خانه > اخبار ویژه > صنعت‌، محور توسعه همکاری‌های ایران و نروژ

صنعت‌، محور توسعه همکاری‌های ایران و نروژ

زمینه‌های توسعه و تعمیق روابط ۲‌کشور ایران و نروژ در بخش‌های مختلف تولید و تجارت بررسی شد. صنایع شیمیایی، غذایی، ‌دارو، انرژی‌های تجدید‌پذیر، ‌کشاورزی، ساخت و تعمیرات کشتی، ‌الکترونیک، مدیریت و آموزش ازجمله محورهای توسعه تعاملات بود که در دیدار وزیر امور خارجه و سفیر نروژ با مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان شد. همچنین در این دیدار نسبت به برداشته شدن تحریم‌ها و حرکت رو به جلو در اقتصاد ایران ابراز امیدواری شد.

توره هات روم، معاون وزیر امور خارجه و سفیر نروژ در دیدار با مهندس نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت از برداشته شدن تحریم‌ها ابراز خوشایندی کرده و آینده خوبی را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرد. او ادامه داد: اقتصاد ایران رو به رشد است. ما نیز باید با بررسی وضعیت بازار ایران تصمیم خود را برای سرمایه‌گذاری بگیریم. بدون شک برداشته شدن تحریم‌ها، آینده همکاری‌های دو‌جانبه را ثمربخش‌تر می‌کند.
او با بیان اینکه هیات همراه متشکل از بخش‌های مختلف خصوصی تمایل خود را برای ارتقای سطح همکاری‌ها در ایران اعلام کرده‌اند، تصریح کرد: اقتصاد در ایران رو به رشد است و ظرفیت مناسبی برای گسترش تعاملات وجود دارد. ما از شرکت‌های ایرانی استقبال می‌کنیم که به نروژ بیایند و در زمینه صادرات به این کشور فعالیت کنند.
وزیر امور خارجه نروژ، ارتباط در بخش انرژی را یکی از زمینه‌های همکاری عنوان و تصریح کرد: تمایل داریم در بخش‌های نفت، گاز، پتروشیمی و کشاورزی سرمایه‌گذاری کنیم. همچنین از حضور شرکت‌های ایرانی در نروژ حمایت می‌کنیم.
به گفته او شرکت‌های نروژی از استانداردهای بالا و سختگیرانه‌ای برخوردار بوده و تمایل به همکاری بلند‌مدت در ایران دارند. او همچنین صنایع شیمیایی، غذایی، ‌دارو، ‌انرژی‌های تجدید‌پذیر، کشاورزی، ساخت و تعمیرات کشتی، ‌الکترونیک، ‌مدیریت و آموزش را از جمله محورهای توسعه تعاملات عنوان کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بخش خصوصی در ایران ۸۵ درصد صنعت و ۷۵ درصد معدن این کشور را در دست دارد. البته تلاش هر روزه دولت ایران در تقویت بخش خصوصی و کم‌ کردن نقش دولت در فعالیت‌های اقتصادی است. در اوایل انقلاب، اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی وابسته بود که اکنون به ۲۰ درصد رسیده و امیدواریم به‌زودی به ۱۰ درصد کاهش یابد.

همچنین ببینید

فهرست بهترین کشورهای جهان

نتیجه نظرسنجی سه موسسه آمریکایی و بین‌المللی نشان می‌دهد، سوئیس از دید عده زیادی بهترین ...