویت ثبت‌نام قرار دارند.
حکیمی خاطرنشان کرد: دریافت این کارت اعتباری هیچ تاثیری در تسهیلات ازدواج زوج‌های جوان نخواهد داشت و سقف اعتباری هر زوج در این طرح ۱۰ میلیون تومان است، در عین حال کارمندان رسمی و پیمانی دستگاه‌های دولتی و بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش بیمه صندوق بازنشستگی کشوری که دریافتی ماهانه آنها کمتر از ۱۵ میلیون ریال است نیز می‌توانند برای دریافت کار اعتباری ثبت‌نام کنند، سقف اعتبار این افراد حداکثر تا چهار برابر دریافتی ماهانه آنها است.

همچنین ببینید

اشکالات بخشنامه اخیر ارزی بانک مرکزی/پیمان‌سپاری غیرقانونی است

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران بااشاره به مشکلات بخشنامه اخیر بانک مرکزی برای تعیین شیوه‌های ...