خانه > اخبار ویژه > صندوق ملی محیط‌زیست ؛ پر از خالی

صندوق ملی محیط‌زیست ؛ پر از خالی

به گفته مدیرعامل صندوق ملی محیط‌زیست براساس مصوب مجلس شورای اسلامی مقرر شده بخشی از ردیف‌های مالی دولت، به صندوق ملی محیط‌زیست اختصاص یابد. اما به علت مشکلات اقتصادی، تاکنون مبلغی به صندوق واریز نشده است.

محیط‌زیست، عرصه‌ای فراتشکیلاتی و فراسازمانی است، به این معنا که تمامی سازمان‌ها و نهادها در تحقق محیط‌زیست سالم و به دور از آلایندگی، سهیم هستند و باید نقش خود را در این عرصه ایفا کنند. سازمان حفاظت محیط‌زیست، به‌عنوان سازمانی که موضوع محوری فعالیت آن، به‌طور مستقیم با سلامت زیست‌محیطی موجودات زنده، از انسان گرفته تا حیوان در ارتباط است، برای رسیدن به این آرمان سازمانی خود، نیازمند کمک‌های مالی و هدایت هزینه‌ها از سوی بخش‌های دولتی و غیردولتی است. تاسیس و راه‌اندازی صندوق ملی محیط‌زیست، یکی از راه‌های عملیاتی و اجرایی زمینه کمک به حفظ و توسعه محیط‌زیست به شمار می‌رود.

تشویق فعالان محیط‌زیست
با وجود تدوین اساسنامه صندوق ملی محیط‌زیست در سال ۸۴ متاسفانه این صندوق در زمان دولت‌های نهم و دهم بدون فعالیت باقی مانده اما خوشبختانه راه‌اندازی صندوق ملی محیط‌زیست جزو یکی از برنامه‌های محیط‌زیستی دولت یازدهم است.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان این مطلب به صمت گفت: حفظ محیط‌زیست از مسائل بسیار مهمی است که اجرایی شدن آن، به سیاستگذاری صحیح بستگی دارد، ضمن اینکه اقدامات تشویقی و تنبیهی نیز، از ابزارهای مناسب برای کمک به حفظ محیط‌زیست و فعالان این بخش به‌شمار می‌رود.
سیدمحمد مجابی، ضرورت تاسیس صندوق ملی محیط‌زیست را مورد تاکید قرار داد و گفت: اصرار و پافشاری رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر تاسیس این صندوق، دارای ۲ وجه تنبیهی و تشویقی بوده و هست به این معنا که ابزار تنبیهی و تشویقی که درباره انجام دادن یا ندادن کاری که منجر به آسیب یا نفع رساندن به محیط‌زیست می‌شود، باید دراختیار سازمان محیط‌زیست باشد در واقع این صندوق، ایفاگر چنین نقشی است. او به حوزه و محدوده عملیاتی و اجرایی صندوق ملی محیط‌زیست اشاره کرد و افزود: این صندوق می‌تواند تسهیلات و وام‌های بدون بهره یا کم‌سود را به افراد یا سازمان‌هایی که فعالیت‌های سازگار با محیط‌زیست، در تمامی حوزه‌های مختلف تولیدی، خدماتی و اقتصادی دارند، پرداخت کند. صنایع و کارخانه‌هایی که در زمینه بازیافت، فعالیت کرده و از فیلترهای مناسبی استفاده می‌کنند و همچنین کسانی که در حفظ طبیعت، با کاشت نهال و فراهم کردن امکانات آبخیزداری و حوزه‌هایی که به هر طریق، روی محیط‌زیست اثر مثبت می‌گذارند، جزو صنایع و خدماتی هستند که در مسیر حفظ محیط‌زیست حرکت می‌کنند و باید مورد حمایت صندوق ملی محیط‌زیست قرار بگیرند.

همچنین ببینید

ایمنی وآموزش دو اقدام اصلی در ایمیدرو

ایمیدرو «ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست» و «آموزش مستمر و توسعه دانش» را به عنوان دو اصل ...