خانه > اخبار > اقتصادی > صنعتی شدن کارگاه‌ها با ورود به شهرک‌های صنعتی

صنعتی شدن کارگاه‌ها با ورود به شهرک‌های صنعتی

اختصاص دادن بخشی از مساحت شهرک‌های صنعتی به فعالیت‌های کارگاهی اقدامی برای حمایت از صنعتی شدن واحدهای تولیدی است که در محدوده شهری فعالیت می‌کنند.

این زمین‌ها از مساحت کمتری نسبت به اراضی صنعتی برخوردارند اما مزایای یکسانی دارند. انجام این امر در طراحی و احداث شهرک‌های صنعتی، الزام قانونی ندارد. برخی کارشناسان وجود واحدهای کارگاهی را به‌دلیل نوع ارائه خدمات برای سایر واحدهای صنعتی یک الزام منطقی در شهرک‌های صنعتی دانسته و از آن به‌عنوان ضابطه‌ای منطقی برای کمک به توسعه فعالیت‌های صنعتی یاد می‌کنند. به همین منظور واگذاری اراضی صنعتی آماده برای فعالیت‌های کارگاهی با مساحت بیش از ۳۰ تا ۵۰۰ متر در برخی شهرک‌های صنعتی ازجمله یزد آغاز شده است.
شرایط آسان پرداخت حق انتفاع این زمین‌ها به‌عنوان مشوقی برای انتقال فعالان صنوف تولیدی از محدوده شهری است تا با استقرار در شهرک‌های صنعتی از مزایای آن استفاده کرده و فعالیت خود را به سمت صنعتی شدن توسعه دهند.

آماده‌سازی فاز سوم شهرک صنعتی یزد
اراضی کارگاهی در شهرک‌های صنعتی یزد با اتمام طراحی و ایجاد امکانات زیربنایی اولیه از قبیل آب، برق، گاز، مخابرات و… آماده واگذاری به متقاضیان شد. این اراضی در متراژهای ۳۰۰، ۳۷۵ و ۴۵۰ متری طراحی و آماده‌سازی شده و به متقاضیان صنوف تولیدی و صنعتی واگذار می‌شود. تاکنون ۴۶۸ واحد صنعتی با اشتغالزایی ۱۱هزار و ۲۱۲نفر در شهرک صنعتی یزد در ۱۵ کیلومتری مرکز استان به بهره‌برداری رسیده است. سیدمسعود عظیمی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد در گفت‌وگو با صمت درباره واگذاری اراضی کارگاهی در شهرک‌های صنعتی یزد اظهار کرد: براساس سیاست‌های سازمان صنایع کوچک برای ساماندهی صنف‌های تولیدی و تبدیل آنها به واحدهای کارگاهی نیمه‌صنعتی و صنعتی، در شهرک‌های صنعتی مکان‌یابی‌ها انجام شد. همچنین اراضی مناسب برای استقرار صنوف تولیدی در شهرک‌های صنعتی یزد۲، یزد مهر و اردکان شناسایی شد تا با انتقال آنها از آلودگی هوا و صوتی فعالیت این گروه در محدوده شهری جلوگیری شود.
او با اشاره به اینکه علاقه‌مندان با معرفی‌نامه صنفی می‌توانند این زمین‌های کارگاهی را دریافت کنند، افزود: قرارگیری صنف در کنار صنعت موجب رشد فعالیت آنها می‌شود و از کارگاهی به نیمه‌صنعتی و صنعتی ارتقا می‌یابند و در این فرآیند رشد به صنعتی پایدار تبدیل می‌شوند. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد تصریح کرد: زمین‌های کارگاهی در مساحت ۳۰ تا ۵۰۰ متر تفکیک شده و در برخی موارد ۶۲۵، ۸۰۰ و هزار متر نیز وجود دارد اما در کل برای حمایت از فعالیت این کارگاه‌های تولیدی امکان تغییر مساحت این اراضی متناسب با نیاز متقاضیان نیز وجود دارد. شرایط ارائه زمین به واحدهای کارگاهی متناسب با نیاز صاحب صنعت در راه‌اندازی واحد تولیدی است و این انعطاف در تغییر مساحت زمین‌ها متناسب با طرح متقاضی وجود دارد. این سیاست سازمان شامل تمام شهرک‌های صنعتی کشور می‌شود. عظیمی با بیان اینکه بهای زمین‌های کارگاهی به صورت ۳۰درصد نقد و باقی اقساط ۳۶ ماهه دریافت می‌شود، ادامه داد: قیمت هر متر زمین کارگاهی در شهرک‌های صنعتی ابرکوه، بهاباد، خاتم، مروس، خضرآباد از ۲۰ تا ۴۰هزار تومان متغیر است اما بسته به موقعیت جغرافیایی و زیرساخت‌های تامین شده در شهرک و ناحیه صنعتی این قیمت‌ها متفاوت است و در برخی موارد تا ۶۰ و ۸۰هزار تومان افزایش می‌یابد. وی با بیان اینکه شهرک‌های صنعتی دارای بوروکراسی اداری نیست و امور مربوط به آسانی انجام می‌شود، ادامه داد: شبکه‌های آب، برق و گاز در شهرک‌ها تامین شده اما دریافت انشعاب زمانبر است. حداکثر زمانی که متقاضی برای دریافت زمین سپری می‌کند به زمان درخواست برای کسب انشعاب آب بستگی دارد و از این منظر از یک روز تا دو هفته زمان لازم است تا سازمان آب منطقه‌ای به استعلام پاسخ داده و انشعاب آب به واحد ارائه شود. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد اظهار کرد: در گذشته واحدهای کارگاهی به‌صورت آماده در اختیار متقاضیان قرار می‌گرفت اما بعد از دریافت ناچار بودند به نسبت فعالیت خود ساختار آن را تغییر دهند بنابراین تصمیم بر آن شد تا زمین در اختیار متقاضی قرار گیرد اما با رعایت الزامات شهرک به ساخت‌وساز واحد خود می‌پردازند و از مصالح منتخب و با سلیقه خود اقدام به ساخت می‌کنند. برای دریافت این زمین‌های کارگاهی، متقاضیان می‌توانند با ارائه جواز تاسیس معتبر از سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین معرفی‌نامه معتبر از اتحادیه‌های صنفی خود به دفتر شرکت شهرک‌های صنعتی استان مراجعه کنند.

همچنین ببینید

مشارکت ۵۰درصدی در احداث شهرک صنعتی۵۰ هکتاری

شهرک‌های صنعتی فقط زمستان را فرصت دارند!

با گذشت ۹ ماه از آغاز سال ۱۳۹۶ سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی فقط ...