خانه > اخبار ویژه > صنعت ظرف‌های سبک با مشکلات سنگین

صنعت ظرف‌های سبک با مشکلات سنگین

ایران یکی از ۱۰کشور نخست دنیا در استفاده از ظرف‌های یکبارمصرف است. سابقه استفاده از ظرف‌های یکبارمصرف به سال ۱۳۵۹ برمی‌گردد اما تولید این ظرف‌های نسل جدید از جمله ظرف‌های فوم پلی استایرن از ۱۰ سال اخیر آغاز شده است.

این ظرف‌ها از مواد پلی استایرن تولید می‌شود که محصول فرآوری شده استایرن است. موضوعی که درباره صنعت تولید ظرف‌های یکبارمصرف گفته می‌شود این است که از سطح استاندارد و کیفیت لازم برخوردار نیستند. البته این موضوع به مرجع بررسی کیفیت این صنعت برمی‌گردد. شاید تعریف خاص و مشخصی برای وظایف و مسئولیت‌های حوزه بازرسی‌های اداره استاندارد و سازمان غذا و دارو وجود ندارد؛ گاهی هر دو دخالت می‌کنند و گاهی هیچکدام دخالت نمی‌کنند. از آن گذشته وقتی صنعتی اوج می‌گیرد و بازار رقابت آن گرم می‌شود، احتمال خطا و نبود نظارت هم در آن بیشتر خواهد بود. شرکت پتروشیمی تبریز، نخستین و بزرگترین تولیدکننده پلی‌استایرن در کشور است که در مجتمع تولیدی آن، استایرن (منومر استایرن) به انواع پلی‌استایرن (معمولی، مقاوم و انبساطی) تبدیل می‌شود. بخشی از استایرن مصرفی در مجتمع پتروشیمی تبریز تولید و بخشی دیگر از داخل (شرکت پتروشیمی پارس واقع در منطقه عسلویه) یا خارج کشور خریداری می‌شود. در ساخت ظرف‌های پلاستیکی مختلف، مواد پلیمری (نفتی) متفاوتی به کار برده می‌شود. در سال‌های اخیر تولید ظرف‌های یکبارمصرف گیاهی بیشتر رواج پیدا کرده است که گفته می‌شود در تولید این ظرف‌ها خبری از الیاف گیاهی نیست. این گفته‌ها در حالی است که این صنعت جایگاه خود را در زندگی روزمره مردم پیدا کرده است ولی مورد تهمت‌ها و جرم‌های مختلف از نوع سطح پایین کیفیت و نبود استاندارد واقع می‌شود. به نظر می‌رسد که باید برای سروسامان دادن این صنعت فکری کرد.
به ماشین‌آلات پیشرفته نیاز داریم
حمید صمدی، رییس انجمن تولیدکنندگان ظرف‌های یکبارمصرف در گفت‌وگو با صمت ضمن بیان اینکه ظرف‌های یکبارمصرف گیاهی در کشور ما تولید نمی‌شوند، گفت: خط تولید آن در کشور وجود دارد ولی مواد اولیه تولید ظرف‌های یکبارمصرف ۱۰۰درصد گیاهی قیمت بالایی دارند و تولیدکنندگان این مواد را نمی‌خرند. زیرا صرفه اقتصادی برای آنها ندارد. با این حال چطور یک تولیدکننده ادعا می‌کند که ماده اولیه گران‌قیمت را خریده است و می‌تواند ظرف‌های یکبارمصرف گیاهی تولید کند و بعد آن را پایین‌تر از قیمت بفروشد؟ این جزو جادوگری‌های صنعتی است که اتفاق می‌افتد؛ مثل این است که بگوییم فردی ۶۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد و بعد یک میلیون تومان قسط می‌دهد! بنابراین تولید ظرف‌های یکبارمصرف گیاهی در کشور بعید به نظر می‌رسد و اگر هم تبلیغی در این زمینه می‌شود جای سوال دارد، چراکه تولیدکنندگان به دلیل قیمت بالای مواد اولیه نمی‌توانند آن را وارد کنند چون صرفه اقتصادی برای آنها ندارد.

همچنین ببینید

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران ...